Probiyotikli yoğurt mayası nerede bulunur?

Geleneksel köy yoğurdunun sağlığına evinizin rahatlığında kavuşun! "Nasıl?" diye soruyorsanız cevabı haberimizde!

Probiyotikli yoğurt mayası nerede bulunur?

Dünya çapında en sık tüketilen süt ürünlerinden biri olan yoğurt, çok eski çağlardan itibaren birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır. Yoğurt; protein, yağ, karbonhidrat gibi besin öğeleri yanı sıra kalsiyum, potasyum, sodyum, demir ve manganez mineralleri ile C ve B 12 vitaminleriısından zengin son derece sağlıklı ve doğal bir besin öğesidir.

 

Özellikle köylerde ve evlerde yapılan yoğurtlar sağlık açısından son derece faydalıdır. Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan besin öğelerinin yanı sıra birçok yiyeceğin bileşiminde bulunmayan probiyotiklerdir.

 

Fabrikasyon olarak üretilen yoğurtlar UHT veya pastörizasyon prosedürlerinden geçtiğinde bazı vitamin ve mineral değerlerinin bir kısmını kaybederler. Ancak buradaki en önemli kayıp probiyotiklerin yoğurdun yapımı aşamasında uygulanan UHT veya pastörize edilme işlemlerinde tamamen ölmeleri ve mayalanan yoğurdun probiyotik içermemesidir. Eczanelerde satılabilen 1 gr maya ve 10 milyar canlı probiyotik içeren probiyotik yoğurt mayaları ile probiyotikler açısından zengin yoğurdu evde mayalamak mümkün!

 

 

Probiyotik yoğurt mayası nasıl kullanılır?

Her bir paketi 1-3 kg sütü mayalamak için yeterli olan probiyotik yoğurt mayalarının bir kutusu ile yaklaşık 15 kg. yoğurt mayalamak mümkündür.

 

Probiyotik yoğurt mayasının içinde neler var?

Probiyotik yoğurt mayalarının içinde Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animalis spp. Lactis gibi sağlığımız için son derece önemli olan probiyotikler bulunmaktadır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön