Eşinizi değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmeniz için 5 sebep

Eşinizin hoşlanmadığınız hareketlerini değiştirmeye çalışmadan önce bir kez daha düşünün!

Eşinizi değiştirmeye çalışmayın!

Çoğu insan evliliği, ilişkide ya da birlikte olduğu insanda yanlış olan her şeyi değiştirecek büyülü bir hap zanneder. Hiç de öyle olmadığını anladıklarında ise şoka girer ve ürkerler. Durumu değiştirmek isteyen pek çok insan hayal kırıklığına uğrar. Aslında iyi niyetli bir girişim gibi görünse de birlikte olduğunuz insanı değiştirmeye çalışmak çok tehlikelidir. Buna bir an önce son vermelisiniz! İşte nedenleri:

 

1. Kızgınlığın büyümesine neden oluyorsunuz

Eşinizi değiştirmeye çalışmak, ona dair hayal kırıklığınızı göstermek için etkili bir yoldur. Kendinizi bunu sevgiden yaptığınıza ikna edebilirsiniz ama onun tek gördüğü eleştiri ve umutsuzluk olacaktır. Ve bu onu muhtemelen üzecek ve sinirlendirecektir. Bu da evliliği zehirleyecek kıvılcımı alevlendirmekten başka bir işe yaramaz.

 

MUTLU EVLİLİĞİN 10 SIRRI İlişki kurmak ne kadar zorsa ili... DOĞUM SIRANIZA GÖRE KİMİNLE EVLENMENİZ GEREKİR? Doğum sırası evlilikte önemli mi...


2. Onun kendisini kötü hissetmesine sebep oluyorsunuz

Sadece bir saniye düşünün. Eşinize kilo vermesi, daha çok para kazanması ya da daha hırslı olması gerektiğini söylüyorsunuz… Ne kadar hoş bir dille söylediğinizi sanarsanız sanın, onun yeterince iyi olmadığını düşündüğünüzü fark edecektir. Birisi sizi ne zaman eleştirse, özellikle de hayatınızdaki en önemli insan, bu şüphe tohumlarını eker. Kendinizi daha içinize kapanık hisseder, mutsuz olursunuz. ‘Tavsiye’leriniz onun kendisini kötü hissetmesine sebep oluyor. Unutmayın, mutluluk gibi, mutsuzluk da bulaşıcıdır.

 
3. Onun size aynı şeyi yapmasını istemezsiniz

Bazen hepimiz çocukken öğrendiğimiz en temel kurallarını unutabiliyoruz. Bu altın kurallardan birisi de ‘kendine yapılmasını istemediğini, başkasına yapma’dır. Yine de unutup, duyarsız ve alaycı bireylere dönüşüyoruz. “Düğünden beri göbeğinin büyüdüğünü fark ettim ve sağlığına dair endişeleniyorum. Bence her gün egzersiz yapmaya başlamalı ve yediklerine dikkat etmelisin” demeden önce, eğer eşiniz size bunları söylesene nasıl hissedeceğinizi düşünün. Dürüst olun. Eğer bunu gerçekten yapıcı bir eleştiri olarak kabul edeceğinizi düşünüyorsanız, devam edin. Ama eğer az da olsa incineceğinizi hissediyorsanız, planlarınızı tekrar gözden geçirin. Eşinize bir şeyler söylemeden önce kendinizi yerine koymayı ve verebileceğiniz reaksiyonları gözden geçirmeyi unutmayın.

 

 

4. Aşkınıza şüphe düşürüyorsunuz

Eşinizi ne zaman eleştirseniz, evlenmek için tercih ettiğiniz kişiye dair şüphelerinizi gün yüzüne çıkarıyorsunuz demektir. Birisinin kendini daha iyi hale getirebilmesi için önerilerde bulunduğunuz zaman, o insan doğal olarak tatmin olmadığınızı düşünmeye başlar ve mutsuz olup olmadığınız kafasını kurcalar.

 

5. Asla işe yaramayacak

İnsanları değiştirmeye çalışmak asla işe yaramaz. Değiştirebileceğiniz tek insan kendinizsiniz ve bunun için bile motivasyona ihtiyacınız var. Aslında birileri ne kadar çok değişmenizi söylerse, bunu yapmayı o kadar az istersiniz. Sizin çocuğunuz yoksa genç çocuk sahibi olan ebeveynlere sorun. Aynı şekilde, eşinizin değişmesini isteyerek siz de üzerinde otorite kurmaya çalışıyor görünürsünüz ve geri teper. Evlilik böyle bir şey değildir, olmamalıdır. Elbette sorunlarınızı masaya yatırmalısınız ama savaş alanlarınızı da doğru seçmeli ve eşinizi bir projeye çevirmemelisiniz.

 

EVLİLİKTE MONOTONLUKTAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR? Uzun ömürlü aşkın formülünü vere... EŞİNİZLE SORUNLARINIZI ÇÖZMENİZ İÇİN İPUÇLARI "Eşimle sürekli kavga ediyoruz" ...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön