Kalp yetmezliğine pil takılır mı?

Kalp yetmezliği tedavisinde çok yeni bir yaklaşım olan kalp pilleri, özellikle ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda uygulanıyor.

Kalp yetmezliğine pil desteği

Günümüzde kalp hastalıkları arasındaki en hızlı artışı, bir ileri yaş hastalığı olan kalp yetersizliği gösteriyor. Özellikle gelişmiş toplumlarda daha sık görülen kalp yetersizliğinin tedavisinde başvurulan yöntemlerden biri de kalp pilleri. Kalp yetmezliği tedavisinde çok yeni bir yaklaşım olan kalp pilleri, özellikle ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda uygulanıyor.

 

Kalbin kanı pompalama fonksiyonunun vücudun enerji ve oksijen ihtiyacını karşılayamayacak kadar bozulması, kalp yetersizliği olarak tanımlanıyor. Kalbin pompalama fonksiyonunda yaşanan ağır bozukluklar, kişiyi günlük aktivitesini yapamaz hale getirebiliyor. Uzmanlar kalp yetersizliğinin son yıllarda kalp hastalıkları arasında en hızlı artan hastalık grubu olduğuna işaret ederken, kalp yetmezliği sorunu yaşayan hasta sayısının özellikle gelişmiş toplumlarda her geçen gün arttığına dikkat çekiyor.

 

Koroner kalp hastalıkları, kalp krizi, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalıkları, hipertansiyon, kalp ritim bozukları kalp yetersizliğine neden olan faktörler arasında sayılıyor. Bunun yanında diyabet, böbrek yetersizliği, kronik akciğer hastalığı da kalp yetersizliğine zemin hazırlıyor. Bu hastalıkların ileri evrelerinde, kalp hasar gördüğü için, kasılma fonksiyonunda da azalma oluyor. Buna bağlı olarak kalp boşluklarında basınç artışı ve onu takiben genişleme başlıyor. Yeterli enerji ve oksijen alamayan organların tümünün fonksiyonları etkileniyor. Kalbin, vücuda yeterince kan pompalayamamasına ve küçük dolaşım döngüsünü yapamamasına bağlı olarak ayaklarda şişme, yürürken çabuk yorulma, sırtüstü yatarken nefes darlığı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Hastayı hekimle buluşturan da yaşanan bu sorunlar oluyor.

 

Kalp yetersizliği çoğunlukla bir ileri yaş hastalığı olmakla birlikte, genç yaşlarda da karşılaşmak mümkün. Kalp kapaklarının hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, bazı ritim bozuklukları ve kalp kası iltihabı gibi durumlarda gençlerde kalp yetersizliği gelişebiliyor. 

 

Başarılı sonuçlar

 

Elektriksel ileti bozukluğu ve kalp yetmezliği olup, ilaca yanıt vermeyen hastalarda pil tedavisiyle başarılı sonuçlara ulaşılıyor. Pilin ne kadar zamanda biteceği henüz tam olarak bilinmiyor. Doç. Dr. Oğuz, ilk kez 7 yıl önce bu amaçla kalp pili taktığı bir hastanın pilini, çok yakın bir zamanda değiştirdiğini söylüyor.

 

Pil takılmasına rağmen fayda görmeyen hastaların da olduğunu belirten Doç. Dr. Oğuz, kendi çalışmalarındaki hastaların da 10’da 1’inin tedaviden fayda göremediğini söylüyor. Ekokardiyografik tetkikteki parametrelere bakarak hastanın fayda görüp görmeyeceğinin önceden belirlenebildiğini söyleyen Doç. Dr. Oğuz. “ASM bünyesinde 16 hastaya bu pillerden takıldı. Sonuçlar son derece başarılı. Hastalar çeşitli derecelerde tedaviden fayda gördü” diyor.

Her hastaya farklı pil
Kalp yetersizliğinde, hastanın özelliğine göre, kullanılan pillerin çeşitleri de farklılaşıyor. Eğer hasta, ritim bozukluğu da olan 3’te 1’lik grup içinde yer alıyorsa, kullanılan piller değişiyor. Çünkü kalp yetmezliği için kullanılan piller, ritim bozukluğu üzerine etki etmiyor. Bu hasta grubu için farklı özelliklere sahip piller tercih ediliyor. Ritim bozukluğu da olan hasta grubunda kullanılan piller, hastanın kalbine şok tedavisi de uygulayarak ritim bozukluğu üzerine de etki ediyor. Bu sayede aynı anda iki soruna birden çözüm bulunmuş oluyor.  

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Kardiyoloji
Uzm. Doç. Dr. Enis Oğuz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön