Yoğun bakımdaki hastaya uzaktan takip ve müdahale

Yoğun bakımda görev yapan bir doktorun, hastalarını evinden ya da bulunduğu başka bir yerden takip edip müdahalede bulunabilmesi artık mümkün.

Yoğun bakımdaki hastaya uzaktan takip ve müdahale

Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan sistemle, hastaların tüm bilgileri, bağlı oldukları cihazlardan sisteme aktarılıyor ve kişiye bağlı hatalar ile zaman kayıpları ortadan kalkıyor.

 

Sağlık sektöründe teknolojik yenilik ve gelişmeler art arda geliyor. Bu gelişmelerin en hızlı izlendiği alanlardan biri de yoğun bakımlar. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü Dr. Kadir Doğruer, son 15 yıl içinde hem tedavide kullanılan teknolojide hem de bu teknolojileri takip edip ekibin performansını artıracak yazılım sistemlerinin gelişmesinde çok önemli adımlar atıldığını söylüyor. Yoğun bakım ünitelerinin hastanelerin diğer bölümlerine oranla daha karmaşık ve iç içe geçmiş donanımları olduğunu belirterek, bu karmaşık düzenek içinde bunları takip edip, düzenleyen ve kontrollerini gerçekleştiren “IMD Soft” sisteminin Türkiye için çok yeni olduğuna dikkat çekiyor.

 

Dijital izleme kalitesi

Sistemle hastaların tedavi, girişim, izlem ve gözlemlerinin tamamı dijital ortamda gerçekleştiği için, hastaya verilecek bakımın kalitesi de artıyor. Hasta takip cihazlarının analog sistemlere kaydedilmesi sırasında ciddi bir zaman kaybı meydana geliyor, yeni sistemin ise kaybedilen zamanı kazanma konusunda önemli avantajları bulunuyor. Sistem, ayrıca hemşire, yardımcı sağlık personeli ve hekimin hastayı daha aktif bir ortamda takip etmesine de olanak tanıyor.

 

Yeni sistemin farkı

Önceleri uzaktan hasta takibinde monitörün yalnızca ekranı görülüyorken, bu yenilikle yoğun bakımın tüm aşamalarına hakim olunabiliyor. Böylece yoğun bakım görevlileri, sistem içine girerek tüm gelişme ve değişimleri takip ediyor ve bu bilgiler doğrultusunda hastaya gerekli müdahaleleri planlama şansı buluyor. Bununla hastalar, herhangi bir monitör ya da bilgisayardan aktif şekilde takip ediliyor ve yakın takip ile tedavilerinin uzaktan da sürdürülmesi mümkün hale geliyor.

 

Hata yapma riski yok

Yakın geçmişte, hastanın verilerini sisteme elle giriliyordu. Oysa şimdi yoğun bakım cihazlarının verileri sisteme online olarak aktarılabiliyor. Bu noktada, çalışanın hata yapma riski en aza indiriliyor. Bu, hastada kullanılan tüm medikal cihazlar eşzamanlı olarak tüm verileriyle birlikte sistemde kayda alınırken, hemşire ya da sağlık personelinin yapmak zorunda olduğu kayıtların hatasız olarak ve bütün ayrıntılarıyla izlenebilmesi anlamına geliyor. Böylece sağlık personeli hem zaman kaybetmiyor hem de hastanın verileri değiştirilemiyor. Bunun çok önemli olduğunu söyleyen Doğruer, yoğun bakımdaki akış mekanizmasının hastayı takip eden hemşirenin inisiyatifine göre değiştirilebileceğini, kullanılan sistemde ise değiştirilemez bir mekanizma bulunduğunu belirtiyor. İşleyişte sorun olması halinde sistem anında uyarı veriyor.

 

Hasta yakınıyla iyi ilişkiler

Bu sistem sayesinde, hasta yakınlarına daha çok zaman ayrılabiliyor. Ayrıca evrak taleplerine de daha hızlı yanıt verilebiliyor. Bu kolaylığın tüm sistemin otomatik olarak kaydedilmesi nedeniyle istenen belgeye çok daha hızlı ulaşılmasından kaynaklanıyor. Sistem sayesinde geçmişe yönelik bütün kayıtlara hakim olunması, istatistikler yapılması ve bazı bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmesi mümkün hale gelecek.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön