X-Y-Z kuşakları bize ne anlatıyor?

Günümüz şirketlerinin problemlerinden bir tanesi de şirket içi çalışanların kuşak çatışması.

X-Y-Z kuşakları bize ne anlatıyor?

Günümüz şirketlerinin problemlerinden bir tanesi de şirket içi çalışanların kuşak çatışması olarak biliniyor. Müge Çevik önderliğinde kurulan koçluk, eğitim ve danışmanlık firması olan “ŞAPKA”, kuşak çatışmalarının asıl nedenlerine inebilmek için karşılaştırmalarda bulunuyor.

 

Sabırlı ve çalışkan kişiler X kuşağı, Girişimci ve tam donanımlılar Y kuşağı, Teknoloji ile doğan sabırsız, hızlı olanlar ise Z kuşağı olarak adlandırılıyor.

 

X-Y-Z olarak adlandırdığımız kuşaklar, aile yapısı, iş hayatları ve yaşam tarzlarında birbirinden oldukça farklılık gösteriyorlar. Bu farklılıkların ilk nedeni, zemindeki duygudan doğuyor.

 

X kuşağının zemin duygusu “yokluk, zorluk”  iken Y kuşağında, “talep, acele ve sosyalleşme”, Z kuşağında ise “dönüşüm ve koşulsuz sevgi” olarak görünüyor. Bu tarz farklı zemin duyguları, her alanda kuşak çatışmalarına neden oluyor.

 

Z kuşağının ortaya çıkmasıyla dengeler daha da sarsıldı. X kuşağının teknolojiyi ileri yaşlarda öğrenmek zorunda kalıyor. Y kuşağının çocukluk yıllarında teknoloji yeni yeni gelişmeye başlıyor ancak Z kuşağı doğrudan teknoloji içerisine doğuyor. Öyle ki Z kuşağı teknolojiyi sadece iş hayatının değil, yaşamının bir parçası olarak da görüyor.

 

Kuşaklar arası farklılıklar sadece gelişen teknoloji ile sınırlı kalmıyor. Değişen dünya ile kuşakların istekleri ve hayattan beklentilerinde de farklılıklar ortaya çıkıyor.  X kuşağı iş hayatına girdiği dönemde iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı, iyi eğitimli ve yabancı dili olan kişilerin azınlıkta olduğu bir dönemden geliyor.

 

Daha girişimci, eğitim ve dil konusunda donanımlı olan Y kuşağı; daha çok beklentileri olan, isteklerini açıkça dile getirebilen ve faydanın çift yönlü olduğunu düşünen bir kuşak.

 

Z kuşağının iş hayatını ise şöyle: “Z kuşağı iyi bir hayat istiyor bunun için de öyle çok uzun beklemeye niyetleri yok. Biraz konuşursanız üniversiteden mezun olunca ‘müdür’ pozisyonu, en geç 30’unda üst düzey yöneticilik ve iyi bir maaş bekliyorlar.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön