Yerli klip klişeleri!

Malum geçen pazar MTV Video Müzik ödülleri vardı. Kendi ergenliğim bittiğinden beri âdet edindiğim üzere, bu sene de müzik piyasasını ergenlerin yönetmesine söylenerek verilen hiçbir ödülden memnun kalmadım.

Yerli klip klişeleri!

Malum geçen pazar MTV Video Müzik ödülleri vardı. Kendi ergenliğim bittiğinden beri âdet edindiğim üzere, bu sene de müzik piyasasını ergenlerin yönetmesine söylenerek verilen hiçbir ödülden memnun kalmadım. Zaten eski adıyla Ömür Boyu Başarı yeni adıyla Michael Jackson Video Vanguard Ödülü bir önceki jenerasyonu mutlu etmek için verilmekte. Ancak beğenelim beğenmeyelim, yarışan tüm videolar usta işi.

 

Amerika ve Avrupa’da video çekme işi kostümleri, mekânları ve hikâye anlatış biçimleriyle kısa film gibi.Mesela Guns’n Roses’ın muhteşembaladı “November Rain”in klibi, Slash’in epik solosuna denk getirilen cenaze sahnesiyle efsanedir. Nirvana’nın “Smells Like Teen Spirit” videosunu sesi kapalı izlediğinizde dahi şarkının moduna girersiniz. Pop parçaların videolarına gelince,Michael Jackson “Thriller”, Britney Spears “HitMe Baby One More Time” ve Beyonce “Single Ladies” çığır açanlar arasında. Yerli videolardaysa, artık yönetmenlerin tembelliğindenmi yoksa yapımcıların zaten satmayan albümler için bütçe ayırmaya yanaşmamasındanmı bilinmez, hikâye anlatma mevzusu ucuz sembolizmsonucu ortaya çıkan klişelerden ibaret. Bu hafta yerlimüzik videosu klişelerinimercek altına alıyoruz.

 

Trafik kazası

Melankoli, hüzün güzel de dinleyiciyi salya sümük hale getirmeden duygulandıramayan şarkıya, son çare trafik kazalı bir video çekiliyor. İzleyiciye acı çektirmek konusunda risk almayı sevmeyen bu ultra-sadist akım, Ayna grubunun “Ölünce SevemezsemSeni” videosuyla başladı. Hande Yener’in “Acı Veriyor” videosunda yönetmen düğün günü damadı öldürerek bizi acının doruklarına çıkarıyor. Bu duygu sömürüsünün klişe olması bir yana, etik yanı da sorgulamaya açık. Her ay onlarca kişinin ölümüne sebep veren kazaların yer aldığı videolarınmüzik kanallarında tekrar tekrar dönmesi sizce ne kadar doğru?

 

Geriatrik öğeler

Yaşlı insanların dramlarını (yani yaşlanmalarını) konu eden öyle çok müzik videosu var ki, 70 yaş üstü Türk vatandaşları meslek birliği kurup telif toplamaya başlasa yeridir!

 

Eskimiş duvar kâğıtları, kadife oymalımobilyalar, plastik çiçekler, yakın gözlüğü ve sepya filtre bu videoların olmazsa olmazları. Doğduğu yıl yüzünden acımak zorunda bırakıldığımız kişinin ziyaretçisi olmadığını, kapıya attığı hüzünlü bakıştan, eşinin öldüğünü ise resimçerçevesine yapılan zoom’dan anlıyoruz. Emre Altuğ’un, Erol Günaydın’ın da rol aldığı bol göz altı torbalı “Aşk-ı Kıyamet”i ile başlayan “yaşlı insanlı klip” furyası, Bademve Konukları albümünden Halil Sezai’nin “Sonsuz Aşk” ve Zakkum’un “Anason” videolarında daha da damardan Türk müzikseverine enjekte ediliyor.

 

Nekrofili

Türkmüzik sektöründe video çekmek profesyonelleştiğinden beri “arabesk-fantezi”cilerden popçulara bu klişeyi deneyen deneyene. Fantezi müzikte Emrah “BelalımBenim” klibiyle popta ise Burak Kut “Bebeğim” videosuyla bu sado-mazo klişenin öncüleri. Yakın zamanda ise Ziynet Sali “Her Şey Güzel Olacak” videosuyla bu klişeden kolay kolay kurtulamayacağımızı bize hatırlattı.

 

Şarkıcının anlatıcı olması

Şarkıcımız artık problemli ilişkiler yaşamayacak kadar aşmıştır... Yaşı da kemale ermiştir... Bundan sonra görevi, sürekli kavga eden çiftlerin hislerine tercüman olmaktır. Ya bir kafede ya da çiftin yaşadığı evde sadakat, bağlılık, kıskançlık ve pişmanlık gibi konularda ahkâmkeser. Yüzde hep aynı “Biz de bu yollardan geçtik” ifadesi vardır. Ferhat Göçer bu klişe konusunda ihtisas sahibi.

 

Şenlik havası

Bu videolar kast ajanslarının yüzünü güldüren cinsten. Kenan Doğulu klibimi? Topla röfleli, jöleli eller havaya gençleri. Atiye klibimi? Yabancı videolardan fırlamış gibi görünen kızlar oğlanlar, kemik çerçeveli gözlükler işbaşına. Amaç şarkının eğlendiriciliğini kanıtlamak. Bu klişe kendi içinde 3 ayrı gruba ayrılıyor:

 

Meyhanede arkadaşlarla

 Kadın gibi kadınların tercihi. Klişenin altındakimesaj “Evet şu an melankoliğimama çok da güçlüyüm”. İçki kadehleri tokuşturulur, hep bir ağızdan şarkılar söylenir (Bkz. Deniz Seki “Masal” ve “Ağlamak Yok”)

 

Bohemhayat

 Şarkıda üflemeli çalgı varsa hemen Kusturica’ya selam çakar yönetmen. Ağaçlarda asılı fenerler, süsler... Bu klişe Akın’ın “Rebeka” videosundan sonra 90’lı yıllarda çokça kullanıldı. Sertab Erener “Öyle de Güzel” ve Emircan “Yanıma Yaklaşma” bu klişenin yer aldığı güncel videolar.

 

Orkestram ve arkadaşlarımla

 Taze klişe olmuş bir motif. Şarkıcımızı stüdyosunda şarkı bestelerken (Bkz. Mustafa Ceceli “Sevgilim”) veya kuliste orkestrasıyla çok eğlenirken (Bkz. Sıla “Aslan Gibi”) görüyoruz.

 

Başka ülkede çekilen klipler

Olmazsa olmazları; ülkeye, yöreye özgü turistik atraksiyonlardan seçmeler ve şarkıcının sevgilisini oynasın diye eline üç-dört yüz dolar sıkıştırılmış güzel bir kız ya da yakışıklı bir oğlan. Sokaktan çevrilmiş bu konumankeni, şarkıdan pek bir şey anlamadığı için kafasını sağa sola eğerek güya şarkıcının yaptığı esprilere güler durur. Bu kliplerin vazgeçilmezi erkek şarkıcının kıza şehri gezdiriyormuş gibi habire orayı burayı işaret etmesi. Fettah Can, Serdar Ortaç ve Yusuf Güney gibi isimler bu klişenin kurbanları arasında.

 

İthal mankenli klipler

Manken kızcağız derin bir hüznün esiridir. Adamda kızın ilgisiz tavırlarına rağmen laf anlatma derdindedir. Bu problemin sebebi sanırımkızların Türkçe bilmemeleri. Kızcağızlar üstlerinde gece elbiseleri, lüks bir evin bazen koltuğunda bazen havuz başında oturup sanki dünyaları yıkılmışçasına adamı anlamaya çalışırlar. Kliplerde yabancı erkek oynatmamodası ise yeni çıkmasına rağmen klişeye dönüştü bile.Mavi gözlü, bebek suratlı kızları yeterince izledik sıra adonis’li üstsüz oğlanlarda.

 

Arabalı klipler

Müzik kliplerindeki antika ve açık araba bolluğunu görünce insanın araba kiralama işine giresi geliyor. Yönetmenin kafasında zenginlik ve özgürlük sembolü olan araba, hele bir de üstü açıksa, asıl kadın veya adamın hayatı fazla takmayan, anı yaşayan karakterlerini ortaya koymasını sağlıyor. En arabalı klip ödülü ise Ebru Gündeş’in “Fırtınalar”ına gidiyor. Klipte bir Berke Hürcan, bir Ebru Gündeş, iki adet de araba var.

 

Metruk sanayi siteleri

Klibe para harcamamanın son noktası! Klipler terk edilmiş fabrika ve sanayi sitelerinde çekiliyor ve hiçbir şey anlatmıyor. Dış cephe görüntüler için hurda araba iç cephe için de şarkıcının üstünde rahatça poz verebileceği eski tip birmakine veya köhnemişmobilya ayarlandımı tamamdır bu iş. Soner Sarıkabadayı’nın “Pas”, “Buz” ve “Kutsal Toprak” videoları eski fabrikalarda geçiyor. Acaba piyasadaki talebi gören Sarıkabadayı kendine yatırımolarak terk edilmiş bir bina almış; Bengü,Murat Boz, Berkay gibi ünlülere şarkıyla birlikte paket halinde kiralıyor olabilirmi?

 

Eski ev

Yerli alter-rockçılar, 90’lı yılların Brit Pop ve alternatif gruplarından aldıkları bayrağı hâlâ gururla taşıyorlar. Havada uçuşan tozlar, eprimiş perdeler, bakımsız ahşap zemin ve kavga halindeki çift şarkının depresiflikte yeni boyutlara ulaşmasına yardımcı oluyor. Özellikle isimvermeye gerek yok; Gripin, Redd, Gece ve Gece Yolcuları’nın en az iki videosu bu klişeden mustarip.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön