Sebil nedir?

Aslında “sebil” gelip geçenin su içebilmesi için yapılmış yapının adı. Ancak günümüzde sıcak ve soğuk su hazırlayan makineye de bu ad veriliyor.

Sebil nedir?

Günümüzde ağırlıklı olarak işyerlerinde, nadiren evlerde kullanılan su makinelerine “sebil” deniyor.

 

Aslında “sebil” gelip geçenin su içebilmesi için yapılmış yapının adıdır. Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu döneminden, özellikle 1500’lerden kalma bazı sebiller hâlâ varlığını korur. Genellikle bir külliyenin içinde yer alan, ancak bağımsız olanlarına da rastlanan bu yapıların mimarileri farklıdır.

 

 

Üzeri kubbeyle örtülü sebiller köşelidir, bu köşelerde birer çeşme yer alır. İstanbul’un Vefa semtindeki Hasan-Kethüda Sebili, Topkapı’daki Pazar Tekkesi Sebili günümüze gelebilen iyi örneklerdendir. Sultanahmet Camii içindeki sebiller gibi, duvar içine pencere gibi yerleştirilmiş örnekleri de vardır. 

 

Sebil, aynı zamanda kutsal günlerde dağıtılan içme suyunun adıdır. Osmanlı’da kandillerde, bayramlarda halka karşılıksız verilen suya da sebil denirdi.

 

 

Günlük hayatımızın içine giren ve elektrik marifetiyle çalışan sebillerin öncülleriyle tek benzerliği su dağıtıyor olması. Eski sebillerin karşılıksız dağıttığı suyu bugün bu makineler bedeli mukabili veriyor. Ama bazılarının hakkını teslim etmeli: Sıcak ve soğuk su hazırlayan bu makinelere bazen bir caddede, üzerinde “İçebilirsiniz” yazılı bir notla bir dükkânın önünde de rastlanabiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön