Meme kanserinin görmezden gelinen 5 belirtisi

Meme kanserine yakalanan kadın sayısı günden güne artıyor. Erken teşhis hem hayat kurtarıyor hem de zorlu tedavi sürecinden, ancak bunun için düzenli meme kontrolünü ihmal etmemek ve belirtileri iyi kavramak gerekiyor.

Meme kanserinin görmezden gelinen 5 belirtisi

Birçok kadının görmezden geldiği 5 meme kanseri belirti:

 

1- Yeni benler oluşması ya da varolan bir benin değişmesi

Benler, meme kanserinin erken uyarıcıları olarak görülmelidir. Benleri olan ya da sayısı gittikçe artan kadınlar meme kanserinin gelişimi açısından hiç beni olmayan kadınlara oranla yüzde 13 daha fazla risk altındadır.

 

2- Ses kısılması ya da ısrarlı öksürük

Eğer meme kanseri akciğere yayıldıysa sesinizin daha kısık çıkmasına ya da ısrarlı öksürüğe yol açabilir. Meme kanserinin akciğerlere yayıldığı gözlemlenen kanser hastalarının yüzde 60-70’inde derin nefes alamama ve kuru öksürük görülmektedir.

 

3- Bağırsak düzensizliği ya da mesane hareketliliği

Meme kanseri hastalarının hormonlarında değişiklikler görülebilir ve bu idrar yolu kuruluğuyla idranını tutamamaya yol açabilir. Böyle olunca güldüğünüzde, öksürdüğünüzde, egzersiz yaparken ve hatta hapşırırken idrar kaçırabilirsiniz.

 

 

4- Açıklanamayan yorgunluk ve tükenmişlik hissi

Pek çok kanser türü yorgunluk ve tükenmişlik hissini beraberinde bünyeye taşır. Kanser hastaları gece iyice uykularını almış olsalar bile sabah oldukça yorgun uyanabilirler. Buna aynı zamanda depresyon ve ağrılar da eşlik edebilir. Tükenmişlik hissinden kastımız da fiziksel bir tükenmişlik hissi değil; vücuttaki kimyasal dengenin bozulmasından ve kanserden kaynaklanan bir tükenmişlik hissi.

 

5- Açıklanamayan sırt ağrıları

Neredeyse her 10 kişiden 8’inde sırt ağrıları mevcut. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda meme kanserinin sırt ağrılarının daha da tetiklediği görüldü. Meme kanserine yakalanan hastalar, omurga ve kaburgalarında bir baskı hissediyor ve buna ağrılar eşlik ediyor. Eğer bu ağrılar kemiklerden geliyormuş gibi bir görünüm varsa bu, meme kanserinin kemiklere de yayıldığına işaret edebiliyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön