Tüp bebekte başarı oranları artıyor!

Prof. Dr. Bülent Urman, tüp bebek verilerinin doğru tutulduğu ülkelerden gelen datanın, tüp bebek başarısının her yıl arttığını gösterdiğini söylüyor.

Tüp bebekte başarı oranları artıyor!

Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Urman “Şu an 3 kadından 1’ini doğurtabiliyoruz” diyor. Urman’a göre tüp bebekteki çıkış devam ettiği takdirde bazı klinikler 2027’de ilk kez yüzde 100 başarı açıklayacak.

 

Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Bölüm Başkanı ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Urman, tüp bebek verilerinin doğru tutulduğu ülkelerden gelen datanın, tüp bebek başarısının her yıl arttığını gösterdiğini söylüyor. “Bunun nedeni klinik gelişmelerden çok laboratuvar kaynaklı teknolojiler” diyen Urman, amaçlarının kadınlardan en iyi yumurtaları, erkeklerden ise en iyi spermleri elde etmek olduğunu belirtiyor.

 

Laboratuvara verilen malzemelerin iyi bir embriyo oluşturmada çok önemli olduğuna dikkat çeken Urman’a göre, tüp bebekte çıkış devam ettiği takdirde, 2027 yılında dünyada bazı klinikler ilk kez yüzde 100’lük başarı oranı açıklayacak.

 

Başarı oranları yanıltıcı olabiliyor!

Kendilerine sık yöneltilen, “Merkezinizin gebelik oranı nedir?’’sorusunun tek bir yanıtı olmadığını ifade eden Urman, “Daha çok embriyo transfer ediyorsanız ve gebelik oranı diye nitelendirdiğiniz şey gebelik testinizin pozitif çıkması ise oranınız yüksek olacaktır. Daha az embriyo transfer ediyorsanız ve gebelik oranı diye nitelendirdiğiniz şey hastanın evine canlı doğmuş bebekle gitmesi ise oranınız daha düşük çıkacaktır” diyor. Bu noktada 2 klinik aynı başarıya sahip olsa da,merkezlerin açıkladıkları oranlar arasındaki farklılık bu anlayıştan kaynaklanıyor.

 

Dünyadaki en yüksek gebelik oranlarına sahip ABD’de, canlı doğumla sonuçlanan gebelik oranı ortalamasının yüzde 35 olduğunu belirten Urman, “Şu an dünyada her 3 kadından birini doğurtabiliyoruz” diyor. Türkiye’de sağlıklı istatistik olmadığı için gerçekçi bir gebelik oranı bulunmadığını dile getiren Urman’a göre, Sağlık Bakanlığı tüp bebek merkezlerinden verileri düzenli alsa da bugüne kadar bu verileri alt alta koyup istatistik şeklinde yayınlamadığı için Türkiye’de tüp bebeğe dair sorular yanıt bulamıyor. İstatistiğin olmadığı bir ülkede cevabı bulunmayan bir data üzerinden embriyo transfer politikası üretilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Urman, alınan kararların veriye dayalı olması gerektiğini kaydediyor.

 

Mağdur edilen hastalar var!

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de embriyo transfer sayısını kısıtlamasını doğru bulan ve buna bir itirazının olmadığını söyleyen Urman, eleştirisinin, mevcut yönetmeliklere esneklik getirilmemesi olduğunu belirtiyor. Urman, tek embriyo transferinden fazlasına izin verilmeyen zorunlu hasta grubu içinde, gebelik oranı çok düşük bir alt grup bulunduğunu ve bu grubun 2 embriyoyu hak etmesine karşın bu haktan mahrum kaldığını ifade ediyor. Az yumurta geliştiren ve erken menopozun eşiğinde olan kadınlar sözü edilen bu grup içinde yer alıyor.

 

 Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik Hazırlıkları - Çeyiz ve bohça
  Evlilik Hazırlıkları - Çeyiz ve bohça

  Süresi : 17:33 İzlenme : 0

 • Su, tuz, sirke ritüeli
  Su, tuz, sirke ritüeli

  Süresi : 03:27 İzlenme : 0

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön