Çocuğa cinsel istismarda Yargıtay’dan örnek karar

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 3 kız çocuğuna cinsel istismar dosyasında, çocukların kimlikleri belirlenmediği için iddianameyi kabul etmeyen mahkemenin kararını bozdu.

Çocuğa cinsel istismarda Yargıtay’dan örnek karar

Çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında, yargıdaki hassasiyet üst seviyelere çıktı. Bu duyarlılığın en çarpıcı örneği, Kırklareli’ndeki çocuk cinsel istismar soruşturmasında yaşandı. İlköğretim öğrencisi 7- 10 yaşları arasındaki 3 kız çocuğuna, okul bahçesindeki yangın merdiveni altında cinsel istismarda bulunan S.M. İsimli şüpheli hakkında, mağdur çocukların açık kimlik bilgileri tespit edilmeden, görgü tanıklarının ifadeleri ve olay yerinde bulunan meni örnekleriyle dava açıldı.

 

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı, çocukların açık kimliklerini tespit etmeye çalıştı ancak, yapılan tüm araştırmalar sonuçsuz kaldı. Olayın okul bahçesinde olması nedeniyle, araştırma özenli ve gizlilik içinde yapıldı. Çocukların kimlikleri belirlenmeye çalışılırken, daha fazla mağdur olabilecekleri endişesiyle araştırmaya son verildi. Başsavcılık görgü tanıklarının ifadeleri ve dosyadaki bulguların davanın açılması için yeterli olduğuna kanaat getirdi. Ancak Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi, mağdurların açık kimliklerinin olmadığı iddianameyi kabul etmedi, iade etti.

 

Adalet Bakanlığı yazılı emir yoluyla devreye girdi. Dosya Yargıtay’a geldi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, “Suçun mağdurlar üzerinde doğuracağı olumsuz etki göz önüne alındığında, kimlik bilgilerinin tespit edilmemesinin suçun oluşumunu etkilemeyecek olmasına” vurgu yaptı. Görgü tanıklarının, çocukların cinsel istismara uğradıklarını görmelerinin, olay yerinde bulunan meni örnekleriyle de şüphelinin DNA’sının uyumlu olmasının, davanın açılması için yeterli görüldüğünü bildirdi. Yargıtay “Esasen ve gerçekte ortada suçun mağdurunun var olduğu, yapılan soruşturmada toplanan delillerin kamu davasının açılmasına ilişkin yeterli şüphe oluşturduğu” yorumuyla, Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’nin iade kararını bozdu ve yargılamanın başlaması için dosyayı mahkemeye gönderdi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön