Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını belirleyen faktörler nelerdir?

Kısırlığın sebebi ve tedavi gören çiftlerin yaşlarına bağlı olarak tüp bebek tedavisi sürecinde gebelik şansını etkileyen bazı faktörler mevcut. Bu faktörlerin bilincinde olarak süreci takip etmeniz önemli...

Tüp bebekte gebelik şansını belirleyen faktörler

Tüp bebek tedavisi kişiye özel şekillenen ve her zaman, farklı koşullarda farklı sonuçlar verebilen karmaşık bir tedavi sürecini içerir. Özellikle bazı durumlarda gebe kalma şansı oldukça yükselebilirken, bazı koşullara bağlı olarak da gebe kalma şansı düşebilmektedir.

 

Gebe kalma şansını etkileyen faktörlerin başında, erkeklerin sperm seviyesi ve kadınların yaş faktörü gelir.

 

Kaç yaşına kadar tüp bebek uygulaması yapılabilir?

Sağlıklı kadınlar belirli bir yumurta rezervi ile doğarlar ve yaşları ilerledikçe, yumurtalıklarında barındırdıkları yumurta sayısı azalmaya başlar. Gebe kalma şansı, 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek seviyededir. 35-38 yaş arası da gebelik için kabul edilebilir düzeydedir. 38-42 yaş arasında gebe kalma şansı azalmaya başlar, 42-44 yaş arasında ise gebe kalma şansı oldukça düşmüştür.

 

 

Erkeklerde ise doğurganlık yine yaş ilerledikçe azalmaktadır ancak sperm sayısının az olması, genç yaştaki erkeklerde de görülebilen bir durumdur. Bunun için belirli bir süre doğal yollarla gebe kalamayan çiftler tüp bebek tedavisine başlamadan önce, mutlaka yumurta ve sperm sayılarına baktırmaları gerekmektedir.

 

Embriyo sayısı gebelik şansını etkiliyor

Tüp bebek sürecindeki en önemli aşamalardan biri, yumurta ve sperm döllendikten sonra oluşan embriyonun rahme transfer edilmesi işlemidir. 35 yaş altı kadınlarda gebelik şansı halihazırda yüksek olduğu için, yalnızca bir embriyo transfer edilir ancak, 35 yaş üzeri kadınlara tüp bebek tedavisi sırasında birden fazla embriyo transfer edilerek gebelik şansı artırılabilir.

 

Tüm yaş gruplarına bakıldığında; tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çıkmaktadır. Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır ve bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır.

 

 

Sperm sayısı tüp bebek şansını etkiler mi?

Erkek faktörüne bağlı kısırlıkta, spermin ciddi şekil bozukluğu gösterdiği erkeklerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozulduğu azospermik (spermin bulunamadığı) vakalarda da yine tüp bebek tedavisinde gebelik şansı düşmektedir.


 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön