Dünya Cinsel Sağlık Günü'müz kutlu olsun!

Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) tarafından 4 Eylül olarak belirlenen "Dünya Cinsel Sağlık Günü ", herhangi bir ayrım yapmaksızın, her türlü kişisel tercihe saygı duyarak, insanları cinsel sağlık konusunda aydınlatmayı ve hurafelerden uzaklaşarak salt bilgiye ulaştırmayı hedeflemektedir.

Dünya Cinsel Sağlık Günü'müz kutlu olsun!

Çünkü sağlıklı bir cinsel yaşam, toplum bireylerinin birbiriyle sağlıklı bir iletişim kurabilmelerinin temelinde yatan en önemli nedendir.

 

Ülkemizde bu yıl üçüncüsü kutlanacak olan Dünya Cinsel Sağlık Günü, dünya genelinde kutlanmaktadır. Dünya Cinsel Sağlık Günü olarak bilinen bu günün, git gide daha fazla ülkede kutlanıyor olmasının amacı, sağlıklı ilişkilerin temelini oluşturan cinsel yaşamın mümkün olduğunca daha çok ülke tarafından önemsenmesi ve toplumun bilimsel normlara doğru yönlendirilmesidir. Böylece, konuşulmasının kimilerince ayıp, günah veya yasak olduğu bilinen ve düşünülen cinsel yaşamın, sağlık alanından ayrılamaz bir parçası olduğu toplum bilincine daha kolay yerleştirilebilir.

 

Her türlü önyargı ve ayrımcılıktan arınmış bir yaklaşım içinde cinsel haklar ve cinsel sağlık konularının tartışılması toplumun cinselliğe olan tabulaşmış bakış açısının değişmesini sağlayacaktır. Farklı din, dil, kültür ve cinsiyetten kişilere yönelik ayrımcılığın ve bunun sonucunda ortaya çıkan şiddettin neden olduğu ya da olabileceği fiziksel, psikolojik ve sosyal sonuçlar, toplumun her bireyinin katılarak bizzat konuşmaya dâhil olabileceği sağlıklı bir bilgi alış verişi ile çözülebilecektir.

 

Bilindiği üzere cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır. Ülkemizde bunu tam anlamıyla gerçekleştiremeyen birçok kişi veya çift vardır. Bu durumu göz önüne aldığımızda, aslında her yılın sadece bir gününü cinsel sağlığa ayırmak yerine, çocukluk döneminden yani ana sınıfından başlanarak, ergenlik çağı (lise dönemi) ve evlilik öncesi, cinsel danışma ve rehberlik hizmetlerinin yasal olarak verilmesi gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerde, AB'de olduğu gibi "Seksoloji" adı altında ayrı bir bölüm açılabilir.

 

 • Anaokulundan başlayarak Cinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
 • Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
 • Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
 • Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.
 • Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji Ana Bilim Dalı adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
 • Cinsel sağlık bilimi için "multi-disipliner bir yaklaşım" şart olmalıdır.

 

Dünya Cinsel Sağlık Günü'müz kutlu olsun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön