Türk Psikologlar Derneği'nden basın açıklaması...

Psikologlar Derneği basın açıklaması.

Türk Psikologlar Derneği'nden basın açıklaması...

Kamuoyunun dikkatine

 

Günlerdir demokratik haklarını kullanmak üzere bir araya gelen vatandaşlara uygulanan polis şiddeti açıklanamaz bir noktaya gelmiştir.

 

Türk Psikologlar Derneği olarak yaptığımız açıklamalarda hükümetin inatlaşmayı bırakarak, halkın isteklerini dinleyerek barışçı bir çözüm bulmasını talep etmiştik. Ancak şu an gelinen nokta izlenen kibirli ve buyurgan politikaların barışçı göstericilere uygulanan şiddetin dozunun giderek artmasına neden olduğunu göstermektedir. Bu tutumun polis müdahalelerini daha da saldırgan ve kontrolsüz hale getirirken gençlerin kendilerini korumak için şiddet içeren yöntemler kullanmalarına neden olmasından endişe ediyoruz. Yükselen şiddet kullanımının can kayıpları ve yaralanmalar gibi telafi edilemez sonuçları doğurduğu ortadadır ve bu sayıların artmasından endişe duyuyoruz.

 

Daha önce de çeşitli defalarda izlenen fiziksel ve psikolojik şiddet politikalarının hem bireysel hem de toplumsal düzeyde yaratacağı olumsuz etkilere dikkat çekmeye çalıştık.   Şiddet her yönüyle kişilerin ve toplumların içlerinde derin yaralar açmakta ve yıllarca orada gizlenmektedir, şiddete maruz kalmak ya da tanık olmak travmalara, endişe ve korkulara neden olmaktadır. Kullanılan tehdit edici, ayrımcı ve halkı muhatap almayan dil dışlanma ve ayrımcılığa uğrama duygusunu beslemekte ve insanların adalet duygularını zedelemektedir. Öte yandan sokakta yaşananların medyada yerini bulmaması ise halkın şüphelerini arttırmakta, alternatif kanallardan yayılan ve doğruluğundan her zaman emin olunamayan bilgiler endişe ve kaygıyı arttırmaktadır.

 

Biz psikologlar hükümeti bu baskıcı, tehditkâr, anti-demokratik  söylemlerini terk etmeye ve sokaklarda farklı gruplardan insanların sergilediği toplumsal dayanışmayı daha iyi anlamaya ve incelemeye davet ediyoruz. Yöneticilerin istisnasız tüm halkın yararını göz önünde tutmasını talep ediyoruz. Hükümetin bir an önce üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve sorumluların bir an önce istifa etmelerini istiyoruz.

 

Türk Psikologlar Derneği

Genel Merkez Yönetim Kurulu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön