Felçli bacaklara özgürlük!

Prof. Dr. Turgut Göksoy, yürüme yeteneğini yeniden kazanmanın mümkün olabileceği müjdesini verdi.

Felçli bacaklara özgürlük!

Felçli hastaların tedavisinde uygulanan ve önemli iyileşme süreçleri sağlayacak bir konuda çok önemli bir adım atıldı. Robotik Rehabilitasyon Merkezi'nin kurucusu Prof. Dr. Turgut Göksoy, çeşitli nedenlerle uvuzları hareket etmeyen veya felç geçirmiş kişilerin yürüme yeteneğini yeniden kazanmasının mümkün olabileceği müjdesini verdi.

 

Yürümeyi öğreten robot

 

Prof. Göksoy, felçliler için gelişmiş robotik sistemde hastaya giydirilmek üzere tasarlanmış robot giysinin hastalara zamanla  "yürümeyi öğrettiğini" ve hareket serbestliği kazandırdığını belirtiyor.

 

Robot, hasta ile doğrudan temas halinde ve giyilebiliyor. Felçlerin akut veya kronik evrelerinde kullanılan bu uygulama, vücuttaki hareketleri biyolojik olarak kontrol ediyor. 

 

Hareket özgürlüğü hayal değil

Sistemin kullanımında fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları ile deneyimli fizyoterapistler hastalara yol gösteriyor. Robotu harekete geçiren bilgisayar yazılımı, birçok felç mağduruna tekrar nasıl yürümesi gerektiğini belletiyor. Kaslar zamanla güçleniyor, hareket özgürlüğü artık hasta için hayal olmaktan çıkıp adım adım gerçekleşiyor.

 

Yarım saatte 800 adım!

Prof. Göksoy  şöyle söylüyor: "Robotik tedavi felçlerin hızla iyileşmesi için bir anahtardır. Robot giysi, felçlilerde eksik olan hareketlerin tamamlanmasına yardım eder. Bu yardımın derecesi hastanın yetenekleri ile değişir. Bu tedaviler sırasında yarım saatte ancak 30-40 adım atabilen felçli bir hasta, robotik sistem yardımıyla 700 ya da 800 adım atabilmekte. Atılan her adım daha kısa zaman içinde iyileşme şansını ortaya çıkarır."

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön