5 saniye kuralı

Çoğu insan ‘5 saniye kuralı’nı duymuştur. Eğer yiyeceğiz yere düşerse ve fakat siz onu 5 saniye içinde geri alırsanız, yemeye devam etmeniz güvenlidir, değil mi?

Yere düşen yiyecek yenir mi?

Beş saniye kuralına inanan büyük bir kitle var. Araştırmalar insanların yüzde 90’ının şu veya bu şekilde yere düşürdüğü besini yediğini kabul ettiğini gösteriyor. Peki bu eski inanaışın gerçeklik payı var mı?

 

Olasılıkları düşünün

Bakteriler, virüsler ve diğer mikroplar her yerdedir - özellikle de insanlar ve hayvanların sık sık yürüdüğü yerlerde. Eğer yerde hazır bekleyen mikropları görmezden gelebiliyorsanız, düşürdüğünüz yiyecek sadece biraz daha az iştah açıcı olacaktır. Ama eğer 5 saniye kuralı ardındaki bilimsel gerçeği merak ediyorsanız, araştırmacıların bu konuya gerçekten zaman ayırdıklarını bilmelisiniz.

 

Bu kuralın bir ölçüde gerçeklik payı var. Yiyecek yerde ne kadar az zaman geçirirse, o kadar az mikrop bulaşıyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, kuru, sert gıdalar ıslak gıdalara oranla daha az mikrop topluyor. Ama bu yere düşen her kuru gıdayı yemenin güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

 

Araştırmalar, kuru gıdaların daha az mikrop topladığını gösteriyor olsa da hala topladıkları unutulmamalıdır. Ve bahsi geçen mikroplar gözle görmek için çok küçük olduğu için, sizi hasta edebilecek kadar bulaşıp bulaşmadığının sağlamasını yapmanız imkansızdır.

 

 

İyi mikroplar, kötü mikroplar


Bakteriler, virüsler ve diğer mikroplar her yerdedir. Vücudumuzun içinde ve dışında bulunurlar. Bazıları bize herhangi bir zarar vermeden var olurken, diğerleri istilaları ile bizi hasta ederler. Hangi mikropların sizi nerede ve nasıl hasta edebileceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur. Soğuk algınlığı ve grip virüsleri her yerde olabilir. Gribe neden olan virüs, bir yüzeyde 8 saat boyunca yaşayabilir. Çok daha tehlikeli olan diğer virüsler arasında ise günlerce hatta daha fazla yaşayabilenler vardır.

 

Riske girmeli misiniz?


Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanların (örneğin kronik hastalık veya otoimmün hastalıklar geçiren ya da kanser tedavisi görenler gibi) hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Vücutları mikroplara karşı daha savunmasızdır. Eğer bu kategorideki insanlardansanız, kendinizi riske atmamanızı şiddetle öneririz.

 

Altı çizilmesi gereken bir diğer konu da yerin temiz gözükmesinin, temiz olduğu anlamına gelmemesidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi mikroplar gözle görülemez ve her zaman her yerde yaşayabilirler. Sonuç olarak, herkes "5 saniye kuralı" inanma konusunda kendi kararını verir ve sorumluluğunu taşır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön