Diş taşlarını hafife almayın

Dr. Hicabi Kalabay, diş taşlarının kalp krizinden, gebelerde düşüğe kadar birçok yaşamsal riske yol açtığına dikkat çekti.

Diş taşlarını hafife almayın

Dişlerde hoş olmayan bir görüntü ve ağızda kötü kokuya yol açan diş taşları, hafife alınıp önemsenmediğinde, önce diş ve diş eti hastalıklarına, sonraki aşamada ise, ağır sağlık problemlerine yol açabiliyor. Yoğun diş taşı ve buna bağlı olarak diş eti iltihaplanmasına sahip olan hastalarda, son yıllarda yapılan araştırmalar, kalp damar hastalıkları, diyabet, damar sertliği olarak da bilinen ateroskleroz, solunum sistemi rahatsızlıkları ve hamilelerde düşük ya da erken doğum riskinin arttığını ortaya koyuyor.

 

Düzenli fırçalama, diş taşlarının, kimi zaman dişlerle dişetlerinin arasında sinsice birikim yapmasını engelleyemiyor. Diş taşlarının ağız içinde birikmesi, dişeti hastalıkları olarak bilinen periodontal hastalıklara yol açmakla kalmıyor, bunun yanı sıra ağız içi enfeksiyonlara da davetiye çıkartıyor. DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. Hicabi Kalabay, bu enfeksiyonların, ağız içindeki dokuları etkilediği kadar, toksik maddelerin de ağız içindeki dolaşıma katılması sonucu, çok önemli genel sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

 

Diş taşlarının bazı sistemik hastalıkların gelişme riskinin arttırdığı, son yıllarda yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Bilimsel çalışmalar, diş taşları ile ortaya çıkan diş eti iltihabının, kalp krizlerine kadar varan kalp damar hastalıkları, damar sertliği olarak bilinen ateroskleroz, diabet, ve solunum sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, bu durumun, hamilelerde düşük ve erken doğum riskine neden olabileceği de kanıtlanmıştır.

 

Dişler 4 boyutlu temizlenmeli…

 Dişlerin 4 boyutlu olduğundan, ön ve arka yüzeyler ile birlikte yan ve çiğneyici yüzeyler bulunmaktadır. Yetişkinlerin bile büyük kısmı, diş fırçalama sırasında sadece ön ve arka yüzeyleri fırçalar saptamasında bulunuyor. Yan ve çiğneyici yüzeylere fırça kılları ulaşmadığı için yoğun plak birikimi oluşuyor. Böyle durumlarda aynı zamanda ara yüz çürüklerine de rastlanır.

 

Diş taşlarının birikmesini önlemek için  diş fırçasına ek olarak diş ipi kullanımı, ağız duşu,  ara yüz fırçaları ve ağız gargaraları kullanılmalıdır. Eğer diş taşı oluştu ise, bunun sadece dişlerin görünümü ve ağız kokusu ile sınırlı bir sorun olmadığını, çok daha ağır sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilmek ve zaman geçirmeden bir diş hekimine başvurarak temizletmek gerekir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön