İşinizi nasıl seversiniz?

Bir ofis çalışanlarına ‘hanginiz streslisiniz’ diye sorsak hemen hemen hepsinin el kaldırdığını görmemiz mümkün.

İşinizi nasıl seversiniz?

Aynı insanlara hangisinin duygusal olduğunu sorsak muhtemelen kimseden ses çıkmayacaktır. Bu, iş yaşamında ‘stresli olma’nın ‘işi başından aşkın olma’, ‘çok meşgul olma’, ‘fazlasıyla sorumluluk üstlenme' ile eşdeğer olması, duygusal olmanın ise ‘zayıflık’la eşdeğer görülmesiyle doğru orantılıdır. Oysaki stresli insan da duygusal olduğu için stres altındadır.

 

 • Öncelikle duygularınızın düşüncelerinizden bağımsız olmadığını kabul ederek işe başlamalısınız. Böylelikle duygularınızı yönlendirebileceğinize olan inancınızla yaptığınız işlerde takınacağınız tutumu kontrol altına alabilecek, başarılı oldukça da kendinize olan güveninizle stresinizden sıyrıldığınızı fark edeceksiniz. Bunun için basit meditasyon hareketleri işinize yarayacaktır. Tansiyonun yükseldiği anlarda kafanızda ne varsa bir kenara bırakabileceğiniz bir yere gidin veya bunu sağlayabileceğiniz bir şeye yönelin – kahve içmek gibi. Bütün deadline'lar hala orada duruyor evet, ama bu halinizle istediğiniz verimi sağlamanız zaten mümkün değil. Sabırlı olun ve rahatlayın.

 

 • Dikkat esnekliği de ayrıca önemli bir yöntemdir. Çok acil olmayan bütün işlerinizde kullanabileceğiniz bu yöntemde gerçekten verimli olarak çalışabileceğiniz zamanlarda masanızın başında olmaya özen gösterin. Hiçbir şey yapamayacağınızı hissettiğiniz/bildiğiniz halde kendinizi zorlamanız yapacağınız işten de soğumanıza neden olacaktır.

 

 • Stresin de ‘sağlıklı’ olanı vardır. Öncelikle işinizin sizin için ne anlama geldiğini bir düşünün. Buna yoğunlaşmanız gün boyunca yaptığınız ve saçmalık olarak adlandırdığınız şeyleri ne kadar ciddiye alıp almayacağınızı belirleyecek; böylece daha önce oldukça stres yaratan başlıklar artık formalite haline gelecek.

 

 • Kadınlar yalnızca evde değil işte de bir koruma güdüsü ile hareket etmektedirler. Bu da sınırların belirlenmesi konusunda sıkıntılara sebep olmaktadır. İşte sabrının tükendiğini gören kadınların, iş sonrası için bir aktivite koymaları oldukça önemlidir. Kendine zaman ayırma, stresten uzaklaşmanın ve iş yoğunluğu içinde gittikçe yok olan benliğin yeniden değer kazandığı bir aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

 • Önemli olan tahammül sınırlarınızı zorladığınızı fark ettiğiniz an bir ara vermek, duygularınızla barışmak ve çözüme odaklanmak. Ofis yaşamı artık sizin için çekilmez olmaktan nasıl çıkacak, göreceksiniz.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön