Ağır depresyon hastalarına bu mantar iyi geliyor!

Sihirli mantarlardan yapılan bir ilacın, ağır depresyon geçiren hastaların tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.

Ağır depresyon hastalarına bu mantar iyi geliyor!

Sihirli mantarlardan yapılan bir ilacın, ağır depresyon geçiren hastaların tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.

 

Bilim adamları, uyuşturucu yapımında kullanılan bazı mantar türlerinin içerdiği 'psilocybin' maddesinin, ağır depresyon hastalarının beyinlerinde aşırı derecede aktif olan bazı bölümleri, daha az aktif hale getirerek, bu hastaların tedavisine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Görünüşe göre bu madde, depresyonlu kişilerin kendileri hakkındaki olumsuz ve aslı olmayan  düşüncelerini durdurmaya yardımcı oluyor.

 

İngiltere'de bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının çalışmaları, bu tür mantarların A sınıfı ilaç kapsamında olmaları nedeniyle durduruldu. Bu mantarların aktif kimyasal maddelerinin üretilebilmesi için özel bir lisansa sahip olunması gerekiyor.

 

İngiltere'de bu araştırmayı yapan ekipte bulunan ve nöropsikofarmakoloji profesörü olan David Nutt, bu lisansa sahip olup, aktif maddeyi üretebilecek bir kurum bulmanın zorluğu nedeni ile ağır depresyon hastalarına büyük umut vaadeden bu çalışmalara başlayamamaktan şikâyetçi.

 

Prof. David Nutt tarafından başlatılan araştırmada, 'psilocybin' maddesinin, beyinde 'ön cingulate korteks (ACC)' adı verilen bölgenin çalışmasını yavaşlattığı görülmüş. Beynin duygulardan, karar vermekten ve tepki kontrolünden sorumlu olan bu bölgesinin aşırı çalışması, özellikle kişinin kendisi hakkında olumsuz yargılar üretmesine neden oluyor ve ağır depresyon geçiren kişilerde bu bölge çok aktif olarak çalışmakta. Yapılan deneylerde, bu aktif maddenin verildiği sağlıklı kişilerin, deneyleri takip eden haftalarda kendilerini çok daha mutlu hissettikleri gözlenmiş.

 

Deneyleri yapan ekip, 'psilocybin' maddesinin aynı zamanda, beynin 'default mode network' olarak adlandırılan diğer bir bölümünde de etkili olduğunu gözlemlemiş. Depresyon geçiren kişilerde bu bölge de çok aktif olarak çalışıyor. Bu bölgenin aşırı aktif olması, kişinin kendini yetersiz, değersiz ve işe yaramaz olarak hissetmesine neden oluyor. 'Psilocybin' bu aşırı çalışmayı yavaşlatarak, kişilerin kendileri hakkındaki olumsuz düşüncelerin kesilmesine yardımcı oluyor.

 

Prof. David Nutt ve ekibine, bu maddenin depresyonlu hastalar üzerindeki etkisini test etmek üzere  bir ödenek ayrılmış ama İngiltere'deki çok sert ilaç üretim politikaları nedeni ile, bu maddenin üretilmesi için gereken lisansın alınması çok pahalı. Ekibin çalışmaları, lisansları olmadığı için durdurulmuş durumda ve eğer ek ödenek bulamazlarsa çalışmadan vazgeçmek zorunda kalacaklar.

 

Depresyon, Avrupa ülkelerinde çok yaygın. Bazı efektif tedaviler mevcut ama ne yazık ki hastaların tamamı bu tedavilere cevap vermiyor. Bu nedenle, acil olarak yeni ve daha efektif ilaçların keşfedilmesi gerekiyor. Ama maalesef bu yolda yapılan girişimler, bürokrasiye ve kurallara takılarak engellenmekte.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön