Aşkta da dansın kuralları geçerli!

Dans kursları, havalar soğumaya başlamışken en sıcak alternatiflerden biri olabilir. Belki bu sayede işe güce de daha bir aşkla sarılabilir insan. Zira aşk ve dans arasında sıkı fıkı bir ilişki olduğunu herkes bilir.

Aşkta da dansın kuralları geçerli!

Eylül ayıyla beraber işyerlerinin hareketlendiği, kalk işe git eve dön temposuna yine daldığımız malum. Kasvetli havalar, sonbahar depresyonu haberleri başlamadan önce pekn çoğumuz durağan hayatımıza hız katacak etkinliklerin arayışına gireceğiz. Bulmayı başarabilenler daha mutlu olacak. Bu arayışta ortak noktaysa “sosyalleşmek”.

 

O halde dans kursları, havalar soğurken en sıcak alternatiflerden biri. Belki bu sayede işe güce de daha bir aşkla sarılabilir insan. Zira aşk ve dans arasında sıkı fıkı bir ilişki olduğunu herkes bilir.

 

Eş bulmak için dans

Mundo Latino’nun kurucusu Yonca Gülgeç, dansın insanlara kolay sosyalleşebilecekleri bir ortam yarattığını ve popülaritesinin sebeplerinden birinin de bu olduğunu söylüyor. “İki kişi aynı anda aynı şeyleri hissediyor ve bunu paylaşıyor. Birbirini tanımayanlar için bile bu geçerli.” Ve alın size bir itiraf: “Kurslara sadece bir eş bulmak için bile gelenler oluyor. Bunu rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz. Bulamadıkları zaman çekip başka bir kursa gidiyorlar çünkü.” Zaten eşli olanlar da ilişkilerini bu sayede ısıtıyor besbelli.

 

“Salsa”yı ele alalım. Çıkış noktası, Afrikalı kölelerin Küba’ya götürüldükten sonra tapınmak amacıyla çaldıkları ritimler ve Güney Amerika Latin ritimlerinin birleşimi olan salsa, açıkça aşkı, hazzı, eğlenceyi çağrıştırır.

 

Hareketleri öğrendikçe kurallar önemini yitiriyor

Dansın sanatsal boyutunun da altını çizmek gerek. Tangoist Dans Stüdyosu’nun kurucusu Aydın Kocamusaoğlu’nun da dediği gibi, dans karşındakiyle rahat iletişim kurmaya imkân tanıyan, malzemesi insan ve müzik olduğu için herkesin ulaşabileceği bir sanat. İşin iletişim kısmını ilişki uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur’a danışmakta fayda var. Zira Sungur aşk, ikili ilişkiler ve dans arasında pek çok ortak özellik olduğunu söylüyor.

 

İlişkiler gibi dansın da kuralları var. Hareketleri öğrendikçe kurallar önemini yitirmeye başlıyor. Dansı bize nasıl uyuyorsa öyle yorumlamaya başlıyoruz. Daha spontan hareket ediyoruz. Karakterlerimiz ve buna paralel olarak farklı ihtiyaç ve beklentilerimiz ortaya çıkıyor. Uyuşuyorsak ve danstaki o ortak ritim devam ediyorsa partnerliğimizi sürdürüyoruz.

 

Hatalar ilk etapta hoşgörüyle karşılanıyor, görmezden geliniyor. Yanlış adımlara gülüyoruz. Fakat profesyonelleşmeye başladıkça hatalar kabul edilir olmaktan çıkıyor. Bu noktadan sonra iş birbirimizi ne kadar iyi tolere ettiğimize bağlı. Dansçı ve koreograf Zeynep Tanbay, 68 yaşında kaybettiğimiz modern dansın kraliçesi Pina Bausch’tan konuşurken “Sagan’ın resimleri gibi. Rüya deseniz rüya değil, gerçek deseniz o da değil” demişti. Tam da aşk ve dans gibi...

 

Salsa; Dominikli ünlü dansçı Juan Matos ve partneri Puerto Ricolu Amneris Martinez. 3 Ekim’de Refresh The Venue’de olacaklar.

 

Bachata, Floridalı Ataca & Alemana. İkilinin gelecek hafta İstanbul’da düzenleyecekleri workshop’a katılmak için Tel: (212) 244 63 60

 

Haber: Pınar Erbaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön