Kocanızın artık eskisi gibi sizinle ilgilenmediğini mi düşünüyorsunuz? Sizden uzaklaştı mı? Yoksa kendinizi artık arzulanmayan bir kadın gibi mi hissediyorsunuz? Sebeplerini düşündünüz ancak hiçbir sonuca ulaşamadınız mı? Hemen paniğe kapılmayın. Kocanızı yeniden kazanmanız, tıpkı ilk günlerinizdeki gibi eşinizin size olan yoğun ilgisini geri döndürmeniz için aslında birkaç küçük değişiklik yeterli...


Arzulanmayan kadının 6 evresi:

Artık arzulanmadığını düşünen kadınlar aslında yalnız değiller. Bu gerçek, ülkemizin en örgütlü cinsel sağlık derneği olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından düzenlenen ankette çarpıcı bir şekilde ortaya çıktı. Ankete katılan 3 bin 290 evli kadına ‘Kocanızın sizi ilk günkü gibi arzuladığını düşünüyor musunuz?” sorusu soruldu. Katılımcılarınyüzde 72’si bu soruya ‘Hayır’ yanıtını verdi. Bu çarpıcı sonuç, aslında kadınların ciddi bir çoğunluğunun, evliliklerinin bir döneminde kocaları tarafından artık arzulanmadığını hissettiğini gün yüzüne çıkardı. Ankete yönelik değerlendirmelerde bulunan CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, artık arzulanmadığını düşünen kadınların 6 evreden geçtiğini söyledi. Bu evreleri tek tek sıralayan Keçe bunu şu sözlerle aktardı: “Cinsel olarak arzulanmayan kadın tıpkı Yunan tragedyalarındaki gibi evrelerden geçer. Birinci evrede kadın önce kendini suçlar. ‘Ben çirkinim. Bedenim çekici değil. Artık eskisi gibi seksi değilim ve kocama yetmiyorum’ diye düşünür. İkinci evrede eşini suçlamaya başlar. ‘Beni anlamıyor, dinlemiyor. Artık bana yeterince ilgi göstermiyor’ der. Üçüncü evre ‘paranoya hali’dir. Eşinin kendisini aldattığını, başka bir kadın olduğunu düşünür. Hatta daha da ileri gider ve dördüncü evrede eşinin eşcinsel olduğundan bile şüphelenir. Bu fırtınalı düşünceler sonunda kadını beşinci evreye yani depresyona girer ve ağır bir depresyonun pençesine inler. Son ve altıncı evrede kadın kabullenme ve bir seçim yapma evresine girer, ya eşinden boşanacaktır, ya bu hali kabullenip yoluna devam edecektir ya da bir cinsel terapiste gitmeyi deneyecektir.”


Önce yüzleşme…

“Seksin anlamı kadınlar ve erkekler için farklıdır. Çoğu zaman kadının derdi seks yapmak değildir, arzulanmaktır, erkeğin şehvetini tüm bedeninde hissetmektir. İşte o zaman kadın ‘Ben güzelim, ben özelim, ben değerliyim, ben seviliyorum, ben seksiyim’ diyebilir. Ve kadın erkekten seksi arzulamasını değil, kendisini arzulamasını ister ve bu ikisi arasındaki derin farkı çok iyi bilir. Bu nedenle kadın-erkek ilişkisini diğerlerinden ayıran ‘erotik sevgi’dir. Erkek sertleşmeyi ve boşalmayı isterken kadın arzulanmayı ister. Çünkü kadının ilişkide istediği şey sekste performanstan ve skordan ziyade ‘erkeğin arzu nesnesi’ olmasıdır yani kadın ‘arzu’nun, ‘arzulanma’nın peşindedir. Kadının dişiliğini hissetmesi, kadınlık, çekicilik, hayranlık gibi duyguları derinden yaşaması, hayatındaki erkeğin ona tuttuğu çok özel şehvet aynası ile mümkündür. Kadın şehvet aynasında yani erkeğin gözünde, dokunuşlarında, öpüşlerinde, iltifatlarında, nefesinde gördüğü kendini daha çok sever, daha çok beğenir ve canlanıp daha da güzelleşir. Aksi bir durumda arzulanmayan ve sevişilmeyen kadın tıpkı bir çiçek gibi kuruyup solar” diyen Keçe, arzulanmayan kadının çeşitli evrelerin kabusu içinde kıvranmaktan ziyade öncelikle durumun tespitini yapabilmek için kendisine ‘doğru soruları sorması’gerektiğini belirterek, sorulacak en doğru soruların “Evliliğimde bir sorun mu var?” veya “Evliliğimde ters giden nedir?” olması gerektiğinin altını çizdi. “Bir zamanlar size kendinizi kraliçe gibi hissettiren kocanıza ne oldu? Çiçekler alan, iltifatlar yağdıran, romantik sürprizler hazırlayan, tutku ve şehvetle yaklaşan kocanız, nasıl böyle ilgisiz, ruhsuz, uzak bir yabancıya dönüşebildi? İşte bunlarla öncelikle yüzleşmeniz gerekir” şeklinde konuşan Keçe, artık arzulanmayan, eşi kendisinden uzaklaşan kadın için evliliğin yolunda gitmediğini görmesi gerektiğini vurguladı.


Erken tespit ilişki kurtarır

Psikoterapist Cem Keçe, sorunların kadının ve erkeğin doğalarından kaynaklanan özelliklerin evliliğe yansımasını yanlış değerlendirilmesinden kaynaklandığını belirtti. Evliliğin ilk zamanlarında her şeyin romantizmin büyüsü içinde, şehvetli, heyecanlı, eğlenceli ve renkli olduğunu ifade eden Psikoterapist Keçe, zamanla heyecanın, tutkunun ve büyünün bozulmasının da normal bir süreç olduğunu kaydetti. Bunun nedeninin, zamanla evliliğin bir alışkanlık haline getirilmesinden ve çift tarafından rutine bağlanmasından kaynaklandığı belirten Psikoterapist Keçe, “Oysa evlilik bir zorunluluk değildir, özgür ve yetişkin bir iradeyle yapılan çok özel bir seçimdir. Evliliğin doğal seyrinde inişler ve çıkışlar yaşanabilir. Önemli olan bunlara zamanında gerekli müdahaleyi yapmak, etkin bir iletişimle sorunları karşılıklı konuşmak, karşı tarafı dinlemek ve her zaman açık bir dille istemektir” şeklinde konuştu. Keçe, kocanın karısına karşı duygusal ve fiziksel olarak uzaklaşmasının da evlilikte yaşanabilecek iniş-çıkışlardan biri olduğunu ifade ederken, bu durumun geçici ve erkek doğasına has bazı tutumlardan kaynaklanacağı gibi evlilikle ilgili çözülmesi mutlak gerekli bir sorunun da işareti olabileceğini söyledi.


Erkek neden uzaklaşır?

Psikoterapist Cem Keçe, evlilikte erkeğin eşinden uzaklaşmasına neden olan etkenlerin başında genellikle bir nedenden ötürü erkeğin eşine duyduğu öfke veya kırgınlığın geldiğini söyledi. Kocanın öfke ve kırgınlık duygularına teslim olduğunda, eşine karşı unutma ve bağışlama tutumunda zorlanıyor olabileceğini belirten Psikoterapist Keçe, “Kocanız, sürekli eleştirilen, asla takdir edilmeyen, başkalarıyla kıyaslanan, yaptıkları onaylanmayan, sık sık terslenen, sürekli şikayet edilen bir adam haline getirilmişse sizden uzaklaşması mümkündür. Çünkü erkeklerin doğasında eşi tarafından onaylanmak, teşvik edilmek pohpohlanmak, bu sayede özgür ve güçlü bir kurt olduğunu hatırlamak ve özgüvenini ayakta tutmak vardır” şeklinde konuştu. Keçe, tavır ve davranışlarıyla kocasını hayal kırıklığına uğratan bir kadın için bir süre sonra ‘arzulanmayan kadın’ haline gelmesinin de erkek doğasına uygun bir davranış olduğunun altını çizdi.


Kocanızı geri kazanmak için...

Peki eşinizin kalbini yeniden kazanmak ve onu geri getirmek mümkün mü? Psikoterapist Cem Keçe’ye göre bazı tavır ve davranışlardaki köklü değişiklikler, kadını erkeğin gözünde yeniden arzulanan kadın haline getirmeye yeterli. İşte Keçe’nin yeniden arzulanan kadın formülü:


1- Ona ihtiyaç duyduğu 6 şeyi verin

Erkekleri mutlu etmenin 6 yolu vardır. Bunları, ‘yaptıklarını fark edip takdir etmek’ , ‘sizi mutlu etmeyi başardığını ona gülümseyerek göstermek’, ‘varlığına ve sunduklarına ihtiyaç duymak’, ‘erotizm sunmak’, ‘ihtiyaç duyduğunda yalnız kalmasına müsaade etmek’ ve ‘aşkla hizmet davranışlarında bulunmak’ olarak sıralayabiliriz.


2- Sorunlarınızı açıkça konuşun

Sorunları halının altına süpürmekle onlardan kurtulamazsınız. Açıklık, dürüstlük ve iletişim, mutlu bir evliliğin yapı taşlarıdır. Kocanıza sizden uzaklaşmasıyla ilgili duygularınızı ve durumu değiştirme isteğinizi açıkça anlatın.


3- İlişkinizin dinamiklerini değiştirin

Kocanızla aranızda anlaşmazlık çıkaran, çatışma yaratan konuları tek tek masaya yatırın ve kendi hatalarınızı kabul ederek birlikte çözüm yolları arayın.

4- Onu olduğu gibi kabul edin

Kocanızı olduğundan farklı birine dönüştürmeye çalışmayın. Baskıcı, kontrolcü değil, duyarlı olun. Ona özen gösterin ama bunaltmayın, onunla ilgilenin ama sıkmayın.

5- İstemekten vazgeçmeyin

Kocanıza somut isteklerde bulunun. ‘Beni sevmiyorsun, benimle ilgilenmiyorsun’ gibi soyut kavramlarla konuşmayın. ‘Bu akşam eve geldiğinde 5 dakikanı bana ayırmanı ve bana sarılmanı istiyorum’ şeklinde ifadelerle isteğinizi somut bir şekilde dile getirin.


6- Değer verdiğinizi hissettirin

Kocanızı beğendiğinizi, ona değer verdiğinizi, saygı duyduğunuzu gösterin. İletişiminizi artırın; onu dinleyin, onaylayın, takdir edin, asla başkalarıyla kıyaslamayın ve kesinlikle aşağılamayın.


7- Geçmişte yaşamayın bugüne odaklanın

Kocanızın geçmişte yaptığı hataları tekrar tekrar gündeme getirip onu yargılamayın, yaptıklarını başına kakmayın. Kendi hatalarınız için özür dileyin, onun hatalarını bağışlayın ve geçmişi geride bırakarak bugüne odaklanın. Bağışlama, yaşamınıza sevgi, güven ve samimiyeti kucaklayarak devam etmek için yapacağınız bilinçli bir seçimdir.


8- Olumlu olun ve olumluya odaklanın

Sürekli yakınan, sitem eden, her şeyden şikâyetçi olan birinin yanından ışık hızıyla kaçmak isteriz. Olumsuz düşünceler başkalarından önce size zarar verir ve herkesi mutsuz eder. Olumlu düşünün, olumluya odaklanın, konuşurken olumsuz sözcükler kullanmayın, olumlu cümleler kurun ve yüzünüzden gülümsemeyi hiç eksik etmeyin.

9- Tensel temasınızı artırın

Durup dururken ona sımsıkı sarılın, hiç beklemediği anda bir öpücük kondurun, televizyon seyrederken elini tutun, yanağını okşayın.

10- Birlikte daha fazla vakit geçirin

Gelecekte hatırlamaktan mutluluk duyacağınız güzel anılar inşa edin. Birlikte yapmaktan hoşlanacağınız spor ya da hobi faaliyetleri bulun. Günlük yaşamın monotonluğundan kurtulacağınız ve baş başa olacağınız küçük gezi, yürüyüş, piknik gibi aktiviteler yapın.

11- Kocanıza kurtluğunu unutturmayın

Erkeğin doğası gereği ‘kurt’ olduğunu ona hissettirin. Gücün timsali olan kurt; ailesine düşkündür, eşine sadık ve tek eşlidir ama hürriyet aşığıdır, asla esaret altında yaşamayı sevmez. Hürriyeti elinden alındığında, hatta kısıtlandığında isyan eder. Ayakları toprağa, elleri yeşile, gözleri maviye değmesi gereken erkekler bazen de yalnız kalmak ve sorunları çözmek için tek başına düşünmek ister. Eğer sizden yalnız kalma talebi olursa ona bu imkanı tanıyın. Unutmayın erkek bir uçurtmadır, ancak gökyüzünde özgürce uçtuğunu sanırken bir iple bir kadın bağlı olduğu gerçeğini inkar edebilir, bir kadına ait olduğu gerçeğini kabul edebilir.


12- Cinsel yaşamınıza renk katın

Yaşamınızda sekse öncelik verin ve kocanızı asla geri çevirmeyin. Gerekirse partnerbasyon (eşin yaptığı mastürbasyon) yapın. Cinsel yaşamınızı rutininden çıkaracak fantezilerle süslemek için kendinizi hayal gücünüze bırakın.


13- Cinsel terapistinden yardım alın

Elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde, kocanız size hâlâ uzaksa, cinsel yaşamınızda ve evliliğinizde sorunlar varsa, en kısa sürede bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.


Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir 13 yıllık evliyim ve pişmanım bazı şeyler olmayınca olmuyor işte
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba
  CEVAPLA
 • Misafir Askım
  CEVAPLA
 • Misafir Biri beni ietemese zorlamam terkederim tabi biraz beklerim birkaç ay baktım tık yok bırakırım hiç tartışmasız giderim ????
  CEVAPLA
 • Misafir Bende
  CEVAPLA
 • Misafir Benim eşim başka bir kadınla birlikte benimle cinsel ilişkiye girmiyor ve ben onu çok arzuluyorum ne yapabilirim
  CEVAPLA
 • Misafir Erkek olarak enaz 3 günde bir ilişki yapmak istiyorum ancak eşimi 2 haftada bir ikna edebiliyor yoruldum artık istediğimde verebilen kadın varmı , yoksa hepsimi böyle,,
  CEVAPLA
 • Misafir Eşiize değer verin sürprizi yapin ne istiyorsa yapin bayanlar naziktir nokta
  CEVAPLA
 • Misafir Erkegi anlamayan ,egolu kadinsan olay bitmistir gecmis olsun
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba benım eşim yalanlcı ve hep başka kadınlarla olmak istiyor bizim seks konusunda bir sıkıntımız yok ama gozu hep dışarda ne yapa bilirim
  CEVAPLA
 • Misafir Benim eşim hep bende uzakta sadece telefonla ilgileniyor beni görmüyor aynı yatağa bile gelmiyor
  CEVAPLA
 • Misafir Evlenince cinsel ihtiyaçlarını doya doya giderebileceğini düşünen ama sonra çeşitli sebeplerle hayal kırıklığına uğrayanları görünce bekâr olduğuma şükrediyorum.
  CEVAPLA
 • Misafir Erkegı elde tutan kadındır boşuna esım ilgisiz demeyın hayatına renk katmak ilşkıyi canlandırmak kadının elınde sonra ağlamayın benımle ılgılenmıyor dıye
  CEVAPLA
 • Misafir eşimle aramizda bana göre ciddi bir sorun var eşim sen demesen 10 yılda geçse benim aklıma cinsellik gelmez diyor bu içimle beni kendisinden tamamen uzaklaştırıyor işin içinden çıkamıyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Bır erkek Esin’e yalan söylüyor sureklı karışı affediyo yalan söylüyor aldatıo kadın her ıstedıgını yapıoyo ne yapmalı
  CEVAPLA
 • Misafir bi kadin bi erkek bi birine sadik olursa her sey güzel olur seks çözüm değil
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 3 senedir evliyim ama eşim bana karşı eskisi gibie deyil cinsel ilişkiye konusunda hep ozak. Ben boyum diyore. Nasıl davranacağımı bilmiyorum nayapacağımı bilmiyorum tartışıyoruz sürekli yorgunum calışiyorum yoruluyorum diyor. Bende sürekli mutsuz surat. Oluyorum onu bahane edip sende bu surat olursa yüzüne bakasım gelmiyor. En iyi si gidipe uyumak diyore gidip uyuyur. Artık bende. Nayapacağımı bilmiyorum iyi davransamda aynı.
  CEVAPLA
 • Misafir Siz, kocayi nasil geri kazanmak yaziyorsunuz, ama kadin eger artik hic iliski istemyir, AMA eşi seviyor...ozmn ne yapilicak
  CEVAPLA
 • Misafir Bir iliskiye o bag koptumu geri gelmiyorr.isterseniz agzinizla kus tutun.
  CEVAPLA
 • Misafir peki bir kadın sık sık ailesine küs gitmek için bahaneler ararsa bu sizce ne olabilir
  CEVAPLA
 • Misafir peki bir kadın sık sık ailesine küs gitmek için bahaneler ararsa bu sizce ne olabilir
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba yol al gitsin eger karsindaki seni anlamiyorsa olmuyorsa kendinize ancak eziyet edersiniz adam dedigin dusunceli olmali yipratma hissi aldiginiz an bye bye❤️
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba 3 yıllık evliyim eşimi cok seviyorum oda beni cok seviyor birbirimize karsi herzaan sevgi ve saygı icinde olduk ama asla ilk zamanlar gibi degil kocam iliski yönünden hic arzulamiuor eminim asla aldatma yok hep yorgumum der is der falan filan 1 yila yakındır belki iki defa birlikte olduk oda ben kızdım beni ihmal ediyorsun diye ne yapmam lazım
  CEVAPLA
 • Misafir 12yillik eşim uzakta çalışmasına rağmen. Uzak sürekli bna çok yipranacksin susarsan bn bittim çöktüm cunku
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba ben bayan arkadaş arıyorum yaşım 40
  CEVAPLA
 • Misafir Peki aldatıyorsa onu nasıl geri kazanirim ben sadece beni sevsin beni arzuların istiyorum neden olmuyorama ben
  CEVAPLA
 • Misafir Bende ilgi görmedim boşandım 10 senedir yanlızim mutluyum.heralde
  CEVAPLA
 • Misafir Eşim sürekli başkalarıyla gönlünü eğlendirdiği için benim be hissettiğimi ne istediğimi hiç anlamıyor belki anlıyor ama oralı olmuyor kendimi çok mutsuz hissediyorum benimde isteklerim ihtiyaç duyduğum şeyler var ama o tek parayla herşeyi çözdüğünü bilmiyorum çok şeye sabrediyorum arkadaş gibi konuşmayı da denedim ama bildiğin duvar yani tepki yok
  CEVAPLA
 • Misafir Olr
  CEVAPLA
 • Misafir Bende başka bir erkek tarafindan ilgi gördüm arzulandim ama eşim o erkek gibi arzulamiyor benim kadin olduğumu hissettirmiyor cinsel ilişkiyi sadece sex olarak görüyor ama benim ne istediğimi anlamıyor genelde ben harekete geçiriyorum eşimi bosalamiyorum ilişki sırasında ama ilgi gördüğüm erkek beni telefonda sesiyle yaptığı konuşmada boşaltmayı yetti durum bundan ibaret ???? yaptığımın yanlış olduğunu evli bir bayan olduğumu ve iki çocuk annesi olduğumu hatırlayip onun aradığı şeyi ona veremeyeceğimi söyledim oda anlayışla karşılık verdi bu şekilde sadece telefonla konuşup işi ileri goturmedim...
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 3 senelik evliyim utangaç bir kadınım esimide cok seviyorum ama cansel yönden çok eksik nerdeyse ayda bir ancak birlikte oluruz ne yapacağımı bilemiyorum onu istediğimi söyleyince hersey cansel ilişki değil deyip kestirip atıyor ama beni çok sevdiğini asla aldatma olmadığına şahidim ama ne yapicam bilemiyorum
  CEVAPLA
 • revizelektrik@gmail.com Seni seven seninde onu sevdiğin bir eşin var ise cinsellik ile ilgili yaşadığın problem mutlaka bir şekilde çözülür. Cinsellik ile ilgili kendine özen göster bakımlı ol, eşine yatakta bir çuval ile birlikte olduğunu hissettirme, onun heyecanı yok ise sen heyecan kat. Zaman kötü seni seven aldatmadığına emin olduğun bir adam kolay bulunmuyor bunu aklında tut. Ne örnekler var mutsuz olduğun şeyleri arama mutlu olman gerekenlere odaklan.
  CEVAPLA
 • Misafir Çok teşekkür ederim. Çok güzel bir Makale olmuş. Anlayana çok kaliteli ve profesyonel bir çözüm. Stuttgarttan selamlar…
  CEVAPLA
 • Misafir Benim için bi şey hissetmediğini söyledi
  CEVAPLA
 • Misafir Aşkym senı seviyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Hh
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba
  CEVAPLA
 • Misafir Merhabalar ben Nurzat burda evlilik yaptlm ama eşim ikimiz bir sorunlarl yaslyoruz
  CEVAPLA
 • Misafir Mehrah bah
  CEVAPLA
 • Misafir Cok güzelsin
  CEVAPLA
 • Misafir Tek tarafdan beklenirse hersey iste o zaman hersey biter
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba
  CEVAPLA
 • Misafir Evlendıgımızin 13.yılı munasebet en baştan yok kankam can dostum bunlara imza atmışım ne gerek vardi
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaş arıyorum fark etmez
  CEVAPLA
 • Misafir slm
  CEVAPLA
 • Misafir slm
  CEVAPLA
 • Misafir Evlemdipime pişmanım
  CEVAPLA
 • revizelektrik@gmail.com Bende... Hemde nasıl bir pişmanlık anlatamam. Nasıl böyle bir hata yaptım hep geçmişte yaşıyorum ah keşke keşke deyip duruyorum. Hiç birbirimize göre değilmişiz ne ailelerimiz ne kendimiz. Bir anlık karar hayatımı mahvetti, ben sabır edeyim diyorum ama eşim huzur bırakmadı.
  CEVAPLA
 • Misafir Benimde ayni seyler oluyor cinsel istek var ama yapamıyor napmam gerekiyo acaba arsmizda bi soğukluk vaf yani
  CEVAPLA
 • Misafir :)
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.