Emziren kadın, 1.5 yıl gece nöbeti tutmayacak!

Kadın çalışanların şartları yeniden düzenlendi. Doğum sonrası emziren kadınların gece nöbeti muafı 6 ay uzatıldı. Bu süre 1.5 yıla kadar çıkabilecek "Emziren" kadın, 1.5 yıl gece nöbeti tutmayacak.

Emziren kadın, 1.5 yıl gece nöbeti tutmayacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadın çalışanların gece çalışma şartlarını yeniden düzenledi. Doğum sonrası emziren kadınların gece nöbeti tutma yasağı 6 ay uzatıldı. Buna göre emziren kadınlar, 1 yıl boyunca gece nöbeti tutmayacak. Bu süre, doktor raporu getirilmesi halinde 1.5 yıla kadar uzatılabilecek.

 

Çalışma Bakanlığı’nın düzenlemesinde, kadın çalışanların gece çalıştırılabilmesi için sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyeri hekiminden alınacak. Ayrıca kadınlar, düzenli aralıklarla muayene olacak. İşyeri hekimi zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise sağlık raporları kamu hastanelerinden sağlanacak.

 

Emzirme kolaylığı

Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak.

 

Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde 6 ay daha uzatılacak. Bu kadınların çalışmaları, gündüz vardiyasında düzenlenecek. Kadınlara gündüz de emzirme için gerekli izin ve emzirme odası gibi imkânlar sağlanacak.

 

Haber: Deniz Çiçek

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön