Ağlamanın 8 faydası

Ağlamak güzeldir. Ruh halimizi düzeltir, görüşünüzü netleştirir. Dahası haberimizde!

Ağla ağla, açılırsın!

İnsan dünyaya ağlayarak gelir ama bir sebeple, yaşlandıkça, gözyaşı dökmenin bir zayıflık belirtisi olduğunu düşünmeye başlar. Halbuki ağlamak zihin, beden ve ruhunuz için pek çok yönden faydalıdır. Gözyaşlarınızı serbest bırakın aksınlar, aksi takdirde kendinize iyilikten çok kötülük yapmış olursunuz.

 

Bunun nedenini öğrenmek için, ağladığınızda neler olduğuna bir göz gezdirelim:

 

Toksinlerden arınırsınız

İnsan sadece üzgün olduğu zaman ağlamaz. Ağlamak aynı zamanda vücudun çok fazla strese verdiği tepkidir. Ağladığınızda, vücudunuz kortizoldan kurtulur. Kortizol stresle ilgili bir hormondur ve eğer dengesiz seviyelere yükselirse, sağlığınıza zarar verebilir. Kronik kortizol yüksekliği, uyku problemleri, zayıf bağışıklık sistemi ve karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabilir.

 

Bakteriler ölür

Gözyaşlarınız, gözlerinizdeki bakterileri yıkar. Bu durum, insan sütünde ve tükürüğünde bulunan bir hormon olan lizozimden kaynaklanmaktadır. Ağladığınızda, lizozim salgılanır ve yolu üzerindeki bakterilerin yüzde 90’ını öldürür. Yani ağlamak sadece vücuttaki toksinlerden değil, vücut yüzeyindeki toksinlerden de arınmayı sağlar.

 

Görüşünüz netleşir

Uzun bir günün ardından, hiç gözlerinizin biraz bulanıklaştığını fark ettiniz mi? Gün boyunca, göz zarları kurur ve bu da odaklanma yetilerini kaybetmelerine neden olur. Ağlamak gözlerinizin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasını sağlar ve görüş performansınızı tümüyle iyileştirir.

 

Ruh halinizi düzeltir

South Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, stresli durumlarda ağlayan insanların yüzde 90’ı ruh hallerinde önemli bir arınma ve yükselme hissettiklerini rapor etti. Ağlamayanlar, hayatın zorlukları ile yüzleşirken daha çok zorlanıyor.

 

 

Duygularla yüzleşilir

Ağlamadığını söyleyen insanların çoğu aslında ağlayacakları bir şeyler olduğu gerçeğini saklamaya çalışıyordur. Herkesin uğruna ağlayacağı bir şeyler vardır ve bunda utanılacak hiçbir şey yoktur. Duygusal bir kriz yaşamak tek başına yeterince zordur, bir de ağlamamak için kendini tutmak stresinize stres katar.

 

İletişimi arttırır

Eğer yakın olduğunuz biri ağlamaya başlarsa, içgüdüsel şekilde bir şeylerin ters olduğunu anlarsınız. Bu bilgiyi elde etmek için kelimelerle iletişim kurmaya gerek yoktur. Bazen de insanlar iyi olduklarını iddia etseler de gözlerinden akan yaşlar aslında incinmekte olduklarını açığa koyar. Bir kişinin duygu ve düşüncelerinin, kelimenin tam anlamıyla, baraj kapaklarını açabilirsiniz ve derinlere inmek için başlangıç kabul edebilirsiniz.

 

Tahriş edicilerden korur

Gözünüze kaçan, batan herhangi bir yabancı madde var ise, gözünüz bunu gözyaşları ile dışarı atar. Bu vücudunuz verdiği doğal bir tepkidir ve gözlerinizi aşınma ve enfeksiyonlardan korur. Aynı şekilde soğan doğrarken gözlerinizin yaşarma sebebi, soğanın salgıladığı gaza karşı kendini koruma mekanizmasıdır.

 

Genel sağlığınızı geliştirir

Duygusal ağlama, diğer tür ağlamalara oranla yüzde 24 daha yüksek albumin protein seviyeleri ihtiva eder. Bu metabolik düzenlemeye yardımcı olur. Ağlamak, aynı zamanda yüksek tansiyon, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunları ile mücadele için de yardımcı olabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön