Ailece sofraya oturmanın 7 önemi!

Aile yemekleri düzenlemek için bayram, doğum günü, yılbaşı gibi zamanları beklemek sizce de üzücü değil mi?

Ailece sofraya oturmanın 7 önemi!

Aile yemekleri düzenlemek için bayram, doğum günü, yılbaşı gibi zamanları beklemek sizce de üzücü değil mi? Mutlaka bir bahanemiz mi olmalı? Fast food kültürünün karşı konulamaz yükselişi ile kalabalık ve keyifli sofraların kıymetinin, sofra adabının unutulduğu bir gerçek. Halbuki geleneksel olması dışında bir sürü başka bahane de bulunabilir birlikte oturulacak sofralara.

 

Bağları güçlendir

Gençler artık ailelerine ve geleneklerine daha uzak. Hızla dönene dünyaya ayak uydurmaya çalışırken ailevi ilişkiler birer birer ihmal ediliyor ve hatta unutuluyor. Babanın son anda girmesi gereken toplantı, annenin arkadaşları ile kültür turları, çocuğun başından kalkmadığı bilgisayar oyunları… Kimsenin yeterince zamanı yok! O yüzden en iyisi buzdolabından bir şeyler atıştırmak ya da dışarıdan yemek siparişi vermek sıklıkla tercihe diliyor. Ailede her bireyin kendi uğraşları, ilgi alanları, stres kaynakları olması doğal ama bir yandan birbirlerinden alabilecekleri gücün farkında olmamaları çok acı. Bağları güçlendirmenin zamanı geldi ve bunu en keyifli yapabileceğiniz yer de belli…

 

Kâra geç

Bir ailenin mutfak masrafları, evde pişirilen düzenli yemekler sayesinde oldukça düşebilir. Dışarıdan ve ayrı ayrı yemek her zaman çok daha pahalıya mal olacaktır. Bu şekilde geri kazanılan para ise başka bir şekilde değerlendirilebilinir, mesela yazın ailece çıkılacak bir tatil için biriktirmek gibi.

 

Çocuklarla iyi geçin

Düzenli olarak yenilen aile yemeklerinin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri kimi araştırmalarla ispatlandı.  Araştırmlara göre akşam yemeklerinde bir araya gelen ailede, çocukların ebeveynlerine karşı daha saygılı olurken alkol, uyuşturucu, sigara gibi alışkanlıklara da daha az meyil ettiği ifade ediyor.

 

 Porsiyonları kontrol altında tut

Çoğu restoran porsiyonlarını büyük tutarak müşteri memnuniyeti sağlayacağını düşünürken aslında tek yaptıkları kilo kontrolü ve sağlığımızla oynamak oluyor. Halbuki evde hazırlanan yemekler her zaman daha sağlıklı ve en az %60 az kalorili oluyor.

 

Eğlence ve paylaşım
Yemeği her zaman aynı kişi yapmak zorunda değil, unutmayın siz bir ailesiniz ve ev içindeki sorumlulukları da paylaşmalısınız. Hatta bunu eğlenceli bir hale bile getirebilirisiniz! İnternet sayesinde her bilgiye istediğimiz an ulaşabiliyoruz, bir yarışma düzenleyin ve herkes, en pratik ama lezzetli olduğuna inandığı tarifleri hazırlayıp farklı günlerde sofraya koysun… Belki yarışmanın sonucunda ortak verilen kararla kazanan aile ferdine bir ödül bile ayarlanabilir.

 

Sağlıklı yemek sağlıklı çocuk

Son araştırmalara göre, ailesi ile düzenli olarak yemek yiyen ve yemek sofrasında pozitif atmosfere sahip genç kızların yeme bozuklukları yaşamaları oranı oldukça düşük. Ailece yenilen akşam yemekleri, hayatı boyunca sağlıklı bir yeme alışkanlığına giden yol, hele arada bir açılacak mevzular ile sağlıklı beslenmenin yolları ve neyi nasıl yemenin daha iyi olacağı da konuşulabiliyorsa…

 

Yeni deneyimler

Çocukların her türlü yeni tada açık olması ve yemek seçmemesi için de önemli bir sebeptir aile sofraları. Sürekli aynı şekilde beslenen çocuk, bir zaman sonra alışkanlıklarından vazgeçmeyecek ve hatta inatçı olacak, sorun çıkaracaktır. Oysa ebeveynlerin de örnek olması ve teşviki ile erken yaşlarda farklı lezzetler ile tanışması, ilerleyen yaşlarında onun bu işten keyif almasına ve kendi aile sofraları için ısrarcı olmasına yarayacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön