Giyinme odası tasarımı

Giyinme odasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar.

Giyinme odanızın düzenleme ayrıntıları

Herkesin gardırobu kişisel aksesuarları ve kıyafetleri ile kendine özgü şekilde düzenleme gerektirir. Bu düzenleme modelleri de gardırop satın alırken dikkat edilmesi gereken esasları oluşturur. Gardırop seçiminde pek çok farklı kriter etkili olur.

 

Örneğin raydolaplarda ve sürgü kapaklı gardıroplarda kapak genişliği çok önemlidir. Bazı durumlarda bu genişliğin 140 cm’ye ulaştığı görülebilir. Ancak genişliğin yanısıra bu kapakların kapalı haldeyken birbirine tam olarak oturması ve görüntüde bir bütünlük sağlaması da aynı oranda önem taşır. Bir kapağın boyu diğerinden uzun ya da kısa olmamalı, görüntü bütünlüğünü bozmamalıdır. Gelişmiş sistemlerde otomatik frenleme mekanizması dolap kapaklarının kendiliğinden yavaşça kapanmasına olanak tanır. Bu sayede kapakların zamanla rayından çıkarak bozulması önlenmeye çalışılmaktadır. Gardırobun kullanılacağı odanın büyüklüğü, şekli, en ve boy uzunluğu da gardırop seçiminde etkili olan diğer unsurlar arasındadır.

 

Gardıropların ve raydolapların yanısıra evlerin bir bölümünü giyinme odası haline getirerek kullanmak da giysi düzenleme ve depolama amacıyla tercih edilen bir başka yöntem. Giyinme odasının düzenleme aşamasında da yine kullanılacak mekanın en ve boy uzunluğu ile şekli özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Giyinme odalarını planlama giyinme odasını oluştururken nasıl bir düzenleme tercih edileceğine karar verilmesi önem taşır. İçeri girdiğiniz zaman sağ ve sol tarafınızda yerden tavana kadar rafların sıralanmasını mı tercih edersiniz yoksa bir duvarın raflarla kaplı olmasını diğer duvarda da askılıkların, ayakkabılık ve kravatlık ya da kemerlik gibi ayrı bölümlerin bulunmasını istersiniz? Bu seçimi yaparken sahip olduğunuz kıyafetlerin ve aksesuvarların miktarını ve türünü göz önünde bulundurmanız yerinde olur.

 

Örneğin, çok sayıda ayakkabınız varsa onlar için ayrı bir bölüme ihtiyaç duyabilirsiniz ya da gece elbiseleri gardırobunuzda daha fazla yer kaplıyorsa onları asmak için kullanacağınız yüksekte yer alan askılı bir bölüm işinizi kolaylaştırabilir. Bunlardan daha da önemlisi giyinme odasındaki bölümlerin her aradığınızı kolayca bulabilmenize olanak tanıyor olmasıdır. Ayrıca odanın elverdiği ölçüde giysilerin ve aksesuarların tozlanmaması için raflı bölmelerin önünü ahşap ya da dilerseniz cam kapaklarla kapatabilirsiniz.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön