Meyvelerin zararları

Yaz meyvelerinin tüketiminde aşırıya kaçılması onları da zararlı hale getirebiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan yaz meyvelerinin faydalarını ve tüketirken dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı.

Eriği tuzlayıp yiyorsanız...

Karpuzdan üzüme, erikten şeftaliye, incirden armut ve böğürtlene… Rengarenk yaz meyveleri hem görüntüsü hem de lezzetiyle iştah açıyor. Her biri sayısız faydaya sahip meyveler; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında kanserden korunmada da fayda sağlıyor. Ancak tüketiminde aşırıya kaçılması onları da zararlı hale getirebiliyor. Zira özellikle yaz sofralarında ana öğün olarak bile tüketilen yaz meyvelerinin içeriğinde meyve şekeri olarak bilinen fruktoz, kan şekerinde yükselmeden sık acıkmaya, gaz ve karın ağrısından kilo alımı, insülin direnci hatta obeziteye dek birçok şikayete ve hastalığa yol açabiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan “Örneğin karpuzun yüzde 95’i sudan oluştuğu düşüncesiyle aşırı tüketilmesi hem vücuda aşırı şeker yüklenmesine neden oluyor hem de kilo aldırıyor” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan 10 yaz meyvesinin faydalarını ve tüketirken dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

Kirazın kan sulandırıcı etkisi var

A, C, K vitaminleri ile potasyum, fosfor ve kalsiyum minerallerinden zengin olan kiraz; ödem söktürmesinin yanı sıra, vücudu zehirli maddelerden temizliyor, böbrek taşı ve kum yapımını önlüyor, menopoz döneminde strese iyi geliyor. Ancak aspirin etkisi yaratarak kanı sulandırması nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananlar çok dikkat etmeli. 1 porsiyon kiraz 15 taneye denk gelirken, gün içinde bu miktar geçilmemeli.

 

 

Karpuz şeker deposu

Yüzde 95’i su olan karpuz antioksidan etkiye sahip. Alzheimer’dan kansere, kalpten felce kadar birçok hastalığa karşı faydalı. Ancak glisemik etkisi yüksek olduğundan kan şekerini aniden yükseltebiliyor ve sık acıkmaya neden olabiliyor. Tam bir şeker deposu olan karpuzu tüketirken aşırıya kaçmamalı. Gün içinde 3 üçgen dilimden fazla tüketilmesi aşırı şeker yüklenmesine neden oluyor ve kilo aldırıyor. Diyabet hastaları karpuzu peynirle tüketebilir.

 

 

1 incir 1 porsiyon meyveye eşit

Demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve liften zengin bir meyve olan incir diğer meyvelere göre daha fazla lif içeriğine sahip. Kansızlığa ve kabızlığa iyi gelen, hücreleri yenileyen, kansere karşı önemli bir savaşçı olan incir buna karşın glisemik indeksi en yüksek meyvelerden biri. 1 adedi 48-50 kalori içeriyor ve sadece bir adedi bir porsiyon meyveye eşit. Kilo problemi yaşamamak için dikkatli olunmalı.

 

Pratik meyve salatası tarifleri
+28
Meyve salatası hakkında genel yargı berbat olduğudur. Karpuz, olgunlaşmış meyveler, potansiyel konserve ananas ve yapış yapış bir muz… Hepimiz zamanında bu salatalardan yaptık. Bu bizim için bozulmuş bir salata demektir. Biz bugün sizlerin yaralarını sarmak için, lezzetli meyve salatası tarifleri vermek istiyoruz. Gözünüz korkmasın. Unutmayın meyve salatası için gerekli olan tek malzeme bazen sadece meyvedir.

 

Eriği tuza batıranlar dikkat!

Kalp ve böbrek hastalıklarından karaciğere dek birçok fayda sağlayan erik buna karşın içeriğindeki asitli yapı nedeniyle sindirim sistemi hassasiyeti olanlar için zararlı olabiliyor. Diş çürükleri olan çocuklar da dikkatli olmalı. 10 tanesi bir porsiyona eşit olan eriğin aşırı tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Eriği tuza batırarak yemeyi sevenler de dikkat! Tuza batırılarak tüketilen erik hipertansiyon riskinin artmasına neden olabiliyor.

 

 

Kayısıda şeker tehdidi

A, B, C, P vitaminleri ve zengin mineralleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kabızlık, kansızlık ve migrene iyi gelen kayısı, vücuttan zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan 3 adet kayısının bir porsiyona eşit olduğunu belirterek, aşırı tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesine ve ishale neden olabildiğini söylüyor. Diyabet hastaları da kayısıyı dikkatli tüketmeli. Potasyumdan da zengin olan kayısı özellikle potasyum değeri yüksek olan böbrek hastalarında tercih edilmemelidir.

 

 

Kavun ülseri tetikliyor

Mis gibi kokusuyla iştah açan kavun, kalbi güçlendirmesinin yanı sıra sakinleştirici etkisi ile huzur veriyor. Yaz aylarında terleme sorununa karşı fayda sağlayan ve vücudu serin tutan kavun, kuru ciltleri de nemlendiriyor. Bu faydalarına rağmen ülseri olanların kavun tüketmesi fayda yerine zarara neden oluyor. Ülser hastalarının yanı sıra glisemik indeksi yüksek meyvelerden olan kavunu diyabet hastaları da tüketirken çok dikkatli olmalı. Günde bir ince dilimden fazla kavundan kaçınılmalı.

 

 

Armutta düşük tansiyon tehlikesi

Kalp hastalıklarından kansere birçok faydası bulunan armut yazın şifalı meyvelerinden biri. Kalp çarpıntısından sindirim sistemine, hamilelik bulantılarından kabızlığa birçok faydası bulunan armut aynı zamanda zihni de dinlendiriyor. Ancak tansiyonu düşürücü etkisi olduğundan özellikle tansiyonu düşük olanların armudu dikkatli tüketmesi gerekiyor. Günde bir armut yeterli; aşırısı ishale de neden olabiliyor.

 

 

Böğürtlende aspirin duyarlılığı

Bir porsiyonu yarım su bardağına denk gelen yaz meyvesi böğürtlen güçlü bir antioksidan etkiye sahip. Kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engellediği hatta küçülttüğü yapılan araştırmalarla ortaya konulan böğürtlen, solunum yolu hastalıklarına karşı da fayda sağlıyor. Ancak böğürtlende bulunan salisilat benzeri kimyasal madde nedeniyle, aspirine kaşı alerjisi olanların böğürtlen tüketmemesi gerekiyor. İyi yıkanmadığında da ishale neden olabiliyor.

 

Şeftalide kabuğa dikkat

Yaz sıcaklarında ter ile atılan potasyumun karşılanması yardımcı olduğu gibi serinletici etkiye de sahip şeftali antioksidan özelliğe sahip. Buna karşın kabuklarının ince olmasından dolayı, bakterilerin meyve içerisine yerleşme riski büyük olduğundan tarım ilacına maruz kalabiliyor. Sağlığa ciddi zararları olan böcek ilaçları doğuştan sakatlıklara ve kansere neden olurken, sinir sistemine zarar veriyor. Kabuğunu mutlaka soyarak tüketmeli, günde bir tane yeterli.

 

 

Üzümün glisemik indeksi yüksek

Sağlığa sayısız faydası bulunan üzüm yaşlanma karşıtı olması ve yorgunluğu gidermesiyle de dikkat çekiyor. Üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol çok güçlü antioksidan etkiye sahip olduğundan ara sıra çekirdeğini dişlerinizle ezerek yemenizde fayda var. Buna karşın glisemik indeksi yüksek bir meyve. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan “Fruktoz içeriğinin ve vücut tarafından kan şekerine karışım hızının yüksek olduğu unutulmamalı. Bir porsiyon üzüm 15 adet iri üzümden oluşuyor ve gün içinde bu sayının aşılmaması gerekiyor. Karaciğer yağlanması olanlar ve hamileler üzümü diyabet hastaları gibi dikkatli tüketmeli” diyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ağustos 2019 Cumartesi 18:06

  Doğal meyve, yani genetiğiyle oynanmamış, zirai ilaç kullanılmamış meyve bulabilirseniz ve diyabet gibi sağlık sorunlarınız yoksa doyana kadar yiyebilirsiniz. İnsanlar binlerce yıl meyve, tahıl tüketmişler. Obezite, diyabet gibi sorunlar bu yüzyılın hastalığı. Sorunu insanoğlu kendisi yarattı ama sebebini bulamıyor. Daha önce yumurta nasıl kolestrol sorumlusu gösterildiyse şimdi de obezitenin, diyabetin ve benzeri sağlık sorunlarının sorumlusu meyve şekeri gösterilmeye çalışılıyor.

  Cevapla
 •  
  15 Mayıs 2018 Salı 18:03

  ah meyveler çok güzel de ben yiyemiyorum

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2018 Salı 22:15

  nedenki? bir sorunumu var?

 •  
  08 Mayıs 2018 Salı 00:44

  arkadaşlar ne yiyeceğimi şaşırdım her iki yılda böbrek taşı amalıyatı oluyorum artık canıma tak ettı bır çare bulamadım

  Cevapla
 •  
  04 Kasım 2016 Cuma 16:27

  Lütfen dikkatli okuyun, meyvelerin faydalarını açıklıyor bunun yanında aşırıya kaçılması durumunda ortaya çıkabilecek sorunlara değiniyor ve bazı hastalık sahibi kişilerde tüketim miktarı konusunda dikkatli olunmasını öneriyor.

  Cevapla
 •  
  30 Haziran 2016 Perşembe 16:23

  ..........

  Cevapla
 •  
  30 Haziran 2016 Perşembe 10:44

  saçmaaaaaaaaaaaaaa

  Cevapla
 •  
  30 Haziran 2016 Perşembe 09:19

  ne yiyek o zaman, o zararlı bu zararlı, bence bunu yazanların zihniyeti bu topluma zararlı

  Cevapla
 •  
  29 Haziran 2016 Çarşamba 15:51

  ne yazayim sasirdim, soru isaretleriyle doluyum :)

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön