Kanser riskini azaltmak için 10 öneri!

Kanser her ne kadar genetik olarak aktarılan bir hastalık olsa da yapılan son araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı yaşam alışkanlıkları, bütün kanser hastalıklarının neredeyse yarısını önleyebilecek güce sahip.

Kanser riskini azaltmak için 10 öneri!

Kanser her ne kadar genetik olarak aktarılan bir hastalık olsa da yapılan son araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı yaşam alışkanlıkları, bütün kanser hastalıklarının neredeyse yarısını önleyebilecek güce sahip.

 

İşte size kendinizi kanserden sakınmak için 10 gündelik yaşam önerisi.

Sigara içmeyin ve de tütün ürünleri kullanmayın. Bu ürünleri kullanmak akciğer, yemek borusu, ağız, nefes borusu, mide ve pankreas kanserlerini tetiklemektedir. Eğer daha önce bırakma çalışmalarına başladıysanız pes etmeyin.

 

Düzenli olarak kanser için tetkiklerinizi yaptırın. Yapılan tetkiklerde kolon, meme, prostat, rahim ve derin kanseri teşhisleri hızla konulabilmekte. Hatta hiçbir belirtisi olmadığı halde taşıyıcıysanız saptayıp bir an önce tedaviye başlamak için harika bir fırsat.

 

Alkol tüketiminizi sınırlandırın. Bu, erkekler için günde en fazla 2, kadınlar içinse 1 kadeh içki anlamına gelmektedir. Alkol kullanan insanlarda oral kanser görülme olasılığı alkol kullanmayan insanlarda görülme olasılığından 6 kat fazladır. İsterseniz tüm hafta içebileceğiniz miktarı kotanızda biriktirin ve haftasonu tüketin!

 

Cildinizi güneşten koruyun. Güneşin ultraviyole ışınları cildinizin DNA’sında hasara neden oluyor ve genetik mutasyona uğratıp cilt kanseri olmanıza neden oluyor. Dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucunuzu kullanın – 30 faktör ve üzerinde olmasına özen gösterin.

 

Fiziksel olarak aktif olun. Yapılan araştırmalara göre egzersiz yapan insanların meme ve kolon kanserine yakalanma olasılıkları çok daha düşük. Egzersiz yapmak için süper atlet olmanıza gerek yok. Tempolu yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, dans etmek ya da kalp ritminizi etkileyecek herhangi bir egzersiz size fayda sağlayacaktır.

 

Boyunuzla kilonuzun dengeli olmasına özen gösterin. Vücut kütle endeksine mutlaka bakın. Bu oran tiroid, kolon, safra kesesi, böbrek, yemek borusu ve endometriyal kanserle doğrudan alakalıdır. Yapılan araştırmalar, 18 yaşınızdayken sahip olduğunuz kilonun en fazla 5-10 kilo üstüne çıkmanız gerektiğini söylüyor.

 

Menopoz döneminizde hormon takviyesi almaktan kaçının. Yapılan pek çok araştırma bu takviyelerin rahim kanserini tetiklediği yönünde. Eğer hormon takviyesi almanız gerekiyorsa bunu 5 yıldan daha az bir sürece yaymanız öneriliyor.

 

Doktorunuza danıştıktan sonra kanser riskini azaltıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yapılan testlere göre bu riski azaltacak bazı ilaçlar mevcut. Örneğin, seçici östrojen alıcı modülatör olarak adlandırılan ilaçlar kadınların meme kanseri riskini ortadan kaldırıyor.

 

Kansere sebep olacak cisimlerden uzak durun. Radyasyon etkisinin ve bazı kimyasalların kansere neden olduğu bilinmektedir. Bu tür tetikleyiciler genellikle deri, tiroid, meme, mide ve akciğer kanserine neden olmaktadır.

 

Diyet yemekler yemeniz kanser riskini azaltacaktır. Sebze temelli yeme alışkanlıklarının başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kansere maruz kalma riskini azalttığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön