Odasının yanına kreş yaptıran Marissa Mayer...

Bebeğini doğurunca Yahoo’daki odasının yanına bir kreş yaptıran, şirket kültürünü değiştirmeye başlayan Marissa Mayer karşınızda...

Odasının yanına kreş yaptıran Marissa Mayer...

21’inci yüzyıla damgasını vuracak kadınlar listesi yapılsaydı bence Marissa Mayer muhakkak her kişinin listesinde olurdu, benimkinde ise listenin en üst sırasına yerleşirdi.

 

Çoğunuzun onun ismini henüz duymamış olduğunu sanıyorum, ama yakında mutlaka duyacaksınız. Bu yüzden onu tanıyın ve adını hiç unutmayın.

 

O Google şirketinin ilk kadın mühendislerinden biriydi. Google’ın o kadar büyümesinde güçlenmesinde en büyük katkıyı yapanlar arasında o da vardı. Şirketin sözcüsüydü de.

 

Uzun süredir Google’ın gölgesinde kalmış ve adından az söz edilir hale gelmiş olan Yahoo, şirkete yeni bir yön vermesi ve onu 21’inci yüzyılın önde gelen oyuncularından biri yapması için lider aramaya girişince, gayet tabii ki Marissa Mayer ismi ön plana çıkmaya başladı.

Sonunda Mayer genç yaşında Yahoo şirketinin CEO’su olarak atandı. Atandığı gün hamile olduğu da açıklandı. Bebeğini doğurunca Yahoo’daki odasının yanına bir kreş inşa ettirdi ve böylece şirket kültürünü de değiştirmeye başladı. Bu bağlamda evden çalışma sistemini ortadan kaldırdı, herkesin mutlaka işe gelip şirket kültürüne katkıda bulunmasını istedi.

 

Onun ne yaptığını ve neler planladığını izleyip öğrenmek bizim gibi insanlar için zorunludur. Çünkü bizlerin de aslında bir büyük arayış içinde olmamız gerekiyor. Belki bizlerin baştan sevmediğimiz, kabul etmediğimiz bazı değişiklikler oluyor olabilir hayatta. Ve bizler bu aralarda alıştığımız hayat ve çalışma biçimlerinin sona ermekte olduğunu ve yerine kurulanın içinde yer alıp almayacağımızı bilmediğimizden mutsuz ve umutsuz da olabiliriz, ama gerçekler acımasız ve bizim ona kendisine adapte olmamızı, alışmamızı bekleyecek halde değil. Yaşadığımız büyük devrime ya alışacağız, adapte olacağız ya da yenileceğiz.

 

21’inci yüzyılın en büyük devrimi, değişimi de medyada yaşanıyor. Eski yapıların bizler gibi eski medyada olanların yeni koşullara nasıl adapte olacağımızı nasıl ayakta kalacağımızı dünya tarihinde her zaman olduğu gibi bazı devrimciler bize gösteriyor. Onların neler yaptığına, nasıl başa çıktıklarına bakarak bizler de kendimize yol çizebiliriz. Öğrenip kendi şartlarımıza uyarlayacağız bu bilgileri.

 

Çağımızın devrimci yol göstericilerinden bir tanesi de Marissa Mayer‘dir. 1975 doğumlu bu kadın Yahoo CEO’su olunca herkes onun ne yapacağına bakmaya başladı.

 

Mayer koltuğuna oturduktan sonra üç ay boyunca hiçbir şey yapmadı, beklemeye başladı. O üç ayı Yahoo’nun şirket kültürünü ve içindeki insanların kalitesini ölçüp biçmek için kullandığını söyleyebiliriz.

 

Tam üç ay sonra ise harekete geçti. Müthiş bir satın alma furyası başlattı. Aradan geçen bir yıl içinde tamı tamına 17 şirketi satın aldı ve Yahoo bünyesine kattı. Bu şirketlerin büyük bölümü yeni medya dünyasında “start-up” diye tanımlanan şirketlerdi. Start-up genellikle teknoloji temelli, yeni kurulmuş ve büyük büyüme potansiyeli olan alanlarda çalışacak küçük şirketlere verilen addır.

 

Aslında Marissa Mayer, bu şirketleri satın alırken sadece şirketi değil asıl içlerindeki yeteneği satın alıyordu. Mayer bir yıl boyunca yeni beceri biriktirdi denilebilir. Flickr ve Tumblr ile güçlendirilen Yahoo bünyesine Quik.io gibi bir video paylaşım applikasyonu ile Imqur gibi bir fotoğraf paylaşım applikasyonu da dahil edildi. Mobile yönelik içerik hayli farklı yazma ve sunum yetenekleri gerektirecek. Bundan sonra medya dünyasının asıl belirleyici özelliği “kısalık” olacak. Yazılar kısa, videolar kısa olmalı bu yeni dünyada. Mayer ayrıca sunulacak hikâyelerin kısaltılmasına yarayan Summly adlı applikasyonu da satın aldı.

 

Bizler bu satın alma stratejisini ve uzmanlık alanlarını incelediğimizde Yahoo’nun bir şirket olarak gelecek planlarının ne olduğunu açıkça görebiliyoruz.

 

Yahoo, yakın gelecekte mobil cihazlara kaliteli içerik sunan en büyük medya şirketi olmak istiyor.

 

Mobil alana kaliteli içerik sunmanın master planı olduğunu, alınan yeni şirketlerin niteliğine bakınca anlıyoruz.

 

Ancak bu yapılırken eski medya da ihmal edilmiyor. Marissa Mayer eski medya olan gazeteler ve televizyon alanında yetenek birikiminin çok olduğunu, kaliteli içerik sunacak insanların da orada bulunduğunu biliyor ve yeniyi kurarken eskiden de yararlanmayı ihmal etmiyor.

 

Daha önce de yazdım ya yeni dönemde ekonomi bilimine yeni kavramlar gelecek. Bu eski medyanın yeni medyayla birbirlerine yaklaşmalarına, iç içe geçmelerine “convergence culture” deniliyor. Eskinin dünyası belki yıkılabilir ama o dünyadan yeninin kurumsal olarak alacağı çok şey var, yani anlayacağınız sonunda yeni olan bir sentez kurulacak.

 

Yahoo satın aldığı şirketler ve onların içindeki yeteneklerle kendini mobil alanının en büyük içerik sunucusu yapmak istiyor ve o içeriğin önemli bölümünü de eski medya kaynaklarından almaya kararlı. Bu nedenle Mayer eski medyanın en büyük starlarından olan televizyon dünyasından gelen Katie Couric ile dijital ortamda haberleri sunması için anlaştı. Mobil aygıtımıza Yahoo içeriği gelince gecelik haberleri orada Katie Couric gibi dev bir isim sunacak.

 

Övünmek gibi olmasın, ama bugün satışa çıkan “Yeni Medya” adlı kitabımda da bu convergence kültürünün nasıl kurulabileceğini anlatmıştım. Teorik çerçevesini kurduğum gelişmelerin Marissa Mayer tarafından pratikte hayata geçiriliyor olması doğrusu beni hayli heyecanlandırdı. Düşünme sürecimin doğru yönde olduğunu bu şekilde anlıyorum.

 

Serdar Turgut

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön