Şeker hastalarına alternatif içecek şalgam suyu!

Uzmanlar şeker hastalarına gazlı ve şekerli içecekler tüketmemelerini, içinde şeker barındırmayan şalgam suyunu içmelerini öneriyor.

Şeker hastalarına alternatif içecek şalgam suyu!

Tükettiğimiz ürünlerde GDO’lu, doğal olmayan ve insan sağlığına zararlı maddelerin artışı beraberinde başta obezite, çeşitli kanser türleri ve şeker hastalığı olmak üzere, günlük yaşantımızı oldukça kısıtlayan hatta yaşamımızı tehdit eden birçok sağlık problemini ortaya çıkardı. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından yayımlanan 6. Diyabet Atlası’na göre; Türkiye Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en fazla görüldüğü ülke. Üstelik tahminler 2035’te Türkiye’nin hastalığın en sık görüldüğü 10 ülkeden biri olacağı yönünde.

 

Sağlık Bakanlığınca yapılan Hane Halkı Araştırma’sına göre Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetli hasta tespit edildi. Hastaların yaklaşık yarısının (3 milyon 383 bin kişi) 40-60 yaş aralığında olduğu ve 2013 yılı itibarıyla 18 bin 190 çocukta diyabet bulunduğu vurgulanan atlasta, hastalık oranının beklenenden hızlı artarak 20 yıl sonrası için öngörülen rakamlara şimdiden ulaşıldığı da paylaşıldı. 2013 yılı itibariyle kişi başı sağlık harcamasının 866 dolar olduğu diyabet hastalığı diyet ve özenli beslenme isteyen bir hastalık.

 

Uzmanların hamur işleri, kızartmalar yanında bal-reçel gibi tatlıları dahi yememesi konusunda uyarılarda bulundukları diyabet hastaları gazlı ve şekerli içecekleri de tüketemiyor. Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekler tercih etmesi gereken diyabet hastaları için en iyi içecek alternatiflerinden biri de şalgam suyu. Çoğumuzun sadece hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile bildiği şalgam suyu; litresinde sadece 15 kcal içeriyor.

 

Diyetisyen Gülser Melis Zorgör son dönemlerde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi aşamasında diyet desteği öneriyor.

 

Tabii ki belirli hastalıkların beslenme tedavisinde özel ürünler de tercih edilebiliyor. Mesela diyabet hastalarının kendilerine özel diyetleri var. Meyve suyu, kola gibi şeker içeriği yüksek içecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Ayran, kefir gibi şeker içeriği düşük ve sağlıklı alternatif içecekleri tüketmeleri gerekiyor. Bunlara ilave olarak diyabet hastalıklarının beslenme tedavisinde son yıllarda oldukça sık şalgam suyu önerilmekte. Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor. Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyim ki düzenli şalgam suyu tüketiminin, şeker hastalarını çok rahatlattığı gözlenmiştir. Hiç şeker içermemesi sebebiyle diyabet hastalarının kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu, litresinde sadece 15 kcal içererek diyete de destek oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön