Gencay Gürün: Başına bürokrat gelen şehir tiyatroları biter

Tiyatronun duayen isimlerinden Gencay Gürün, Şehir Tiyatroları’nda yaşanan yeni gelişmelerle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a seslendi.

Başına bürokrat gelen şehir tiyatroları biter

10 yıl boyunca Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmenliği’ni yapan Gencay Gürün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a tiyatronun gerçeklerinin anlatılması gerektiğini söyledi. Habertürk’e konuşan Gürün’e göre başına bürokrat gelmesi halinde Şehir Tiyatroları bitecek. Gürün hem ‘Lüküs Hayat’ ile Şehir Tiyatroları’nın makûs talihini nasıl değiştirdiğini anlattı hem de Topbaş’ın tiyatrocuları dinledikten sonra karar vermesi gerektiğini belirtti. İşte Gürün’ün sözlerinden satır başları.'İmaj kaygısıyla ABD'ye göndermediler'

Tiyatro okumadım ama tiyatroya hep meraklıydım. Üniversitede bir tiyatro topluluğu kuruldu. Beni de çağırıp bir oyunda rol verdiler. Üniversiteler arası tiyatro yarışmasında birinci olduk. Birinci olduğumuz için Amerika’ya gidip dünya yarışmasına katılacaktık ama o zamanki hükümet, oyunda kullanılan fes gibi Osmanlı kıyafetlerinin Türkiye’nin imajını bozacağı gerekçesiyle gitmemize izin vermedi. Sonra da bazı oyunları çevirerek tiyatroyla ilişkim devam ettirdim. Tiyatro eleştirmeni Adnan Berk, benim ilk çevirim olan ‘Günden Geceye’yi çok beğenince tiyatroya iyice bağlandım.'Tüm paramı tiyatroya yatırdım'

Londra’da okuduğum zamanlarda zamanımın ve paramın çoğunu tiyatroya gitmek için kullandım. Bir kazağa ihtiyacım olduğu zaman bile onun parasını tiyatro oyunlarına gitmek için kullanırdım. Ardından diplomat olarak Fransa’da çalışmaya gittim. Orası da tiyatronun merkezi olduğu için keyfime diyecek yoktu. Tiyatronun merkezlerinde yaşadığım için zaten kopmam mümkün değildi.


'Çok çalıştım'

İstanbul’a dönüşümde Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, bana Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmenliği’ni teklif etti. Ben Ankara’da yaşadığım halde eşimin de teşvikiyle Bedrettin Bey’in teklifini kabul ederek İstanbul’a geldim. Şehir Tiyatroları’nın durumu pek iyi değildi. Eşim Ankara’da olduğu için ben gece yarılarına kadar çalışıyordum. Tiyatroya biraz çeki düzen verdim ama tam istediğim seviyede değildi. Sonra aklıma ‘Lüküs Hayat’ geldi. Oyunu sahnelemesi için Haldun Dormen’e teklif götürdüm. Haldun önce pek yanaşmadı ama ricamı kırmayarak kabul etti.


'Tiyatrolar böyle kontrol edilmez'

Şehir Tiyatroları’nın başına bürokrat gelmemeli. Gelirse bu bir cinayettir. Örneğin Fransızlara ‘Tiyatronun başına bürokrat getiriyoruz’ derseniz adamlar size dönüp ‘Pardon, anlamadım’ der. Ben bir hastaneye başhekim olabilir miyim? Tiyatronun başına bürokrat gelmesi de buna benzer. Neden böyle yapmak istediklerini bilmiyorum. Sanıyorum Şehir Tiyatroları’nı kontrol etmek istiyorlar ama böyle olmaz. Şehir Tiyatroları’nın başına bürokrat gelirse o tiyatro biter. Hangi oyunun sahnelenmesi, hangisinin sahnelenmemesi gerektiğini bilemezler ki. Kadir Topbaş, aklı başında beyefendi bir insandır. Kendisinin tiyatronun gerçeklerini bildiğini sanmıyorum. Kadir Bey’e anlatılırsa eminim o gerçekleri görecek ona göre hareket edecektir. Kadir Bey, tiyatrocuları dinledikten sonra karar vermeli.

 

'Diziler tiyatro seyricisini azalttı'

Ne yazık ki tiyatro izleyicisi azalıyor. Bunun nedenlerinden biri trafik, diğeri televizyon dizileri. Ben o kadar ülkede bulundum, hiçbirinde günde 15 saat dizi yayınlanan televizyon kanalı görmedim. Özel tiyatrolarının bilet ücretlerinin yüksek olduğunu kabul ediyorum. Ne var ki özel tiyatrolar o fiyatlarla ayakta durabiliyor.


'Lüküs Hayat için kuyruk oluyordu'

Gencay Gürün, ‘Lüküs Hayat’ oyununun geçmişte Şehir Tiyatroları’nın makus talihini değiştirdiğini ve tiyatro salonunun önünde yüzlerce metrelik kuyruk oluştuğunu anlattı. Gürün, Lüküs Hayat’ın 20 yıldır sahnelenen bir oyun olarak dünyada eşine az rastlanır bir başarıya sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön