Çocuklar yaz tatilinde 5 kat fazla şeker yiyor

Yeni bir araştırmaya göre İngiliz ebeveynler çocuklarının yaz tatilinde normalden 5 kat fazla şeker tüketmesine izin veriyor.

Çocuklar yaz tatilinde 5 kat fazla şeker yiyor

Her 10 ebeveynden sadece biri çocuğunun tatilde daha fazla sebze yediğini belirtirken dondurma ve şekerli içecekler en büyük suçlular olarak gözüküyor. 

 

2-17 yaşlarında çocukları olan 1000 ebeveyni kapsayan bir araştırma sonucunda okul tatillerinde çocuklarda şeker tüketiminin önemli bir ölçüde arttığı gözlemlenmiş. Dondurma ve şekerli içeceklerin en büyük suçlular olarak görüldüğü bu araştırmada 10 ebeveynden sadece 1'i çocuğunun yazın daha fazla sebze yediğini, dört ebeveynden biriyse çocuklarının yazın normalde yediklerinden çok daha fazla şeker yediğini belirtmiş.

 

HANGİ MEYVE NE KADAR YENMELİ? Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Ö... B VİTAMİNİ NEDİR? B VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELERDİR? Genel olarak B grubu vitaminler ...

 

Araştırma yetkilisi Mydentist grup müdürü  Nyree Whitely "Yaz tatilleri, uzun süre yüksek şeker tüketiminden sonra çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirmek için en önemli zamanlardan biri" diye belirtiyor. Araştırmada ayrıca 10 ebeveynden sekizi, çocuklarının yazın fazla şeker tüketmesi konusunda endişeli olduklarını belirtmiş. Buna karşın  sadece üçte ikisi -çocukların artan şeker tüketimine rağmen- çocuklarına bir diş hekimi randevusu ayarlamaya özen gösterdiklerini belirtmiş.

 

İngiliz Halk Sağlığı Örgütü'nün yayınladığı verilere göre ise İngiltere'de yer yıl on binlerce çocuk önlenebilir çürükler nedeniyle hastanede diş çektirmek zorunda kalmış. 5-9 yaş arasındaki çocuklarda en yaygın hastaneye gitme nedeni, diş çekme operasyonları olmaya devam ediyor.  Diğer yandan, Ulusal Sağlık Sistemi verilerine göre geçen yıl çocukların sadece %58'i dişçiye gitmiş. Beş ebeveynden biriyse çocuklarını yazın sıkıntı yüzünden daha çok atıştırmalık yediğini belirtmiş. Ebeveynlerin üçte biriyse çocuklarına yazın daha fazla şekerli yiyecek ve içecek ısmarladıklarını itiraf etmiş.

 

Beş ebeveynden biri, çocuklarının okul kapalıyken ağız bakımını ihmal ettiğini düşündüğünü belirtirken, büyük bir çoğunluğu da çocukların normal rutinlerinin dışına çıktıklarında dişlerini fırçalamayı unutmalarının daha kolay olduğunu eklemiş. Ayrıca ebeveynlerin %40'ı bazen çocuklarının dişlerini fırçalayıp fırçalamadığını kontrol etmeyi unuttuklarını ifade etmiş.

 

Ms Whitely bu konu hakkında şu yorumda bulunuyor: "Okul rutininde olmayan çocukların düzgün ağız bakımı ve yeme alışkanlıklarından uzaklaşmaları ve dişlerini az fırçalayıp daha fazla şeker yemeleri olası bir durum. Bu durum, genç dişler için kötü çünkü şeker tüketimindeki kısa süreli artışlar bile düzgün bir fırçalama olmadan çürüklere davet çıkarır nitelikte."

 

 

Kaynak: The Independent

Fotoğraf: Chiara Cremaschi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön