In-Vitro Matürasyon (IVM) nedir?

Tüp bebek tedavisi sürecinde yumurtaların olgunlaşmasını desteklemek için kullanılan ilaçlara aşırı tepki veren kadınlar için ilaçsız tüp bebek yöntemleri de mevcut.

İlaçsız tüp bebek nasıl olur?

In-Vitro Matürasyon nedir?

Kısa süreli ilaç kullanımı sonrası ya da hiç ilaç kullanılmadan, olgunlaşmamış yumurtaların toplanması ve laboratuvar ortamında olgunlaştırılması işlemine In-Vitro Matürasyon (IVM) adı verilir. Bu yöntemde olgunlaştırılan yumurtalar, yine laboratuvar ortamında döllenerek embriyolar oluşturulur ve embriyo transferi ile rahim içine yerleştirilir. 1990’lı yılların sonlarında uygulanmaya başlayan bu yöntem, özellikle yumurta olgunlaştırmak için kullanılan ilaçlara aşırı tepki veren polikistik over sendromlu kadınlarda bu ilaçları kullanmadan tüp bebek tedavisi uygulamak için kullanılmaya başlanmıştır.

 


In-Vitro Matürasyon (IVM) neden tercih edilir?

Polikistik over sendromlu kadınlar, yumurtalıkları uyaran ve gonadotropin adı verilen ilaçların etkisine aşırı hassas olup ‘ovarian hiperstimülasyon sendromu’ (OHSS) ya da ‘yumurtalıkların aşırı uyarılması’ adı verilen ve hastaneye yatarak tedavi gerektirebilen bir komplikasyona meyillidir. Özellikle de gebelik oluştuğu zaman gebeliğin salgıladığı hormonlar ilaçlar ile uyarılmış olan yumurtalıkları daha da uyararak karın boşluğu içine sıvı sızmasına ve kanda pıhtılaşma problemlerine yol açmaktadır. İlaçlar ile yumurtalıklar uyarılmadan tüp bebek yapıldığı zaman ise OHSS riski ortadan kalkmaktadır. IVM halen dünyada az sayıda merkezde uygulanmaktadır. Kanada’da Toronto şehrinde ve Kore de Seul şehrinde IVM uygulayan merkezler vardır. IVM’in ilaç ile yapılan tüp bebek tedavisine üstünlüğü, ilaç kullanımının olmamasıdır. Buna karşın IVM ile gebelik oranları ilaç ile yapılan tüp bebeğe oranla daha düşüktür.

 

 

IVM yöntemi, yalnızca ilaçlara aşırı duyarlı yumurtalıklara sahip kadınlarda değil, herhangi bir sebepten ötürü hormon ilacı takviyesi kullanmak istemeyen kadınlar için de alternatif bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

 

 

IVM’in potansiyel avantajlarına rağmen yaygınlaşmamasının temel nedeni başarı oranlarının istenen düzeyde olmamasıdır. Yeni ve daha gelişmiş IVM kültür vasatlarının devreye girmesi ile bu tekniğin yaygınlaşması kaçınılmazdır. IVM’in özellikle daha önce başarısız tüp bebek uygulaması olan kadınlar ve yumurtalıkları ilaçlara zayıf cevap veren kadınlarda kullanımı ile ilgili bilimsel kanıt yoktur.

 

Eğer polikistik over sendromu geçmişiniz ya da yumurtalıklarınızla ilgili herhangi bir probleminiz olduğunu biliyorsanız, tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Süreç içerisinde uzman doktorunuz, size en uygun olan tedavi yöntemini belirleyip sizi yönlendirecektir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 496

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 786

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2370

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1665

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3322

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön