35’inden önce cevaplanacak sorular...

35 yaşına varmadan yapılacaklar listesinin son kısmında, kendinizle meşgul olmaya ilişkin öneriler var. Nasıl birisiniz? Kendinizi seviyor musunuz? Nelerden hoşlanmıyorsunuz?

35’inden önce cevaplanacak sorular...

 Günün birinde yapmadıklarınızdan dolayı ‘keşke’ dememek için, henüz vakit varken elinizi çabuk tutun ve yapılacaklar listesini bir kontrol edin. Mutlu anları ıskalamayın!

 

Bunun için Tuba Tezcan’ın, ‘35 Yaşına Gelmeden Önce Yapman Gereken 101 Şey’ isimli kitabındaki önerilere kulak verin. Biz bugüne kadar listedeki ana başlıkları ve beşer maddeyi sizin için yazdık, gerisi elbette kitapta...

 

Bugün de son olarak kitaptan seçtiğimiz, aklınıza gelmeyecek basit öneriler var. Aşağıda bunları okuyabilirsiniz. Ama onlara geçmeden, unutmayın, biz hep mutsuz olmak için çaba gösteriyoruz ve yaşamın kaynağını göremiyoruz. Andre Gide mesela “Kendi kendinin mutluluğuna engel olmak yolunda insan fevkalade beceriklidir” der. Size tavsiyemiz; bu konuda lütfen beceriksiz olun.

 

Hoşlandığınız her şeyi kum seline bırakın

 

Hemen unutacağınız yeni bir şey öğrenmek

“İşime hiç yaramayacak bir şeyi neden öğreneyim?” diyebilirsiniz. Cevabı: Aykırı bir tecrübe için. Seçtiğiniz konu o güne kadar ilgilenmediğiniz ya da hiç hoşlanmadığınız bir konu olmalı. Mesela çocuğunuz yok ve çocuk bakımıyla ilgili süper bir kitap buldunuz, hemen okuyun. Şaşkınlığınız üzün sürmeyecek çünkü hemen unutacaksınız.

 

Sevdiğiniz şarkıların bir listesini çıkarın.

Bugüne kadar bizi etkileyen, her anımıza tanıklık eden şarkıların bir listesini çıkaralım. Bakalım nasıl bir çeşitlilik olacak. Tekrar dinleyip ne kadar değiştiğimize şahit olalım. Kim bilir, kimi zaman unutmak istediğiniz ya da tekrar hatırladığınızda sizi mutlu eden anlara gideceksiniz. Müziğin gücü bir kez daha yaşamınızdaki yeri alacaktır.

 

Hangi yanlarınızdan hoşlanmıyorsunuz?

Kendinize sorun, “Ben nasıl biriyim? Kendimi seviyor muyum?” Kişiliğinizle ilgili her soruya hemen cevap verebiliyor musunuz? Esas soru hangi yanlarınızdan hoşlanmıyorsunuz? Bunları düşünün ve isterseniz yazın. Olumsuz yanlarınızı keşfetmek sizi iyi bir birey olmaya kadar götürür. Eşinize ya da ailenize de sorun, onların cevapları da size iyi bir yol gösterici olacaktır.

 

Sevmediğiniz yemekleri yapın.

Hiç düşündünüz mü sevmediğiniz yemekleri yapmak nasıl olacak? Şimdi bir liste çıkarın; en çok hangi yemekleri sevdiğinizi, hangilerinden nefret ettiğinizi sıralayın. Sevmediğiniz yemekleri yapın ki, hayatınızda sizin keyfinizi kaçıran şeylerin neler olduğunu görün. Yemek yaparken hoşunuza gitmeyen şeyleri de yazın. Neden bu yemekleri sevmediğinizin cevabını bulmaya çalışın.

 

Sevmediğiniz bir konu hakkında bir seminere katılın.

Üç gün süren bir seminer seçin ve takip edin. Nefret ettiğiniz bir şeye tahammül etmek nasıl bir şey onu yaşayacaksınız. Bunu bir kez yapın. Bu size belki de eğlenceli bir tecrübe katacak.

 

-BİTTİ-

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Hala Dostoyevski okumadınız mı?

 

Parka gidin, insanlarla tanışın!

 

Mor inek misiniz, savaşçı boğa mı?

 

Mutlu etmeyi öğrenin!

 

Maceraya atılmak için geç değil!

 

Hobilerinizi kırbaçlayın!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön