Aşık olduğumu nasıl anlarım?

Aşık olduğunuzda hem bedeninizin hem de duygularınızın harekete geçtiğini biliyor muydunuz?

Aşkın üzerinizdeki etkileri

Aşk, herkesin yaşamak istediği yaşam deneyimlerinden biridir. Bilim adamlarına göre, birey aşık olduğunda beyindeki keyif merkezi harekete geçiyor ve bu da baş dönmesi ve canlılık gibi duyguları tetikliyor. Eros’un güçlü okları aynı zamanda kalbin hızlanmasına da sebep oluyor. Tekrar tekrar aşık olmak belki de bu yüzden doktorların önermeyeceği bir durum olabilir.

 

Fiziksel etkiler

Aşkın vücut üzerinde, terleme, nemli eller, sindirim problemleri, iştah kaybı, dilatasyon ve kalp atışında hızlanma gibi fiziksel etkileri vardır. Bunun yanı sıra dopamin, adrenalin ve norepinefrin gibi kimyasalların salınımı da artar ve öfori, hızlı kalp atışları, huzursuzluk ve meşguliyete sebep olur diyor Loyola Üniversitesi’nden Dr. Domeena Renshaw. Sonuç olarak öfori duyguları, konfor, güvenlik gibi solmaya başlar ya da ‘ne düşünüyordum?’ serzenişleri sahneye çıkar.

 

Duygusal etkiler

Sırf aşık olma semptomları gösteriyorsunuz diye, bu aşık olduğunuz anlamına gelmez. “Aşık olmanın sakinleştirici bir etkisi vardır” diyor Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden kalp fizyoloğu Dr Richard Moss. “İnsanlar aşık olduktan bir süre sonra, kalp hızları daha düşük olma eğilimindedir.” Aşık olmanın yaratıcılık, baş dönmesi, güçlü ve coşkulu olmak gibi bazı olumlu etkileri vardır. Ama bu aşk takıntı ve bağımlılık haline gelirse duygular sağlıksız ve tehlikeli bir hal alabilir. Uzmanlara göre, birisi olmadan yaşayamayacağını hissetmek insanda ‘ilişki bağımlılığı’ yaratır ve bu da duygusal olarak yıkıcı, tek taraflı ve kötü niyetli bir ruh halidir.

 

 

Yüksek beklentiler

Makul olmayan beklentiler, ilişkide hayal kırıklığı ve tatminsizliğe sebep olabilir. Aşkın etkileri, ulaşılamaz bir fantezinin görkemli görüntülerini motive edebilir. Okunan aşk romanları ya da izlenen romantik komediler, bireylerde bozuk ilişki görünümlerine yol açabilir. Aşık olduktan sonra herkes mutlu bir son ister ama ilişkide imkansız standartlar yakalamaya çalışmak birlikteliği mahveder. Kimse mükemmel değildir ve sevgilinin tüm ihtiyaçlarınızı karşılaması beklentisi mantıksızdır.

 

Rasyonelleştirilme

İnsanlar aşık olduğunda, ilişkinin başındaki uyarıcı işaretleri görmezden gelmeye meyillidirler. “Aşık olmak iyi hissetmeye sebep kimyasalları harekete geçirir ve bu da bireyin düşünce süreçlerini bozarak ilişkinin net bir resmini görmeyi engelleyebilir” diyor Dr. Domeena Renshaw.

 

Fantezi

Aşık olmak sahte umutlar ve kaderin ne getireceğine dair gerçekçi olmayan düşünceler oluşturmaya sebep olabilir. Bir ilişkinin kaderinin önceden belirlenmiş olduğunu düşünmek, sağlıksız bir ilişkiyi zorla sürdürmeye çalışmaya sebep olabilir. Bazı insanlar romantik romanları eğlenmek için okusa da bazıları gereğinden fazla ciddiye alır ve ‘sonsuza kadar mutlu yaşadılar’ kısmına özellikle bayılır. Time dergisine göre, 51 milyon Amerikalı bu romanları okuyarak gerçekçi olmayan inançlarla ilişkiye başlıyor.

 

 

Aşkın bize öğrettiği 17 ders
+17
1- Aşk beklentileri bırakmak demektir. Beklentiler sadece birine aşık olabilmeniz için sizin belirlediğiniz gerekliliktir. Ama gerçek aşkta beklenti yoktur ve sadece olduğu gibidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön