Alaycı insanlara dair 10 gerçek

Bazen sinir ederler, bazen de her şeyi kolaylaştırırlar. Çevrenizde her şeyle bolca alay eden birileri varsa ne demek istediğimizi anlayacaksınız!

Alaycı insanlar daha mı zeki?

Alaycı olmak bir tercih mi, yaşam biçimi mi?

 

Bazı insanlar alaycı olmayı tercih eder çünkü birisini dövmek tutuklanmakla sonuçlanabilir. Bazı insanlarsa alaycı olmanın kendi duygularını korumak için bir kalkan olduğunu düşünür. Ve diğerleri katlanamadıkları insanları küçümsemek ve onlardan kurtulmanın bir çaresi olarak görür.

 

Alaycı insanların düşündüğünüzden daha zeki olduğunu kanıtlayan pek çok araştırma var. İşte sebepleri:

 

1- Direkt içinizi görürler

Haifa Üniversitesi’nde psikolog olan Dr. Shaman-Tsoory’e göre, “ Diğer insanların düşünce ve duygularını anlamak, alay etme yeteneği ile bağlantılıdır”. Yani alaycı insanlar genellikle içinizde kopan tüm fırtınaların farkındadır. Örneğin, eğer sizin ‘geciktim çünkü…’ hikayenizi alaycı bir cevapla karşılıyorlarsa, size inanmamış demektir. İnsanları kolayca okuyabilir ve istedikleri duyguyu tetiklemek için ne söyleyeceklerini bilirler. Bu zihin okuma gücüne en yakın şey olsa gerek.

 

2- Daha keskin beyinleri vardır

Richard Chin’in Smithsonian için yazdığı makalede, insan beyninin alaycı olabilmesi için daha çok çalışması gerektiği anlatılıyor. Bu da demek ki alaycılıkla ‘suçladığınız’ insanlar beynini sizden daha fazla çalıştırıyor.

 

3- Çok iyi sorun çözücülerdir

Aynı makalede, alaycılığın yaratıcı sorun çözme becerisini geliştirdiğinden de bahsediliyor. Yani sizin göremediğiniz bir açıdan olaylara bakarak, yardımcı olabileceklerini bilin.

 

4- Günümüz toplumu için anahtar sosyal beceri ile donatılmışlardır

Macalaster Koleji'nde dilbilimci olan John Haiman’a göre, iğnelemeler günümüz toplumunda birincil dildir. Bir ortamda konuşmayı yönlendiren ve sürdüren alaycı insanlardır, arkada tuhaf ve sessiz durarak herkesin yaptığı şakaya gülmekle yetinenler değil.

 

5- Sadece büyük bir zihinleri yoktur, kalın derililerdir de

Alaycı insanlar her şeyi kalplerinde hissetmeyecek kadar akıllıdırlar. Yani başkaları onlara takıldığında, hemen ciddiye alıp, etkilenerek gözyaşlarına boğulmazlar. Asla kurban rolü oynamazlar, aslında kimse de kendini bu konuma koymamalıdır.

 

6- Daha sağlıklı bir beyine sahiptirler

Kaliforniya, San Francisco Üniversitesi araştırmacıları ve Neuropsychologist Katherine Rankin’e göre, alaycı tavrı kaldırabilme becerisinden yoksun olmak, beyin hasarının erken bir uyarıcısı olabilir. Çalışmada, fronto-temporal demansa maruz kalanların alaycılığı kaldıramadığı sonucuna varılmıştır.

 

7- Arkadaşlarını ve etrafındaki diğer insanları da daha zeki yaparlar

Sürekli onların iletişim şekline maruz kalmak, alaycı insanların etrafındaki insanların da beynini etkiliyor. Beynimizin ironiyi anlaması için 3 aşama var. Eğer televizyon izlerken, araba kullanırken ya da hatta alışveriş yaparken, yanınızda alaycı bir insan varsa, onların düşünce sürecini anlamak için beyninizi daha fazla kullanmak zorunda kalırsınız. Yani size iyilik yapıyorlar, müteşekkir olun.

 

8- Hemen her duygusal savaşı kazanırlar

Alaycı insanlar, mükemmel duygusal savaşçılardır. Eğer onlardan biri ile bir tartışmaya girerseniz, muhtemelen kalbinizde kolay iyileşmeyecek bir yara ile çıkarsınız.

 

9- Size nazik bir şekilde hakaret ettiklerinde bile gülersiniz

Sizi yüksek sesle güldürecek bir yorum yapabilir ve sonra arkalarına yaslanıp, aslında ne demek istediğini anlamanızı beklerler. Eğer henüz sarkastik bir hakarete uğramadıysanız, mutlaka denemelisiniz.

 

10- Onları gerçekten seven arkadaşları vardır

Arkadaşlarının kendilerini gerçekten sevdiklerini bilirler çünkü kim istikrarlı alaylar ile başka türlü vakit geçirebilir ki? Büyük olasılıkla, beraber sarkastik oluyorlardır; bu onlar için keyif aldıkları ortak bir hobi gibidir.

 

 

Yüksek zekaya sahip kişilerin özellikleri
+19
Yüksek zeka seviyelerine sahip kişilerde bazı yönlerden sosyal garipliklere daha sık rastlanmasının sebebi, bu insanların dünyayı diğerlerinden tamamen farklı bir seviyede görmesinden kaynaklanıyor. Aynı sebepten dolayı zeki insanlar görünüşte normal, durumlarda inanılmaz endişeli hale gelebiliyorlar. Bunun sebebi onların partiler ya da sosyal organizasyonlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilmemeleri değil; zihninlerinin sürekli aşırı çalışıyor olması ve bu sebeple de etraflarındaki her türlü şeyin onları inanılmaz endişeli kılması. İşte bilim adamlarına göre, süper akıllı olmanın aynı anda bir nimet ve bir lanet olmasının nedenleri:

Facebook Yorumları
Yorumlar
19
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ekim 2018 Çarşamba 08:57

  alaycı insan : patavatsızdır, boşboğazdır, kendini zeki sanar,

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2018 Salı 23:29

  Herkesi hayatı alaya almaya davet ediyorum

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2018 Salı 18:13

  Her zamanki gibi bu konuya da kıçdan pardon tersten bakılmış. "Alaycı insanlar zekidir" değil, zeki insanların alaycı konuşmaları olur. Günümüzün habercilerinin geneline baktığımızda tersten algılamaları normal geliyor. Yani zeka ile orantılı bir durum :))

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2018 Salı 10:48

  Bilimsel gerçekler,gerçek yaşamı iyi analiz etmiş.

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2018 Salı 10:38

  aynen katılıyorum alaycı insanlar daha zekidirler vasat olanların göremediği ayrıntıları ve gerçekleri önceden görerek diğer insanların nasıl yanlış içinde olduklarını sezenlerdir.

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2018 Cumartesi 21:43

  Bence çok tutarsız maddeler...

  Cevapla
 •  
  08 Şubat 2018 Perşembe 05:49

  Yazilk be ...

  Cevapla
 •  
  10 Mayıs 2017 Çarşamba 23:38

  saçmalık

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2018 Salı 15:17

  saçmalık, av silahı çiftenın cephaneliği mi?

 •  
  08 Kasım 2016 Salı 10:49

  tam anlamıyla olmasa da yazıyı doğru buluyorum erkekleri alaycı görmek zayıflıktır alaycı ne kadınlar var erkekleri maymun yapan :)

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2016 Salı 10:31

  bu tip insanlar kimseyi küçük görmeyecek kadar da zekidirler aynı zamanda. alay etmek aşağılamak anlamında değil. yani kendileriyle alay edildiğinde asla kompleks yapmazlar, savunmaya geçmez, gülerler.

  Cevapla
 •  
  18 Kasım 2015 Çarşamba 16:37

  hayatım da gördüğüm en saçma analizdi. yazılanların hiçbiri beni ikna etmedi.

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2016 Salı 10:07

  bence çok güzel. %95 bana uyuyor süper analiz

 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 19:46

  aynen. bende vasatliktan alayci olduklarini düşünüyorum. ufacık şeylerden nakavt yaptıklarım vardır.

 •  
  30 Ekim 2018 Salı 10:26

  sana uymadığın içindir...

 •  
  30 Ekim 2018 Salı 10:48

  ne kadar aptal olduğumuzu anlamak için bile biraz zeka gerekiyor aslında. alaycı insanlar da bence bizi birazcık daha zeki olmaya zorluyor ve içten içe yaptıkları 'gerçekten de zeki olmamızı 'istemelerinden kaynaklanıyor. çalışma çok doğru sonuçlara ulaşmış.

 •  
  30 Ekim 2018 Salı 18:16

  anlayamadığın için ikna olmamış olabilir misin? ;)

 •  
  20 Temmuz 2015 Pazartesi 16:26

  sayın özmen, bu luzümsuz çıkarımınızı nasıl yaptığınız ve akabinde niye veya nasıl erkeklere bağladınızı anlamak pek olası değil... haberin başlığında fotoğrafı bulunan house dizisini acaba hiç izlediniz mi? t.c.cobanoğlu

  Cevapla
 •  
  18 Temmuz 2015 Cumartesi 15:46

  bu tur insanlarin biraz sadist oldugunu dusunuyorum ve kirici.ozellikle erkeklerde okadinlari asagilamak tarzinda goruluyor bu ortak bir erkek dili..ozlem ozmen.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön