Türk ve yabancı özel okullar 8. sınıf SBS puanına göre öğrenci kabul edecek!

Okullar 6 Ağustos’ta taban puanlarını açıklayacak. Veliler çocuklarının SBS puanlarına göre bu okullara kayıt yaptıracak. Okulun taban puanına göre veli istediği kadar liseye ön kayıt yaptırabilecek ancak kesin kayıt tek okul için geçerli olacak!

Yabancı ve Türk özel okullar 8. sınıf SBS puanına göre öğrenci kabul edecek!

Anadolu, fen, Anadolu öğretmen liseleri gibi bazı özel okullar da Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alıyor. Ancak 10 ilde aralarında 14 yabancı okulun da yer aldığı toplam 99 okul, öğrencilerini 8. sınıf Seviye Belirleme Puanı’na (SBS) göre kabul edecek. Bu okullarda OYP geçerli olmayacak. SBS puanına göre öğrenci alacak okulların kontenjanları ise 5343 olarak belirlendi. Türk ve yabancı özel okullara başvurabilmek için gereken ilk şart 8. sınıf SBS’ye girmiş olmak ve okulların açıklayacağı taban puana sahip olmak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği çatısı altında oluşturulan Özel Okullar Kayıt Komisyonu tarafından bu okulların taban puanları 6 Ağustos tarihinde açıklanacak. Bundan sonra da ilki 13 Ağustos’ta başlamak üzere açıkladıkları taban puanlara göre 3 kez önkayıt ve kesin kayıt yapacaklar. Okullar için son kayıtlar yani üçüncü kayıt dönemi 31 Ağustos’ta son bulacak. Bu kayıt dönemi süresince bazı okullar taban puanlarını düşürebilecek. Eğer son kayıt dönemi tamamlandıktan sonra bu okullarda boş kontenjan kalırsa Özel Okullar Kayıt Komisyonu’nun alacağı karara göre bu okullarda serbest kayıt dönemine geçilecek. Bu dönem de okulların kontenjanının tamamlanacağı ve okulların açılacağı 17 Eylül’e dek sürecek.

Başvurular okula yapılacak!
Her yıl olduğu gibi bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak ve başvurular okullara yapılacak. Okullara öğrencilerin kayıtları geçen yılın sistemine uygun şekilde yürütülecek. Okulun açıkladığı taban puanı öğrenci tutturduğu takdirde velisinin istediği kadar okula önkayıt yaptırma hakkı olacak. Ancak sınırsız sayıda önkayıt yaptırma hakkına sahip olan veli yalnızca tek okula kesin kayıt yaptırabilecek. Ancak kesin kayıt yaptırmış olmak öğrencinin diğer okullara önkayıt yaptırmasına engel olmayacak. Şayet veli kesin kayıt yaptırdığı okuldan öğrencisinin kaydını alıp başka bir okula giderse ayrıldığı okuluna geri dönemeyecek. 2012 Özel Okullar Başvuru Kılavuzu’nda yer alan bilgilere göre özel okullarda ön kayıt ve kesin kayıt işleminin kuralları şöyle işleyecek.

Taban puan beklenecek!
Okullar 6 Ağustos’ta taban puanlarını ilan edecek. Puanlar okullarda tüm velilerin görebileceği şekilde asılacak ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’ne bildirilecek.

Sınırsız önkayıt hakkı!
Her kayıt döneminde veliler okulların ilan ettiği taban puanları takip edecekler. Puanları okulların açıkladığı taban puanları tuttuğu sürece istediği kadar okula önkayıt yaptırma hakları bulunuyor. Önkayıtta bir kısıtlama bulunmuyor. Puanın tutması kayıt için yeterli.

Kesin kayıt tek okula!
Ancak kesin kayıt söz konusu olduğunda velinin bir okul hakkı bulunuyor. Bir okula kesin kayıt yaptırmış olmak diğer okullara da önkayıt yaptırmaya engel değil. Başka okullar için önkayıt hakkı sürüyor. Ancak kesin kaydını yaptırdıktan sonra veli bu okuldan kaydını alırsa çocuğun bir daha o okula dönme şansı yok. Yalnız aynı okula geri dönememe kuralının istisnası var. O da resmi okullara kayıt yaptıran öğrenci sonra vazgeçip geri dönmek isterse ve okulda da kontenjan varsa yeniden aynı okula kayıt yaptırabilir.

Vazgeçen bedel ödüyor!
esin kayıtta işleyen bir başka kural ise okuldan öğrencisinin kaydını alan velinin ödediği ücretin tümünü geri alamaması. Bu tutarın yüzde 80’i iade edilirken, yüzde 20’lik bölümü okulda kalıyor.

‘Okul notları adil değil, dikkate alınmıyor!’
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, yıllardır özel okulların okul başarısı yerine sınav başarısını dikkate aldıklarını söyleyerek, “Çünkü okulların birçoğunda verilen notların adil olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de Türk ve yabancı özel okullara öğrenci kabul ederken, SBS puanlarını dikkate alıyoruz” diyor.
Özel Okullarda kayıt dönemi
1.Önkayıt dönemi: 13-14-15 Ağustos- önkayıt 16-17 Ağustos- kesin kayıt
2. Önkayıt dönemi: 22-23 Ağustos- önkayıt 24 Ağustos - kesin kayıt
3. Önkayıt dönemi: 27-28-29 Ağustos önkayıt 31 Ağustos: kesin kayıt
Son kayıt dönemi: 3 Eylül’den itibaren

Yaşı küçük olana öncelik var! 
AYNI okula eşit puanlı iki öğrenci kayıt yaptırmak istediğinde sırasıyla aşağıdaki 8 kural işletilecek. Bu kurallardan 7’sinde de eşitlik sağlandığı zaman yaş dikkate alınacak ve “yaşı küçük olan”a kayıtta öncelik hakkı verilecek. Ancak özel okul yöneticileri bugüne kadar “yaşı küçük olana öncelik verilmesi” maddesinin hiç kullanılmadığını söylüyor. İşte kesin kayıtta puanları eşit olan öğrenciler için işleyecek kurallar: 1 SBS’de Türkçe puanı yüksek olan 2 SBS’de Matematik puanı yüksek olan 3 SBS’de Fen Bilgisi puanı yüksek olan 4 SBS’de Sosyal Bilgiler puanı yüksek olan 5 SBS’de Yabancı Dil puanı yüksek olan 6 7. sınıf SBS puanı yüksek olan 7 6. sınıf SBS puanı yüksek olan 8 Yaşı küçük olan

Yabancı Yabancı okullarda kontenjan 1782!
Geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye Özel Okullar Birliği Okul Kayıt Komisyonu’na bağlı olarak öğrencilerini 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) göre alacak özel okulların kontenjanı açıklandığında en dikkat çeken değişiklik Amerikan Robert Koleji’nin kontenjanında görüldü. Geçen yıl kontenjanını 22 kişi azaltan okul bu yıl ilk açıkladığında yine 22 kişi daha az öğrenci alacağını duyurmuştu. Ancak aradan bir ay geçtikten sonra bu kez okul kontenjanını 24 kişi artırdığını duyurdu. Bu durumda da okulun kontenjanı 100’ü kız 100’ü erkek olmak üzere 200 oldu. 14 yabancı özel okulun kontenjanı 1782. En fazla kontenjana 200 kişiyle Amerikan Robert Lisesi sahip.

Dame De Sion'da azaldı! 
Kontenjanı geçen yıla göre azalan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin geçen yılki kontenjanı 132 kişi iken, bu yıl kontenjanı 12 kişi azalarak ve 120 oldu.Buna karşın Saint Joseph Fransız Lisesi’nde kontenjan 16, İtalyan Lisesi’nde 8, Saint Benoit ve Sainte Pulcherie Fransız liselerinde 6’şar kişilik kontenjan artışı oldu.

Hazırlayan: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön