Her 5 kişiden 2'sinde bulunan bu soruna dikkat!

Bu sorunun ne olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız!

Dikkat! Her 5 kişiden 2'si bu sorunu yaşıyor!

Bazı zamanlarda farkında olmadan dişlerinizi mi sıkıyorsunuz? Ya da gece diş gıcırdatma probleminiz mi var? Tüm bu belirtiler "Bruksizm"i işaret ediyor. Modern çağın getirdiği yükümlülükler sonucu stresli yaşamın artması ile bu rahatsızlığa sahip insanlarında sayısında gözle görülür bir oranda artış yaşandığı belirtiliyor. Genellikle psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığı öngörülen "Bruksizm" bazen de çene yapısındaki bozukluklar ve alt ve üst dişlerin birbiriyle uyumlu olmamasından kaynaklanabiliyor.

Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü Uzmanları, Bruksizmin genetik olduğunun düşünüldüğünü ve toplumda ortalama olarak her 5 kişiden 2 sinde bulunduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar, bu rahatsızlığa sahip kişilerin yüzde 5 ile 10 arası bir kısmı dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlara yol açtığını, bir kısmının da çene eklemi disfonksiyonlarından şikâyetçi olduğunu ve sabahları sebepsiz baş ağrısı ve yüz ağrıları çektiklerini söylüyorlar.

Bruksizmin psikolojik ve fiziksel birçok sebebi olduğu söyleniyor. Fakat bunlar arasında en öncelikli olanın stres olduğu ifade ediliyor. Stresin arttığı dönemlerde bruksizmde paralel oranda şiddetleniyor. Bazen de dişlerdeki kapanış bozuklukları da sebep oluyor.

Bruksizm’inizin olup olmadığını anlamak için kendinize bu soruları sorun!

 • Dişlerinizi uyurken gıcırdattığınızı eşiniz ya da ailenizden birisi size söyledi mi?
 • Boyun ve omuz kısımlarınızda ağrılarınız oluyor mu?
 • Eklemlerinizden ‘klik’ sesi geliyor mu?
 • Sabahları uyandığınızda çene ekleminiz, yüz kaslarınız ve kulaklarınızda bir yorgunluk ya da ağrı oluyor mu?
 • Dişleriniz hassas mı?


Tedavi yöntemleri...
Bruksizmin sebep olduğu problemlerin tedavisi mümkünken bu durumun tamamen ortadan kaldırılması her zaman mümkün olmuyor. Tedavi daha çok akut problemleri çözmeye yönelik olarak uygulanır ve bir diş hekimi ve fizyoterapistin birlikte çalışmasını gerekebiliyor. Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin hallolması da sorunu çözebiliyor fakat bazen bunlar yeterli olmadığından stres için tavsiyeler, ya da bruksizm için ilaç enjeksiyonu uygulanıyor.

Dişler üzerine diş hekimi tarafından uygulanan şeffaf plaklar aracılığıyla da bruksizmin zararlı etkilerinden korunmak mümkün oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 619

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 330

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5274

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 343

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 886

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön