Nefesin detoks etkisi

Nefesin detoks etkisi

Solunum organımız burundur. Burundan, farkında olarak alınan ve karına yönlendirilen, diyaframımızı genişleterek aldığımız diyafram nefesi, burundan bedenimizin içine doğru yolculuk yaparken oluşturduğu vakum etkisi ile lenfi uyarır ve lenfatik drenaj oluşturur. Artmış olan lenfatik drenaj hücreler arasında bulunan sıvı içerisinde bulunan ve atıl durumda olup vücuttan atılmayı bekleyen toksik maddeleri harekete geçirir ve bedenimizden uzaklaştırır.

 

Lenfatik drenaj normal şartlarda yerçekimine uygun hareket eder ve mutlaka uyarılmayı bekler.  Burundan alınan derin diyafram nefesi ile lenfatik sistem aktive edilir ve detoks etki oluşturulmuş olur. Lenfatik drenajı aktive eden diğer yöntemler ise hareketlilik ve masajdır. Eğer günlük rutinlerinizde nefes teknikleri uygulamıyor, hareketliliğiniz az ve masaj yaptırmıyorsanız bedende zamanla ödem ve selülit görülür.

 

Burun nefesi egzersizleri bedende oksidatif stresi de bertaraf edeceği için antioksidan etki ve buna bağlı olarak detoks etki gözlenir. Burun nefesi egzersizleri ile vücutta atıl durumda bulunan birikmiş toksik maddeler hareket ettirilir ve bedenden kolaylıkla atılması sağlanır. Toksik maddelerin bedenden uzaklaştırılması ile detoks süreci başlamış olur.

 

Burun nefesi egzersizleri enerji bedenimizde de etkisi büyüktür ve beden enerjimizi hareket ettirir ve regüle eder. Enerjik beden hareketli bedendir. Hareketlilikte toksik maddeleri bedenden uzaklaştırmak için en etkin yöntemlerden biridir. Nefes egzersizlerini günlük rutinlerine ekleyenler farkında olmadan daha enerji hale gelirler. Enerji bedende etkisinden dolayı da nefes ve nefes egzersizleri toksik maddeleri bedenden dışarı atarak detoks sürecini başlatmış olur.

 

 

Meral Boylu

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön