Güçlü sosyal ilişkiler için...

Batı toplumu insanları bağımsız, özerk ve kendi kendine yeterli olması için teşvik eder. Oysa nörobilim alanındaki son araştırmalar, güvenli ve yakın duygusal bağlantıların güvenliği olmadan bunun neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Yalnızsanız ve bir ilişkiniz yoksa ne yapmalısınız?

İhtiyacımız olduğunu sandığımızdan çok daha fazla birbirimize bağımlıyız!


Bağlanma teorisinin yaratıcısı, İngiliz psikiyatrist John Bowlby, güvenli ve yakın duygusal ilişkilere olan ihtiyaçla doğduğumuzun ve bunun ‘beşikten mezara kadar’ sürdüğünün altını çiziyor.


Son zamanlarda psikoloji alanında da sadece çocukların değil, yetişkinlerin de hayatlarında sağlıklı, mutlu ve başarılı olmak için bu duygusal ilişkilere ihtiyacı olduğu kabul ediliyor.


Yalnızlığın tehlikeleri

Zihinsel ve fiziksel sağlık için önemli bir tehdittir yalnızlık. John Cacioppo ve William Patrick’in çığır açan kitabı Loneliness (Yalnızlık) durumla ilgili araştırmaları da bünyesinde toparlamış. Yalnızlık hissi, sigara içmek gibi sağlıksız davranışlara itiyor ve erken ölüme kadar gidebiliyor. İzolasyon, hapishane cezasına maruz kalmak kadar kötüdür. İnsanlar sosyal hayvanlardır, birbirlerine bağlıdır ve bu bağlantılar olmadığında ya da tehdit altında olduğunda, sinir sistemi karışır ve olumsuz reaksiyonlar verir.


Romantik ilişkiler

Duygusal odaklı terapinin yaratıcısı ve çiftler üzerine en etkili kitaplardan biri olan Hold Me Tight: Seven Conversations for a Lifetime of Love’ın yazarı Sue Johnson, zaman geçtikçe nasıl küçüldükçe küçülen sosyal birimler içinde yaşadığımızdan bahsediyor. Atalarımız bütün köyün fiziksel ve duygusal desteğini yaşarken, bugün çoğumuz, eğer o da şanslıysak, bir kişinin, romantik partnerin güven veren bağına sahip. Yani eskiden kalabalık bir grubun yüklendiği sosyal ağırlığı tek bir kişi yüklenmeye çalışıyor ve bu da boşanmaların günümüzde neden bu kadar arttığını açıklıyor.


Mutlu ve sağlıklı şekilde sürdürülmesi başarılan romantik ilişkilerin ise zihinsel sağlık, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde pek çok faydası olduğu biliniyor. Hatta beynin acı ve korkuya verdiği tepkiyi bile değiştirme gücü bulunuyor.Eğer yalnızsanız ve romantik bir ilişkiniz yoksa ne yapmalısınız?

Dışarı çıkın. İnsanlarla tanışın. Kendinizi ortaya koymak korkutucu gelebilir, sosyal kaygılarınız olabilir. Ama sizin gibi hisseden ne kadar fazla insan olduğunu görünce şaşıracaksınız. İnsanlarla tanışmak istiyor ama yine de kendinize güvenemiyorsanız, bir terapistle görüşün. Bu sizin deli olduğunuz anlamına gelmez. Bir profesyonele görünmek durumunuzu düzeltmek için atacağınız en etkili ve sağlıklı adım olabilir.


Nasıl güvenilir ilişkiler kurarsınız?

Bir kez dışarı çıkıp insanlarla tanışmaya başlayınca, sıra istediğiniz gibi sağlıklı ve güvenilir ilişkiler oluşturmaya gelir. Bunun içinse yapmanız gereken en önemli şey dürüst olmaktır. Öncelikle kendinize dürüst olun. Kendinizin ve ihtiyaçlarınızın bilincinde olun ve kimi insanların yanında güvende hissettiğinizde, sizi tanımalarına izin verin. Herkesin zayıflıkları vardır, mühim olan doğru insanlarla daha güçlü olabilmektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön