El dezenfektanı işe yarıyor mu?

El dezenfektanlarının kullanımı son zamanlarda oldukça arttı. Peki kullanımın artması aynı oranda grip nezle gibi hastalıkların yayılmasına engel oluyor mu?

Antibakteriyel jeller işe yarıyor mu?

Kısaca cevaplamak gerekirse bunu kimse bilmiyor çünkü kimse dezenfektan etkili el temizleyicilerin gerçekten enfeksiyonları bitirip bitirmediğini araştırmadı.


Ancak şunu söylemek mümkün ki iyi ve temiz bakılan eller mutlaka sağlığı etkiliyor. 2008 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, temiz eller, nasıl temizlendiği önemli olmamakla birlikte sindirim sistemine ait hastalıklarda %31 oranında, solunum sistemine ait hastalıklarda ise %21 oranında gerileme tespit edilmiş.

 

 

Hastalıkları durdurmak noktasında yapılacak en önemli şey patojenlerin bir kişiden diğerine geçişini engellemektir. Bunu da el yıkamakla ya da herhangi bir dezenfektan ürün ile yapmak mümkün.


Londra Hijyen ve Tropikal Tıp bölümünde onur profesörü olan el hijyeni uzmanı Sally Bloomfield gittiği seyahatlerde yanında mutlaka dezenfektan bulundurduğunu söylüyor. Onun gözlemlerine göre havaalanı gibi yerlerde hijyen çok zor temin edilebilir değil ancak bazı tropik mekanlarda ve trenlerde el yıkamak lüks ise dezenfektan önem kazanıyor.
Marketlerde bulunan arabalar da özellikle tehlike arz ediyorlar çünkü et ürünlerinden dökülen sular bu arabalara bulaşabiliyor. Bu durum salmonella gibi patojenlerin rahatlıkla yayılmasına sebep oluyor. Bu patojenlerin markette engellenmesi ise market arabasının tuttuğumuz yerini alkol içeren bir ürünle silmekten geçiyor.

 

 

Ancak Simmons Koleji Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Liz Scott dokunduğumuz her yerde mikropların olduğunu ve bunların çoğunun da bizim için faydalı olduğunu dile getiriyor.


“Hijyen konusunda yapılacaklar konusunda hedef belirlemeliyiz.” diyor ve yalnızca bulaşma zincirlerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Yapışacak şeyin marketten gelince, otobüsten inince mutlaka el yıkamak olduğunu ve özellikle grip mevsiminde el sıkışmaktan kaçınmak gerektiğini ifade ediyor.Kaynak: www.nytimes.com

 

 

TEMİZLİK İÇİN KULLANILABİLECEK 8 ŞAŞIRTICI ÜRÜN Bugüne kadar kullandığınız tüm t... SİRKENİN 24 KULLANIM ALANI Her derde deva sirkeyi saçlarını...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön