Anneler için Neşe Fabrikaları...

Neşe Fabrikaları sayesinde, sanayi bölgelerinde çalışan ve çalışmak isteyen anneler “Çocuğumu nereye bırakacağım” derdinden kurtulacak.

Anneler için Neşe Fabrikaları...

Borusan Holding, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle, “Annemin İşi Benim Geleceğim” adlı bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

 

Türkiye’deki 10 organize sanayi bölgesine, Borusan Neşe Fabrikası adıyla kreşler inşa edilecek. 0-6 yaş arası çocuklar için kurulacak Neşe Fabrikaları sayesinde, sanayi bölgelerinde çalışan ve çalışmak isteyen annelerin en azından bir bölümü “Çocuğumu nereye bırakacağım” derdinden kurtulacak.

 

Proje kapsamında Borusan’ın başlattığı ve tam 963 projenin katıldığı mimari proje yarışması da sonuçlandı. Kazananlar, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu Hakkı Can Özkan ve yardımcısı Serdar Köroğlu projeyi anlattı...

 

“Neşe Fabrikası” ne kadar yaratıcı bir isim...

 

Hakkı Can Özkan: İsmi Borusan bulmuştu. Ne tarz bir proje istendiğiyle ilgili fazlasıyla ipucu ve ilham veriyor. Projeyi yaparken tipik, sıkıcı dört duvar kreş görüntüsünden kurtulmak istedik ve onu eğlenceli, farklı bir hale getirdik. Sanırım isminden dolayı bu kadar ilgi çekti ve yoğun katılım oldu.

 

Nerelerde kurulacak Neşe  Fabrikaları?

 

Serdar Köroğlu: Başta Adıyaman olmak üzere 2013 yılı içerisinde sırasıyla Malatya, Şanlıurfa, Afyonkarahisar gibi belli başlı 10 organize sanayi bölgesinde inşa edilecek.

 

Tabii böyle bir yerde çocuklara neşe dağıtmak için oldukça farklı bir kreş tasarlamanız gerekiyordu...

 

H.C.Ö.: Biz de aynen öyle yaptık. Bölgenin yerel özelliklerine baktık, mesela Adıyaman’da kurulacak olan bölgeye uygun olarak daha açık renklerde tasarımlandı. Organize sanayi bölgesi gibi ağır endüstri üretiminin olduğu yerlerde önce çocuklara hitap edecek ve eğitim sağlayacak bir iç alan, sonra da onları bütün bu fabrika ortamından koruyacak bir kabuk tasarladık. Çatı kısmında çeşitli açılabilen bölmeler yaptık ki dışa dönük olsun. Müzik ve oyun odalarını birbiriyle bağlantılandırdık... Geniş bahçedeyse çocukların ilk defa hayvanlarla tanışabilmesi için bir hayvan barınağı, organik tarımı öğrenmeleri için bitki ve sebze yetiştirebilecekleri bir alan düşündük. Borusan da sadece yapım aşamasında değil projenin sürdürülebilirliği için, kadın çalışanlarımızla yatırımcıları desteklemeye devam edecek.

 

S.K.: Organize sanayi bölgelerinde öyle ikonik bir yapı tasarlayalım ki bu ikon diğer bölgelerde de bilinsin, bölge bu yapıyla hatırlansın istedik. Hem çocukların eğitimi, hem annelerin eğitimi söz konusu. Yapının içinde oyun odası dışında sanat atolyeleri, kütüphaneler yer alacak.

 

Röportaj: Özge Mine Sarıçam

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön