Pilates gerçekleri

Bu spora onun kadar hâkim ve bilgili çok az kişi var. Umay Villa ise bu konuda en tecrübeli isimlerden biri, bizim için pilates ile ilgili doğru bilinen yanlışları ve inceliklerini aktardı.

Pilates gerçekleri

Bu spora onun kadar hâkim ve bilgili çok az kişi var. Umay Villa ise bu konuda en tecrübeli isimlerden; bizim için pilates’e dair doğru bilinen yanlışları ve inceliklerini aktardı...

 

Pilates ile ilgili doğru bildiğimiz iki yanlış nedir?

Boy uzatmaz ve pilates ile kilo verilmez. Pilates ile sırt ve karın kasları güçlendirildiği için duruşumuz düzelir ve boyumuz daha uzunmuş gibi görünür. Kilo verme ise sadece yediğimize içtiğimize dikkat ederek olur, pilatesin yaptığı ise bir shape-up, yani vücudu şekillendirme. Pilates ile derinlerde kalan kaslar çalışmaya başlıyor, kas yapmak metabolizmayı hızlandırır, bu da yağ yakımını kolaylaştırır. Pilates yapanlar aynı zamanda hamur işlerini ve şekerli gıdaları azaltırlarsa diyet yapmaya gerek kalmadan istedikleri forma kavuşurlar.

 

Ülkemizdeki ilk pilates kitabı sizin, başarısının sırrı nedir?

Türkiye’deki pilates kitaplarının hepsi yabancı yazarların kitaplarının çevirileri ve bence bunlar her kelimeyi birebir çevirdikleri için anlam bozuklukları ile dolu ve okuyucunun anlamasını zorlaştırıyorlar. Ben kitabımı sanki karşımda bir arkadaşım oturuyormuş ve ben ona pilates kurallarını anlatıyormuşum gibi hayal edip, çok yalın anlattım. Sanırım bundan dolayı başarılı oldu.

 

DVD’si de piyasa çıktı... Bu DVD’yi kimlere tavsiye ediyorsunuz?

Masa başı işi yapanlara, aşırı kilo problemi olmadığı halde belinin iki yanındaki fazlalıkları ve basenlerini eritemeyen kadınlara, doğum sonrası karnı sarkanlara, şok diyetler sonucu zayıf olduğu halde vücudunun elastikliğini kaybetmiş kadın ve erkeklere, boyun ve bel ağrısı çekenlere.

 

Artık sizinle özdeşleşen; ‘Pilates ameliyatsız liposuction’dir’ cümlesi doğru mu?

İnsanların liposuction yaptırma nedeni vucutlarında bir türlü eritemedikleri, inceletemedikleri bölgelerden kurtulma isteği ve biliyoruz ki liposuction sonrası belirli bir kilo kaybı da olmaz. İşte, pilates bu bunun ameliyat olmadan sporla yapılan çeşidi. Pilates, gözünüzü rahatsız eden fazlalıkları, çıkıntıları, sarkmaları sanki bıçak ile kesilmiş gibi yok eder.

 

Pilates kas yapar mı?

Kas yapma diye bir olay yok çünkü her insanın doğumuyla birlikte kas sayısı 640 civarı, bu hiçbir şekilde sayı olarak artmaz. Kas ile yağ arasında da amansız bir savaş vardır. Az hareket etmeye başlayınca, buna dengesiz beslenme de eklenince vucudumuzdaki kas yoğunluğu azalıp vücutta yağlanma başlar. Bu durumda pilates tembelleşmiş ve kullanılmayan kasları harekete geçiriyor, kaslar kullanılmaya başlayınca metabolizma hızlanıyor ve yağ yakılıyor.

 

Sadece pilates yapmak yeterli olur mu?

Sadece pilates yapmak yetmez, en doğrusu haftada iki, üç kez 40-45 dakika pilates yapmaktır ama bu her gün üst üste olmamalı çünkü hızlı ve güvenli bir şekilde forma girebilmek için kasları devamlı şaşırtmak gerekir. Temel kural şu! Arada başka spor çeşidi yapmalısınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 14:02

  pilates yapmaya sporcard.com üzerinden tek derslik üyelik satın alarak başladım. ama dersi o kadar sevdim ki hemen aylığa çevirdiğimi hatırlıyorum. yaklaşık 3 aydır düzenli pilates yapmaktayım ve vücudumdaki sıkılığı incelmeyi ben değil herkes fark ediyor. ayrıca ruhen de çok iyi hissediyorum.

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 07:05

  Artra

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön