Beyin cerrahisi mermiyle savaşır oldu!

En sık yapılan beyin ameliyatlarının kafa travması nedeni olan darp, trafik kazası ve ateşli silah yaralanmaları olduğunu biliyor musunuz?

Beyin cerrahisi mermiyle savaşır oldu!

Günümüzde beyin bölgesini mikroskopla büyüterek yapılan ameliyatlar ve gerçekleşen cerrahiyi anında kontrol etme imkânı sağlayan ameliyathane MR cihazları, hastalar için büyük şans anlamına geliyor...

 

Türkiye beyin cerrahisi alanında dünya standartlarını yakalamakla kalmayıp bu standartların üzerinde hizmet veriyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beyin hastalıklarında çözümün sadece cerrahiyle gelmediğini, bazen ilaç tedavileriyle bazen de takip ve yeniden değerlendirmelerle çözülebilecek sorunlar olduğunu dile getiriyor. Prof. Dr. Elmacı, cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulan durumları şöyle sıralıyor:

 

Cerrahi tedavi

 • Beyin kanamalarında ani artmış kafa içi basıncını düşürmeye yönelik ihtiyaçlar.

 

 • Kanamaya neden olacak anevrizma (baloncuk) veya damar yumaklarını çıkarmaya yönelik durumlar.

 

 • Beynin yeteri kadar kan gitmeyen bir bölgesine başka bir bölgeden kan taşımaya yönelik olarak, tümörlerde olduğu gibi yavaş yavaş artmakta olan kafa içi basıncını düşürme ve doku tanısı koyma.

 

 • Kafa içinde beyin-omurilik sıvısının artmasını önlemeye ya da Parkinson, epilepsi gibi hastalıklarda yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik uygulamalar.

 

Beyin bölgesini mikroskopla büyütüp yapılan ameliyatlar

Mikro- beyin cerrahisi yani ince, küçük, nazik aletler kullanarak ve çalışılan beyin bölgesi alanını mikroskopla büyüterek yapılan ameliyatlar, bu alanda devrim olarak görülüyor. Endoskopik beyin cerrahisi, ince bir boru içine yerleştirilmiş optik-kamera sistemlerini kullanarak dar bir alandan girip görüntüyü televizyon ekranına düşürme esasına dayalı ameliyatlar olarak tanımlanıyor. Beyin cerrahisinde daha kısa sürede iyileşmenin tıp alanında bugünkü terminolojik karşılığı, ‘minimal invaziv girişimler’. Burada amaçlananın küçük bir yara açarak etrafa zarar vermeden, hesaplanan hedefe ulaşmak ve uygulamayı gerçekleştirmek olduğu belirtiliyor.

 


Bu, hastanın hastanede daha az kalması, daha az ağrı çekmesi ve normal hayatına daha çabuk dönmesi anlamına geliyor. Mikro beyin cerrahisi ve endoskopik beyin cerrahisi uygulamaları bu amaca hizmet ediyor. Beyin navigasyon cihazları, varmak istenen hedefe daha yüksek bir doğrulukla ve daha küçük bir pencereyle varılmasını sağlıyor. Uygun tümörlerde, damar yumaklarında, bazı hareket bozukluklarında kullanılan ve ‘gama knife’ adı verilip radyo cerrahi imkânı sunan cihazlar da bulunuyor.

 

Hangi yaşta hangi beyin hastalığı?

 • Her yaş grubu için daha sıklıkla görülen hastalıklar şöyle sıralanıyor:

 

 • Yeni doğan ve çocuklukta hidrosefali (kafa içinde beyin suyu toplanması) ve beyin tümörleri.

 

 • Genç yaş grubunda kafa travmaları.

 

 • Orta yaş grubunda beyin tümörleri ve damar hastalıkları.

 

 • İleri yaş grubunda tıkayıcı damar hastalıkları, beyin tümörleri ve dejeneratif beyin hastalıkları.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön