Vajina hakkında bilinmesi gerekenler

Vücudumuzun birçok bölümünü bilmememize rağmen özellikle vajina konusundaki bilgisizliğimiz bize zarar veriyor. İşte vajina hakkında bilmeniz gereken 8 şey...

Vajina hakkında bilinmesi gerekenler

Asıl fonksiyonu idrara çıkmak ve adet görmek olmasına rağmen genital bölge denince ilk akla gelen şey seks oluyor. Bu da ilgiyi asıl önemli konu olan sağlıktan başka yöne kaydırıyor. Kadınlar kendi üreme organlarının sağlığı ile ilgili konuları anlamada zorluklar yaşayabiliyor. Örneğin “Adet kanamalarının ne kadarı çok olur? Sağlıklı genital organ nasıl görünür? Doğum sırasında neler olabilir?” gibi... Bu konulardaki eksiklikse ne zaman tedaviye ihtiyaç olduğunun ya da tedaviye ihtiyaç olup olmadığının anlaşılmasını zorlaştırıyor. 

 

Vajina hakkında özel bir çalışma yapan iki kadın araştırmacıya göre:

 

1- Vajina diye bildiğin muhtemelen vajina değil

 

Vajinayı, kadının dış genital bölgesi olarak düşünüyorsanız orası vulvadır, vajina iç kısımdadır. Yapılan bir ankete göre kadınların üçte ikisi vulvayı bilememiş. Daha şok edicisi ise kadınların erkek bedenlerini kendilerininkinden daha iyi bilmeleriymiş. Kadınların yüzde 60’ı erkek üreme organlarını doğru isimlendirebilirken sadece yüzde 35’i kadınların üreme organlarını doğru isimlendirebilmiş. Daha vulvanın ne olduğunu bilmeyen bir kadın, kanser bulgusu olan vulvadaki renk değişikliğini nasıl kontrol edebilir? YAŞLANDIKÇA VAJİNA VE VULVAYA NELER OLUR?  

 

2- Kimse gerçekten kadın orgazmının ne olduğunu bilmiyor

 

Erkek orgazmı tam belirsiz değil ancak kadın orgazmını ölçecek standart bir yol yok. Cinsel istek ve fonksiyonları üzerine yapılan bir araştırma sonucunda erkeklerde boşalma esnasında düzenli ölçülebilir kasılmalarının olduğu saptandı. 11 erkek üzerinde yapılan araştırmada hepsinin orgazm esnasında benzer davranışlarda bulunduğu ve anüs kaslarının aynı sıklıkta kasıldığı gözlenmiş. Kadınlar da ise orgazm esnasında bazılarında kasılmalar mevcutken bazılarında ise hiçbir şey ölçümlenememiş.

 

 

3- Orgazm idrara çıkma ihtiyacı uyandırıyor

 

Biyolojik açıdan bakıldığında kadın orgazmının ne işe yaradığı merak konusu olmuştur. Yine aynı araştırmaya göre orgazm olan kadınlar seks sonrası büyük olasılıkla idrara çıkarlarmış. Seks sonrası idrara çıkmak uretradan bakteri girmesini engellemeye yardım ederek idrar yolları enfeksiyon riskini azaltıyor.

 

4- Penis ve testis torbasından vajina yapılabiliyor

 

İlk bakışta vulvalar ve penisler oldukça farklı görünselerde aslında oldukça benzerdirler. Hepimiz aynı genital organları olan fetuslar olarak başlıyoruz ve cinsel organlarımız ilk 3 aydan sonra farklılaşmaya başlıyor. Transeksüeller için penis ve testis torbasından vajina ve vulva yapılabiliyor. Ağır ameliyat masrafları bir yana bu ameliyatlar sadece estetik için değil işlevsellik için de tercih edilebiliyor. Gerçekten kötü sağlık problemlerinde kadınların çoğunun itirazsız kabul edebeliceği bir şey ama güzellik için değil.

 

5- G noktasını aramayı bırakın

 

G noktası diye bir şey muhtemelen yok. En azından hayal edildiği gibi buton şeklinde bir G noktası yok. 2014'te Uluslararası bir dergide yayımlanan “G Noktasının Ötesinde” isimli makaleye göre kadınlar G noktası da dahil olmak üzere vücutlarının birçok değişik bölgesinden uyarılabiliyor.

 

 

6- Vajinanızın bir antrenöre ihtiyacı olabilir

 

Seks her zaman iyi gelmeyebilir özellikle de vajinismusunuz varsa... Olası tedavilerinden biri ise fiziksel pelvik tedavisi. Fiziksel pelvik terapisti Jessica Powley bu tedavinin sadece kadınlar ya da doğum yapmış kadınlar için olmadığını, pelvik tabanı ağrısından kurtulmak isteyen erkeklerin de bu tedaviden faydalanabileceğini ifade etti. Vajinal ağırlıklarla evde kendi spor salonunuzu yaratabilir ve pelvik taban kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.

 

7- Yaşla bir şeyler değişebilir ama hepsi kötü olacak diye bir şey yok

 

Özellikle yaşlanma ve menapoz kadının östrojen seviyelerinde düşmeye neden olur. Kuzey Amerika Menapoz Derneği'ne göre seksüel olarak uyarılmayan menapozlu kadınların vajinaları daha kısa ve dar olabiliyor ve bu da seks esnasında acı hissi uyandırabiliyor. Konuya ilişkin tavsiye ise menapozlu kadınların düzenli vajinal seks yapmaları. Eğer belli bir yaşın üstünde ve seksten hoşlanan bir kadınsanız düzenli seks yapmaya devam.

 

8- Çocuk emzirmek size haz verir

 

Yazar Dr. Viola Polomeno, kadının emzirme sırasında cinsel uyarılmanın normal bir olgu olduğu, buna rağmen bunu yaşayan kadınların çoğunlukla suçluluk hissettiğini açıkladı. Emzirmeyle orgazm olma arasındaki benzerliklerse şöyle: Rahim kasılmaları, meme ereksiyonu, tensel temas ve güçlü sınır tanımayan duygular.

 

 

Sophie'nin "Vajina Bahçesi"
+10
23 yaşındaki Fransız asıllı fotoğrafçı Alexandra Sophie, Vogue ve Harper's Bazaar gibi ünlü dergiler için yaptığı fotoğraf çekimleriyle tanınıyor. "Blooming Garden" (Çiçek Açan Bahçe) adını verdiği son fotoğraf serisinde, kendi hamilelik deneyiminden etkilenerek kadın bedenindeki yaratıcı güce dikkat çekmek istediğini açıkladı.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Ekim 2016 Salı 18:10

  Haba son verin Hablara son verelim

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön