Çocuğunuz sizin yanınızda çalışabilir mi?

18 yaşından küçük çocuklarınız, ortak olduğunuz şirketlerde sigortalı işe girebilirler, ama şahıs şirketi iseniz sigortalı çalışabilmesi için mahkemeden izin gerekir.

Çocuğunuz sizin yanınızda çalışabilir mi?

Ali Bey, 1999 doğumlu kızım, yazın yanımda pansiyonumda çalışacak. “SSK prim ödemesi ne kadar olur?” diye sordum, 400 lira imiş, indirim neden yok ki? İsmi saklı Sayın okurum, 1999 doğumlu kızınız daha 18 yaşını doldurup reşit olmamış. Bu sebeple sizin yanınızda sigortalı çalışabilmesi için sizin işyerinin durumu önem arz ediyor. Şayet şahıs işletmesi, yani gerçek gelir vergisi mükellefi iseniz 18 yaşından küçük çocuğunuzu yanınıza sigortalı çalıştırabilmeniz için Asliye Hukuk Hâkimi’nden izin almanız gerekir. Yok işyeri “limited” veya “anonim şirket” gibi Ticaret Kanunu gereği kurulmuş şirketlerden ve siz de ortaklarından biri iseniz hiçbir yerden izin almadan çocuğunuzu bu şirkette sigortalı olarak çalıştırabilirsiniz.

 

Ücretsiz aile işçisi olabilir
Şahıs şirketi, yani gerçek gelir vergisi mükellefi iseniz 18 yaşından küçük çocuğunuz sizin yanınızda ücret almadan ve sigortalı olmadan “ücretsiz aile işçisi” sıfatıyla çalışabilir. Bu durumda SGK’ya bildirmeniz ve prim ödemeniz gerekmez.

 

Sigortalı olursa teşviklerden yararlanın
Normal şartlarda asgari ücrete göre 1071.50 lira ile çalışan birisi için SGK’ya ödenecek prim ve vergiler aşağıdaki gibidir. Ancak hiçbir teşvikten yararlanmasanız bile yüzde 5 işveren prim indirim teşviki, genç kadın teşviki ve asgari geçim indirimi gibi indirimler dikkate alındığından cebinizden çıkacak rakam 280 lira gibi olur.

 

Yazı: Ali Tezel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön