Diyanet: Kadın, bedeninin sahibi değil!

Sapanca’da düzenlenen “İl Müftüleri Semineri”nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Çocuk aldırmak cinayet hükmündedir. Kadın ‘Beden benim, istersem bebeği atarım’ deme hakkına sahip değildir. Çünkü karnındaki bebeğin gerçek anlamda maliki (sahiibi) değildir. Keyfi olarak terk edemez, öldüremez” dedi.

Diyanet: Kadın, bedeninin sahibi değil!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sapanca Güral Otel’de düzenlenen İl Müftüleri Semineri’nde kürtaj tartışmalarına değindi ve “Bedenimiz ve hayatımız bize mülkiyet olarak değil emanet olarak verilmiştir” diyerek, özetle şunları söyledi:

 

Mülkiyet hakkı yok: Anne karnındaki ceninin de kendisine ait hayat hakkı vardır. Ne annesinin ne de babasının, onun üzerinde mülkiyet hakkı olmadığı gibi, onun hayatı üzerinde vazgeçme, sonlandırma yetkisi de yoktur. Bu itibarla, her ne şekilde olursa olsun ana rahminde meydana gelen bir canlının kesin ve meşru bir mazeret olmadıkça dıştan bir müdahale ile (düşürme, aldırma, kürtaj gibi yollarla) yaşam imkânının yok edilmesi cinayet sayılmıştır.

 

Dokunulmaz: Sadece Diyanet değil, sadece Müslüman din bilginleri değil, bütün ilahi dinler, bütün ahlaki sistemler kürtajın, bir insan yaşamına son vermek olduğunu, anne rahminde varlığını tamamlamış insanoğlunun yaşam hakkının da dokunulmaz olduğunu haykırmaya devam edecektir.

 

Kadınlar mağdur: Kürtaj meselesinin, sadece bir kadın meselesi olarak ele alınması büyük bir haksızlık olur. Zira tarih boyunca bu meselenin en büyük sorumlusu, en büyük müsebbibi erkekler olmuştur. Bunun en büyük ıstırabını çekenler, mazlum ve mağdur olanlar da hep kadınlar olmuştur.


Tecavüz istismarı: Ancak söz konusu olaya, İslam’ın izzeti ve İslam toplumunun bu bölgede varlığını devam ettirmesi veya yok olması açısından da bakılması gerekmektedir. Olayı bu yönüyle değerlendiren kurulumuz, annenin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokmamak şartıyla zorla tecavüz sonucu gebe bırakılan Müslüman kadın ve kızların, kendi iradelerine bağlı olarak ilaç ve ya tıbbi müdahale yoluyla rahimlerinin tahliyesine cevaz verilebileceği kanaatine varılmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön