Dikkat! Yükselen kadın gücü... Kızlar babalarının işlerini devralıyor!

Babalarının kızları, artık işyerlerinde onları en iyi şekilde temsil ediyorlar!

Dikkat! Yükselen kadın gücü... Kızlar babalarının işlerini devralıyor!

Aile şirketlerinde, genellikle işi babalar kurar, erkek çocuklarını işe götürür zamanla eğitir ve yaşlandığı zaman işleri ona devreder. Fakat artık bu durum tüm dünyada değişiyor. Sosyal bilici Daphne Halkias yazdığı son kitabında baba-kız başarısının nasıl yükseldiğini anlatıyor.

İşte, Halkias'ın 28 ülkede yaptığı araştırmadan çıkan 5 ders;

Aile büyüklüğü önemlidir!
Kadınların aile şirketlerini devralmasının önemli nedenlerinden biri, kadınların iş yaşamında hızla yükselen başarıları. Fakat bir diğer ve belki de en önemli nedenlerden biri ailenin büyüklüğü." Eskiden ailelerin 12-15 arası çocukları olurdu, bunlardan bir tanesi illaki erke oluyordu. Şimdi insanlar en fazla 3 çocuk yapıyorlarve hepsinin kız olma olasılığı çok yüksek" diyor Halkias. Eski kafalı bir baba olsa bile işi oğluna bırakmak istese bile hepsi kız olunca hiçbir şansı olmuyor.

Zorlukların üstesinden gelebilmede kadınlar daha iyi yönlendirebiliyorlar!
İşi kimin, kimden devraldığı meselesinden öte, bu transfer duygusal olarak genellikle zordur. Şirket yönetici işi bırakmak için kendini hazır hissetmeyebilir (hazır olduklarını düşünseler bile). Gençler ise ailelerinin direktiflerini uygulamakta ve dinlemekte direnebilir. Fakat bu geçiş döneminde talimatları uygulama konusunda kadınlar, erkeklere göre daha başarılı. "Kadınların doğuştan iletişim konusunda, iletişim kanalları konusunda daha başarılı bir yapıları var. Çünkü gelenekler nedeniyle kadınlar genellikle aile içinde sahiplenici ve uzlaşmacıdır" diyor Halkias. Araştırmalarda kadın ve erkeklerde başarılı olanları kıyaslayınca ortaya bu sonuçlar çıktı. Kadınlar, duygusal zorluklarda başarıla uzlaşma sağlayabiliyorlar.

Geleneksel kültürlerin beklenmedik iş ve yaşam dengesi açısından kadınların artıları var!
Batı'da kadınlara davranış açısı bakımından çok önde olunduğu düşünülüyor. Ama aslında geleneksel kültürlerde kadınlar açısında gizli karlar var. Özellikle çalışmaya karar veren anneler açısından. Amerikada, çocuk bakımı zor ve pahalı. "Dünyanın diğer bölgelerinde, ailenin diğer üyeleri çocuk ile ilgileniyor. Geleneksel kültürlerde işe giden kadının apartmanında ya da mahallesinde en az 4-5 daire mutlaka ailesinden biri veya tanıdığı oluyor. Çocuk bakımı ve ev ödevi konusunda endişe yapılmıyor. Çocuğa bakan toplum ruhu var. " diyor Halkias.

Kadınlar, erkeklerden iki kat daha fazla çalışmak zorunda!
Halkias çalışmalarında şu sonuca varıyor; kız çocukları, erkeklerin çok fazla önemsemediği işi devralmak için daha hevesliler. "Kadınlar, geleneksel rollerinden dolayı erkeklerin olmadığı kadar çok ikilemlere sahipler. Bu yarış konusunda değil. Kadınlar akıllı, yetenekli ve düzenli. Fakat kadınlar özel zorluklara sahip; başarılı olması herhangi bir erkek çalışandan daha zor. Bir üst kademeleri daima erkek. Daha çok ateşle oynamaları gerekiyor. Fakat kadınlar bu duruma alışık. Bir kadın bazen hatta belki de çoğu zaman istediğini elde edebilmek için bir erkekten iki kat daha fazla çalışmak zorunda" diyor Halkias.

Daha iyiye gidiyor!
"28 ülkede, hiç kimse 'Bu işi başarabilmemizin hiç bir yolu yok ve işimi bırakacağım' diyen kimse yok. Bu iyi haber. Geleneksel toplumlarda bile böyle bir durum yok. Hatta bu tür toplumlarda bile babalar kızları ile gurur duyuyor ve onları çalışmaları için yüreklendiriyorlar, iş yaşamına kendi elleriyle itiyorlar. Bu olayı bir nesil önce görmemizin imkanı yoktu" diyor Halkias.

3 temel kural; takdir, sevgi ve saygı!
Bunun dışında 2009'da Maryland Üniversitesinde yapılan araştırmada, geçtiğimiz yüzyıla oranla, kızlar kariyer alanında 3 kat daha fazla babalarının izini takip ediyorlar. 1909 ve 1916 yılları arasında doğan kızların %6'sı babalarının işini yaparken, X ve Y jenerasyonunda bu oran  %20.

Peki bu artışın nedeni nedir diye sorarsanız, Amerikan Psikoloji Derneği kadınların oynadığı ekonomik rol, onların hayatlarında babalarının etkisini artırıyor. Artık kadın çocuk büyütür mantığının değişmiş olması ve babaların çocuklarıyla daha çok zaman geçirmesi, çocukların "baba sevgisini" tatmaları, çocuk gelişiminde önemli bir rol oynuyor.

Güçlü Babalar, Güçlü Kızlar (Strong Fathers, Strong Daughters) kitabının yazarı Dr. Meg Meeker, eğer aileler boşanma yoksa, babanın ailede büyük bir rol oynadığını söylüyor. Meeker tıp seçiminde babasının etkili olduğunu söylüyor ve ekliyor "Kızlar için babaları, ilk günden itibaren çok önemlidir. Ona bakar, tüm hayatı boyunca kızlar babalarının takdirini, saygısını ve sevgisini kazanmak için çabalarlar. Eğer kız çocuğu tüm bunları babasından görürse, iş yaşamında çok başarılı oluyor.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz, yorumlarınızı bekliyoruz...


Hazırlayan: Müge KeçeciFacebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön