Feng Shui'ye göre balkon ve teras düzenlemesi nasıl olmalı?

Feng Shui'ye uygun balkon ve teras düzenlemesi yaparken nelere dikkat etmeli?

Feng Shui'ye göre balkon ve teras düzenlemenin yolları

Günümüzde ev alırken veya kiralarken balkon ve teraslar olumlu şekilde değerlendirilen ayrı ayrı kriterlerdir. Yoğun bir iş günü sonrası balkonda veya terasta içilen yorgunluk kahvesinin tadı bir başkadır. Fakat balkon ve teraslara Feng Shui felsefesinde sorunlu alanlar olarak bakılır. Çünkü bir salon balkonu plan dâhilinde denk geldiği pusula alanı için eksiklik yaratır. Teraslar, balkonlara göre daha büyük olduğu için eksiklik ve sorun daha da büyük olur. Kısaca balkonlar, teras ve verandalar büyüklük ve küçüklüklerine göre yarattıkları Feng Shui sorunları ile doğru orantılıdır. Bu mimari yapısal özellikler modern mimaride sorun olarak görülmezken Feng Shui'ye göre oluşturdukları kayıp alanlar neticesinde, içinde yaşayan kişileri uzun vadede olumsuz etkiler. Bu kayıp alanlar hangi pusula alanı veya alanlarına aitse mekân içindekileri kaçınılmaz olarak etkiler. Örneğin; kariyer alanında ise iş anlamında büyük sorunlar doğurur. Sağlık, aile alanında ise aile ilişkilerinde kopukluklara, sağlık sorunlarına neden olur. Olumsuz örnekler çoğaltılabilir.

 

Balkon veya terasınızın manzarası...

Balkon ve terasların karşısındaki manzara da büyük önem teşkil eder. Park, yeşil alan, deniz, göl havuz manzarası tercih sebebi olmalıdır. Bu durumlarda etraftaki olumlu Chi’nin mekân içine alınması ile ilgili çalışmalar da yapılmalıdır. Gelelim Feng Shui’nin bu sorunlu alanları çözümlemesine. Eğer balkon teras, bir hastane, mezarlık, çok yoğun bir otoyol gibi alanlarla karşılıklı değilse içerdeki duvara bir ayna asılarak kayıp alan mekâna dâhil edilebilir. Sadece aynanın yeterli olmadığı durumlar da vardır. Plan üzerinde bakıldığında eksik olan alanı tamamlayacak büyük bitkiler yerleştirilebilir. Balkon çok büyük ise dış çerçeve boyunca sağlıklı dikey bitkiler yerleştirilerek eksikliği çözmüş olursunuz. Başka dekoratif bir çözümleme de, dış mekânlar için çok güzel süs havuzlarıdır. Bunlardan bir tane balkon veya terasın iki duvarının kesişme noktasına yerleştirerek mükemmel bir çözümleme de gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Rüzgâr çanı iyi bir alternatif olabilir

Rüzgâr çanları da başka bir çözümleme araçlarıdır. Yalnız rüzgâr çanı kullanırken eksik alanın pusula yönünün istediği elementi tercih etmeniz gerekir. Eğer bu alanlar; güney, doğu, güneydoğu pusula yönü ise bambu rüzgâr çanlarını tercih etmelisiniz. Kuzey, batı, kuzeybatı pusula alanı ise metal rüzgâr çanları, kuzeydoğuda ise eksiklik seramik porselen rüzgâr çanlarını seçmelisiniz.

 

Balkonlar veya teraslar kullanılmayan gereksiz yığınlarla işgal edilmemeli

Bu alanlar zaten Feng Shui açısından mekân içinde yaşayan veya çalışan kişilere sorun yaratmakla birlikte bir de yığınlarla doldurulmasıyla olumsuzluklar, tıkanıklıklar, sorunlar ikiye katlanabilir. Balkon ve teraslar içerden ayna çözümlemesini kullanarak, dışarıda da yukarıda bahsettiğim uygulamaları yaparsanız oluşturduğunuz davetkâr enerjiyle, keyifli vakitler için hiçbir engel kalmaz.

 

 

Feng Shui ile eve bolluk ve bereket getirmenin yolları nelerdir?
+9
Sizlerle, Feng Shui’ye göre para ve kazanç için neler yapılabileceğini paylaşmak istiyorum. Feng Shui, Çince'de rüzgâr ve su anlamına gelir, yaklaşık beş bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Doğada var olan yaşam enerjisini, yaşadığımız mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren bir Çin öğretisidir. Günümüzde birçok kişi Feng Shui öğretilerine göre yaşam alanlarını dekore ediyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön