Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısına doğal çözümler ve mide bulantısına iyi gelen besinler nelerdir? İşte mide bulantısı için öneriler...

Mide bulantısı yaşıyorsanız...

Mide bulantısı herkeste görülebilen ve oldukça yaygın olan bir durum olsa da sindirim sistemi problemleri, iç kulak sorunları, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı olan kişilerin yanı sıra kokular ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassas bir yapıya sahip olanlarda daha sık görülüyor.

 

Mide bulantısı nedenleri nelerdir?

 

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, mide bulantılarının altında yatan nedenleri sıraladı.

 

Gebelik ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmanın görülebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Besin zehirlenmesi, araç tutması, ishal, migren, uyuşturucu alımı, kemoterapi uygulamaları durumunda görülüyor” dedi.

 

Uzun süreli bulantı durumunda mide ülseri, iç kulak hastalıkları, ileri evre böbrek yetmezliği, bazı kalp krizi tipleri, kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi ve kafa içinde basınç artışı gibi daha ciddi hastalıkların da akla gelmesi gerektiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Atasoyu, “Araç tutması, iç kulaktaki dengeden sorumlu yarım daire kanallarının harekete aşırı hassas oluşuna bağlı gelişir ve araç içinde seyahat ederken ortaya çıkan bulantı ve sonrasında kusma ile kendini gösterebilir” şeklinde konuştu.

 

Mide bulantısına neden olan hastalıklar nelerdir?

 

Mide ülseri: Mide bölgesinde ağrı, midede yanma, kaynama, hazımsızlık gibi yakınmalar olur. Ülser varlığı midenin normalde olan gıdaları ileri doğru iten hareketlerinin tersine dönmesine ve böylece bulantı-kusma oluşmasına yol açabilir.

 

Bağırsak tıkanıklığı: Karın ağrısı, karında şişkinlik, dışkı yapamama, dışkıya benzer nitelikte kusmuk çıkarma, yüksek ateş ile görülür. Bağırsaklarda mekanik (kitle varlığı, karın için yapışıklıklara bağlı vs.) veya kanda potasyum düşüklüğü gibi elektrolit bozukluğunun olması nedenli tıkanıklık gelişebilir.

 

İç kulak ve beyincik ile ilgili hastalıklar: Bu hastalıklarda ön planda dengesizlik ve baş dönmesi yer alır. Ek olarak bulantı yakınması da gelişir. Örneğin; Meniere hastalığı, vestibüler nörit, beyincikte kitle varlığı gibi.

 

Kontrolsüz hipertansiyon: Hipertansiyonu olan bireylerde tedavi kullanılmaması veya yetersiz tedavi nedeniyle kan basıncının çok yükselmesi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı görülebilir.

 

Kontrolsüz şeker hastalığı: Şeker hastalığı olan hastaların diyete uyumsuzluk, araya giren enfeksiyonlar veya tedavi yetersizliğine bağlı kan şekerinin çok yükselmesi durumunda “diyabetik ketoasidoz” adı verilen bilinç değişiklikleri, bulantı-kusma, karın ağrısı ile kendisini gösteren bir tablo gelişir.

 

İleri evre böbrek yetmezliği: Böbrekler tarafından vücuttan uzaklaştırılması gereken metabolizma atık ürünlerin atılamaması nedeniyle bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, idrar miktarında azalma belirtiler oluşabilir.

 

 

Mide bulantısı için çözümler

 

Mide bulantılarının başlıca sebepleri araç tutması, aşırı stres, gıda zehirlenmesi, aşırı alkol tüketimi, migren, vertigo ve hamileliktir. Mide bulantısını ilaç kullanmadan atlatmak mümkündür. Ancak uun süren mide bulantısı söz konusu ise doktora danışılmalıdır. Eğer hamileyseniz hamilelikte mide bulantısına çözüm yazımıza bakmanızı da tavsiye ederiz.

 

Temiz havaya çıkın

Açık havaya çıkın ya da pencereyi açın.

 

Su için

Sıvı kaybı mide bulantısını tetikler. Ancak birden fazla miktarda değil, kısa aralıklarla birer bardak su için. Mideniz boş olmasın Boş mide daha fazla bulanır. Ancak yağlı, kokusu baskın yiyecekler de bulantıyı tetikler. Bir parça ekmek yemek midenizi rahatlatacaktır.

 

Nane ve limon koklayın, nane ve limon çayı için

Taze nane çiğneyin, limonlu su için. Taze naneyi ve limonu sadece koklamak bile mide bulantınızı azaltacaktır. Nane çayı, nane-limon çayı da etkili olacaktır.

 

Zencefil koklayın veya çayını için

Taze zencefili ince ince dilimleyerek 5 dakika demledikten sonra için. Zencefil ayrıca kokusuyla da mide bulantısını hafifletici etkiye sahiptir.

 

Elma yiyin

Elma yemenin de mide bulantısına iyi geldiği bilinen bir gerçek. Birkaç dilim elma yiyerek midenizi rahatalatıp bulantınızı azaltabilirsiniz.

  

Zencefil

Zencefil, mide bulantısını gidermek için çok faydalı olarak bilinir. Eğer mideniz bulanıyorsa, zencefilli bir şeker ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefilli bira da içebilirsiniz ancak içinde zencefil aroması değil gerçek zencefil olduğuna emin olun.

 

Tuzlu bisküvi

Tuzlu bisküvi ya da kraker, özellikle hamilelikteki sabah bulantılarına birebirdir. Eğer midenizde tuzlu gıdalarla ilgili bir sorun yoksa mideniz bulandığında tuzlu bisküvi, kraker veya galeta gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

 

Yoğurt

Kemoterapiye bağlı mide bulantısında yoğurt çok faydalı olabilir. Hem mide bulantınız hafifleyecek hem de kemoterapinin yok ettiği bakterileri geri kazanacaksınız.

 

Muz

Muz da mide bulantısına birebir iyi gelen gıdalar arasındadır. Hem hafif hem de potasyum açısından zengin bu yiyecek midenizi rahatlatacaktır.

 

Pirinç lapası

Çok iştah açıcı olmasa da, pirinç lapası da mide bulantısına iyi gelir.

 

Nane

Zencefil gibi, nane yağı da mide bulantısı için mükemmel ve pratik bir çözümdür. Naneli şeker yiyerek ya da nane çayı içerek mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

 

Karpuz

Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Ancak istifra ettiyseniz vücudunuz susuz kalır ve karpuz yiyerek hem mide bulantınızı geçirir hem de kaybettiğiniz suyu geri alırsınız.

 

 

Suna Dumankaya'dan mide bulantısı yaşayanlara tarifler

6 aylık hamileyim. Son günlerde çok bulantım oluyor. Doktorumun tavsiyelerine harfiyen uyuyorum. Sizin bana önerebileceğiniz bitkisel bir reçete var mıdır?

Nazan U./Ankara

 

Suna Dumankaya'nın cevabı:

Size öncelikli tavsiyem doktorunuzun söylediklerine harfi harfine uymayı sürdürmeniz olacaktır. Ayrıca 1 tutam taze zencefili soyup rendeledikten sonra 2 su bardağı kadar suyun içinde 5 dakika kaynatın. Her gün sabah-akşam bu karışımı balla tatlandırıp içmeyi alışkanlık haline getirin. Bu formül mide bulantısına karşı birebirdir.

 

 

Kamkat nedir?
+10
Doğu Asya ve Çin'de yetiştirilen çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
52
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Aralık 2019 Cuma 15:14

  11 haftalik hamileyim aşırı kusuyorum hasteneye gitsem serum takıyolar ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2019 Pazartesi 19:56

  Çok iyi bir site ama biraz daha detaylı göstersin

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2019 Cuma 23:59

  sekerli su ıyı gelırmı

  Cevapla
 •  
  11 Ekim 2018 Perşembe 14:50

  3 aylık hamileyim. Bulantı yüzünden hiçbişey yiyemiyorum. Yemek görmek bile midemi bulandırıyor. Aynı durumda olanlar deneyimlerini paylaşabilir mi?

  Cevapla
 •  
  13 Eylül 2018 Perşembe 22:34

  Bhn

  Cevapla
 •  
  18 Ağustos 2018 Cumartesi 10:23

  teşekkürler ama kesinlikle yoğurt ve ekmey yeyin

  Cevapla
 •  
  10 Haziran 2018 Pazar 15:45

  benim şuan midem çok kötü bulanıyor ama ben oruçluyum ne yapabilirim

  Cevapla
 •  
  14 Ağustos 2018 Salı 21:44

  çubuk kraker ye geçer

 •  
  13 Ekim 2018 Cumartesi 23:34

  orucunuzu bozun

 •  
  10 Haziran 2018 Pazar 08:26

  6yasinda oglum var korku hzlî hareket hecan gibi seyler yasadigi zaman bulantisi olutor eli ayagi titreyerek ygilip kaliyor terliyoŕ kusuyor bazen hemen neden olabilir napa bilirim cok sk yasiyoruz bunu simdid en tskkrler

  Cevapla
 •  
  23 Mayıs 2018 Çarşamba 01:02

  en çok işe yarayan sade ekmek direkt geçirdi.

  Cevapla
 •  
  20 Mayıs 2018 Pazar 15:21

  akşam iftar açtıktan sonra midem çok kötü oldu kusup duruyordum bütün gün soda iyi gelir mi sizce sabhtan beri 4 5 kere kustum

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2018 Perşembe 01:42

  limonlu yeşil çay içerken birden bire midem bulanmaya başladı,halbuki günde 2 bardak içerim.çözüm arayayım dedim,ilk çözüm yine mi limon ?

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2018 Çarşamba 15:00

  karpuz iyi geliyor

  Cevapla
 •  
  28 Şubat 2018 Çarşamba 14:59

  hiç bir yararı olşmadı.

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2018 Cuma 13:27

  Migdem bulandıgı için işlerimi yapamadım

  Cevapla
 •  
  22 Ocak 2018 Pazartesi 08:16

  Ya ben kustum sonra su ictim ve limon yedim hala kötüyüm ve kusuyorum

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2018 Cuma 05:15

  bugun karne alıyoruz ve benim midem aşırı derece bulanıyor:(

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 20:38

  Yarın okul açılıyor ve ben çok kötüyüm hemde fazlasıyla kötü umarım bunlar bana iyi gelir neyse iyi akşamlar. Okul nefreti %99,0234 loading

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2016 Pazartesi 17:45

  Galeta çubuklarıda iyi gelir. Kuru kuru

  Cevapla
 •  
  27 Eylül 2016 Salı 15:19

  yoğurt sümak veya karabiberli olsa olurmu

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2017 Pazar 17:46

  bence olmaz

 •  
  27 Haziran 2016 Pazartesi 06:40

  yuzunu buz gibi suya yikayip sogutda olmakda iyi geliyor

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2018 Cumartesi 02:04

  aynenn

 •  
  24 Mayıs 2016 Salı 13:20

  yoğur pulbiberli olursa bir şey olurmu

  Cevapla
 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 15:38

  bence olur middeni yakar

 •  
  28 Ekim 2016 Cuma 22:32

  kesinlikle olmaz üstelik düzenli kullanım sonucunda zayıflatır bile

 •  
  19 Mayıs 2016 Perşembe 11:56

  Tesekkür ederim

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2016 Perşembe 19:51

  Kelime çeviri

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2016 Perşembe 09:24

  Uygun uçak bilet

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2016 Pazartesi 19:08

  peki yoğurt tuzlumu faydası oluyor

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2016 Pazartesi 16:44

  Evet biraz ekmekle iyi geliyormus

  Cevapla
 •  
  15 Ocak 2016 Cuma 01:43

  Çooooooook teşekkür ederim yoğurt iyi geldi

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2015 Perşembe 20:54

  Mazlum iyi geliyor mu

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2015 Cuma 22:28

  Yoğurt iyi geliyor mu gerçekten

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2015 Çarşamba 12:36

  bende midem bulandığı için bir şey yiyemiyodum yoğurt yedim geçti

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2015 Çarşamba 22:38

  karpuzu kesinlikle tavsiye ederim ben hamileyim ve mide bulantilarin dan perisan haldeydim. ama karpuzda cok sifa buldum mide bulantimi gecirdi herkese tavsiye ederim.

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2018 Perşembe 11:18

  karpuz bende denedim çok iyi geldi teseküür ediyorum

 •  
  06 Mart 2015 Cuma 20:26

  zzencefil hakikaten iyi geliyor keşke tadı daha güzel olsa

  Cevapla
 •  
  01 Ocak 2015 Perşembe 22:08

  ferçekten iyiyi

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2014 Çarşamba 20:27

  hepsini denedim hepside cok iyi geliyr

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2014 Çarşamba 08:25

  demişya onları iç

  Cevapla
 •  
  28 Kasım 2014 Cuma 07:31

  bitkisel çözümler.

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2014 Cumartesi 19:42

  mide bulantisima gercekden iyi geliyomu bnlar ?????

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2014 Cuma 07:38

  aşırı bulantım war ne kullanmalıyım

  Cevapla
 •  
  09 Kasım 2014 Pazar 19:23

  ben 9 yaşındayım bana hangi yiyecekler iyi gelira????

  Cevapla
 •  
  23 Nisan 2018 Pazartesi 13:53

  sen sağlıklı gıdalar yemelisin.yağlı yiyeceklerden uzak durmalısın.bol bol sebze ve meyve tüketmelisin.çikolata fazla yememmelisin.çok fazlada yemek yemememelisin.doymadan kalk.miden büyür kilo alırsın.

 •  
  06 Kasım 2014 Perşembe 11:35

  bence de yoğurt iyi geliyor

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2014 Perşembe 11:34

  ben çok kötüyüm muz yedim daha fazla bulant ı arttı

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön