Güneşle birlikte bahçelere enerji geldi!

Kendi başımıza seralara gidip bakıyoruz, bir şeyler deniyoruz ancak konuyu bir uzmana sorarsam söylediklerinin tamamını uygulayamasak bile en azından fikir ediniz diye düşünüyorum.

Güneşle birlikte bahçelere enerji geldi!

“Güneşle beraber tıpkı bir çiçek gibi hepimiz içimizdeki enerjiyi dışa vurmak için mekan ve zaman kolluyoruz. Bir kısmımız bu yaşam aşkı enerjisini paylaşmak için etrafımızdaki bahçe ve parklara giderken, bir kısmımızda kendi özel bahçesinde doğaya ve evrene enerjisini aktarıyor. Yaşamın ve ekolojik dengenin devamlılığının birbiri ile doğru orantılı olduğunu düşünürsek, ekolojik düzene vereceğimiz her katkının yine bize olumlu yönde katkısı ile geri döneceğini de unutmamalıyız.” dedi Mimar Selim Yuhay baharı konuşmak için aradığımda…Bahçemizi nasıl eğlenceleli bir hale getirebiliriz merak ettiğim şey bu aslında. Kendi başımıza seralara gidip bakıyoruz, bir şeyler deniyoruz ancak konuyu bir uzmana sorarsam söylediklerinin tamamını uygulayamasak bile en azından fikir ediniz diye düşünüyorum.İşte Selim Yuhay’ın tavsiyeleri:

“Bahçemizi eğlenceli hale getirmek için öncelikle bir plan yapalım. Su öğesi için bir köşe belirlemek iyi bir başlangıç olur. Su hayattır çünkü, enerjidir. Renkli mevsim bitkileri için bir köşe, oyun ve hareket alanı, kum havuzu, ahşap ve taş öğelerinin yoğun kullanılacağı dinlenme köşesi ve ağaç gölgelikler olmak üzere plan yapmak lazım. Eeğlenceli bir bahçe için bu köşelerden faydalanarak fıskiyeli bir süs havuzunu içine birkaç balık koyarak şekillendirebiliriz. Havuzdan taşan su dinlenme bölümündeki taşların arasından akarken çıkardığı rahatlatacağı ses ile ahşap bir zeminde oluşturulacak dinlenme köşemizde şöyle rahatça uzanır dinlenebiliriz. Uzanırken de oyun alanında korsancılık oynayan veya bitkileri sulayan ve kum havuzunda kendini yerden yere atıp kumdan heykeller yapmaya çalışan çocuklarımızı kontrol edebiliriz.”Peki tüm bunlar nasıl az parayla yapılacak?

İşte Selim Bey’in yanıtı:

“Biraz hayal gücü lazım sadece. İhtiyacımız olan malzemeler hemen her yerde bulunan kum, çimento, ahşap ve dere taşları. Örneğin havuzumuz için elimizle doğal taş görünümünde kum ve çimentodan bir havuz şekillendirebiliriz. İsterseniz içine balıkların saklanacağı taşlar ve suyun temizlenmesi için ufak bir motor koyabiliriz. Suyun hareketliliğinden dolayı taşan suyu dere taşlarını üst üste koyarak oluşturduğumuz tepeciklere yönlendirerek su sesini elde edebiliriz. Bitiminde tekrar suyu süs havuzuna yönlendirebilmek için suyun toplanacağı ufak bir havuz daha yapabiliriz.Sıra geldi ahşapları çivi ve çekiç yardımıyla birbirine eklemeye. Bunu da yaptıktan sonra dere taşlarımızı bir set haline getirerek mevsim bitkilerini ekeceğimiz özel toprağı döküp, çiçek köşemizin ilk adımlarını atabiliriz. Tabii acele etmemek lazım.Eğer etrafınızda ağacınız varsa hamak asmayı unutmayın. Bir ip ve örtüyle kendi hamağınızı yapabilirsiniz, biraz uğraşmak yeterli olacaktır. Yaparken eğlenirken, yaşarken de doğa ile iç içe olmaktan zevk alacaksınız.”Çocukları da işe dahil edelim!

“Bu bahçenin yapımında azda olsa mutlaka çocukları da dâhil etmeyi ihmal etmeyin. Böylece onların gelişim süreçlerinde ihtiyaçları olanları hissetmek, paylaşmak, başarmanın sağlayacağı özgüvenin yanı sıra çocukların şahsiyet gelişimine de pozitif fayda sağlayacaktır. Bahçenin olduğu evlerde büyüyen çocuklar bence diğer çocuklara göre daha şanslılar. Çünkü bahçeler çocuğun özgürlük duygularını geliştirme imkanını, doğa ve canlıları incelemeyi, fiziksel hareketliliği, sosyal gelişimi, öğrenme ve karar verme gibi gelişimlerinde önemli etkileri olan birçok vasfı kolay kazanmalarına yardımcı olur. Ancak tabi ki, bahçelerinde planlanırken işlevselliğinin yanı sıra özellikle çocukların oyun oynarken zarar görmemesi için önlemler alınmasın da gerekmektedir.”En çok ne tarz kazalar oluyor bahçelerde?

Bunları boğulma, kayma, zehirlenme, yanıklar ve elektrikten dolayı yaralanmalar olarak adlandırabiliriz.Bahçede çocukları kazalardan korumak için önlemler…

 • Havuz etrafının 120 cm. yüksekliğinde özel çocuk güvenlikli havuz bariyeri ile çevrilmesi olabilir. Çitler, çocukların üzerine tırmanamayacağı yükseklik ve şekilde olmalıdır.
 • Çocukların yanında motorlu her hangi bir alet kullanılmamalı, özellikle çim biçme makinesi, son derece tehlikeli olduğundan kullanılmadığı zamanlarda kilitli bir yerde muhafaza edilmeli.
 • Tırmanılabilecek oyun alanlarının zemin, ahşap, kauçuk veya kum gibi yumuşak bir zemin olmalı.
 • Açık hava oyun alanlarında salıncakların malzemeleri hafif olmalı, çarpmada hızlı darbe yaratacak şekilde olmamalı.
 • Bahçedeki merdiven basamakları gözle görülecek şekilde işaretlenmeli ve iyi aydınlatılmalıdır. Tüm dış zemin yüzeylerin kaymaz özellikte ve suyun yüzeyde birikmeyip rahatça akabilecek şekilde tasarlanmalı.
 • Bahçe mobilyalarının, çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak şekilde veya aniden katlanmayacak şekilde olmalı.
 • Garaj veya atölye alanlarının yanında, tehlikeye uygun tipte yangın söndürücü bulundurulmalı.
 • Çocuğun oyun alanındaki ekipmanları kullanarak ağaç ve bahçe duvarlarına tırmanmalarını önlemek amacıyla Bahçedeki oyun alanları, bahçe duvarlarının ve ağaçların yakınına kurulmamalı.
 • Bahçede yetişen bazı bitkiler zehirli madde içerebileceğinden kuşku duyulan bitkiler kontrol ettirilmelidir. Çocuklara, ebeveynlere danışmadan bahçedeki herhangi bir bitki ve meyveyi yememesi öğretilmeli.


Rengârenk ve mis kokulu bir bahçe için hangi bitkileri dikmeliyiz?

‘Begonia semperflorens’ dikebiliriz. Begonialar yaz boyu çiçekte kalır beyaz, pembe, kırmızı çiçekleri ile güneşi sever.’ Impatiens walleriana’, cam güzelleri gölgede fuşya, pembe,beyaz, kırmızı renkleriyle gölgede mükemmel bir sonuç verir. ‘Tagates erecta’ ise kadife çiçekleri güneşten hoşlanan  sarı ve turuncu  çiçekleriyle oldukça görseldir.’Verbena yermine’ leri renkli çiçekleriyle oldukça çoşkulu dururlar.‘Pelargonium’ lar, ‘Sardunya’ lar hibrid ve sarkan çeşitleriyle rengarenk dururlar. ‘Yenigineler’, camgüzellerinin büyük çiçekli olanlarıdır. Rozet şeklinde pembe, kırmızı ve beyaz ve fuşya renkleriyle mükemmeldir. ‘Nonstop begonya’ lar durmadan açarlar turuncu, kırmızı, pembe, beyaz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön