Hamileliğin 38. haftası

Bebeğiniz neredeyse hazır!

38. HAFTA
Gebeliğin 38. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 38. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğiniz iyice büyüdü. Yaklaşık 3 kg ve 49 cm. Cilt dökülmesi, vernix’in korunması ve tüy gibi gelişimindeki son dakika detayları neredeyse tamamlandı. Bu haftaki değişimler ufak ama çok önemli: Kilo almaya devam ediyor ve beyin ve sinir sisteminde son detaylar yapılıyor.

 

Sıkı bir şekilde bir şeyi kavrayabiliyor ve çok yakında ona ilk defa dokunduğunuzda buna şahit olacaksınız. Bütün organları dış dünyaya uyum sağlayacak derecede gelişti.

 

Bebeğiniz göz rengini mi merak ediyorsunuz? Şu anda bir şey söyleyemeyiz ama eğer kahverengi gözlü doğarsa, gözleri kahverengi kalacaktır. Gri ya da koyu maviyse gözleri, 9 aylık oluncaya kadar gri, mavi, yeşil veya elaya dönebilir. Çünkü bebeğinizin irisleri doğduktan sonra daha çok pigment kazanır.

 

 

 38 haftalık bebek nasıl görünür?

 

 

 

Hamileliğin 38. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

38. hafta itibariyle 11-13 arasında kilo almışsınızdır. Bazı gebe kadınlar bu orandan daha fazla alırlar. Eğer hala 11 kilo almadıysanız ve ortalama bir kiloya sahipseniz 40. haftadan önce biraz daha kilo almayı deneyebilirsiniz.

 

Bebeğiniz rahim dışındaki yaşama hazırlanırken vücudunuzda üzerine düşen son dokunuşları yapıyor, bunlardan biri de memelerinizdeki o muhteşem süt makinesini hazırlamak ve çalıştırmak. Sürecin ilk aşaması kolostrum üretimi ile başlar, bu ince sarımsı sıvı göğüs sütünün öncüsüdür. Kolostrum yenidoğanı en iyi şekilde beslemek ve korumak için antikorlarla doludur ve içinde çokça protein ve az miktarda yağ ve şeker bulunur.

 

Pek çok kadın için gelecek haftalar beklemekle geçer. Bu zamanı bebeğinizin odasını yaparken ya da doğum sonrası zamanınızı alacak hazırlıkları yapmak için kullanın. Hatta doğum sonrası kendinize çok zaman ayıramayacağınız için bol bol dinlenin, kitap okuyun ve eşinizle zaman geçirmeye çalışın.

 

 

Sık idrara çıkma

Bu günlerde sıkça tuvalete gidiyorsanız, bu bebeğinizin pelvis'e oturduğunun işaretidir ve idrarınıza yer kalmamıştır. Gebeliğiniz bitene kadar kafein ve idrar söktürücü içecekler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bütün sıvıları hayatınızdan çıkarmayın çünkü doğuma kadar vücudunuz yeteri kadar su almalı.

 

Vajinal akıntının artması

Hamileliğinizde olduğundan biraz daha fazla akıntınız olduğunu görebilirsiniz. Bu normaldir. Ancak eğer pembemsi-sümüksü, kanamaya benzer bir akıntı fark ederseniz, nişanınız gelmiş olabilir. Doğumun ilk işaretlerinden olan nişanı gördüğünüzde doktorunuza/ebenize haber vermeniz iyi olabilir. Genelde doğum nişan geldikten hemen sonra başlamaz ama siz yine de hazırlıklı olun.

 

İshal

Gevşeyen bağırsak hareketlerinin nedeni bebeğinize yeterli yer açılmasından dolayıdır. Eğer bu hafta ishal sorunu yaşıyorsanız sonunda doğum yaklaştı demektir. Bol bol su için ve hafif yiyecekler –et suyuna çorba, tost gibi şeyler tüketebilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden uzak durun. 

 

Karın kaşınması

Karın kaşıntısını sakinleştirmek için ne yaparız? Bol miktarda E vitaminli kremler kullanın. Aslında, kremlerle birlikte bol bol E vitamin kapsüllerinden de depolayın ve ileride emzirmek istiyorsanız kremler göğüs uçlarınıza da iyi gelir.

 

Ayaklarda ve bileklerde şişkinlik

Eğer şişen ayak ve bilekleriniz sizi geri çekiyorsa şimdi biraz destek zamanı. Diz üstü çok sıkı olmamak kaydıyla sabah, şişme başlamadan toplayıcı yüksek belli çoraplar giyin.

 

Uyumada zorluk çekmek

Doğum zamanı yaklaştıkça hem büyüyen bedeniniz, hem de karışan aklınız zaman zaman (bazen de çoğu zaman!) uyumanıza izin vermeyebilir. Oysaki enerjinizin tamamına ihtiyacınız var. yorgun argın ve saatlerdir uyumamışken doğum sancılarınıza yakalanmak istemeyebilirsiniz. Bu yüzden:

 • İyi havalandırılmış karanlık bir odada uyuyun. Yatmadan önce alacağınız ılık bir duş sizi rahatlatarak uyumanıza yardımcı olacaktır.
 • Yatmadan önce bilgisayarınızı ve telefonunuzu bir kenara bırakın. İyi bir uyku için melatonin hormonuna ihtiyacınız var ve son yapılan araştırmalar, uyumadan önce elektronik aletlerin ışığına uzun süre maruz kalmış olmanın bu hormonun salgılanmasını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

 

 

 • Derin gevşeme egzersizlerini öğrenmeniz için hala geç değil! Yavaşça nefes alırken her bir nefesinizin farkında olduğunuzdan emin olarak, ayak parmaklarınızdan başlayın ve sırayla vücudunuzdaki tüm kasları gevşeterek ağırlığınızı yatağa bırakın. Sol yanınıza yatarak dizlerinizin arasına bir yastık almayı deneyebilirsiniz, bu pozisyonda gevşemek sizin için daha rahat olacaktır.

 

 

 

 

 • Meditasyonu deneyin. Birkaç dakika sessizce, sadece nefes alarak oturduğunuzda bile bedeninize ve bebeğinize “her şey yolunda” mesajı göndermiş olursunuz ve vücudunuzdaki gerginlik azalır, uyumanız kolaylaşır.

 

 

Yorgunluk veya enerji fazlalığı

Bu hafta enerji seviyelerinizdeki değişim gözle görünür şekilde artacak. Kendinizi çok fazla enerji dolu hissediyorsanız, ‘nesting’ (yuva yapma) denilen içgüdümüz iş başında olabilir! Böylece kendinizi bebek gelmeden önce oda veya ev düzenleme işlerine yoğunlaşmış bulabilirsiniz. Temizlemeye devam edin ama kendinizi çok fazla yıpratmayın. Bu enerjiyi bebeğiniz doğduktan sonraki döneme saklayın

 

Genişleyen göğüsler ve kolostrum

Göğüsleriniz her zamankinden daha da büyük olmakla beraber, kolostrum sızıntınız da olabilir.

 

Braxton Hicks kasılmaları

Bu kasılmalar şimdi daha da yoğunlaşabilir. Bu şakacı kasılmaları bedeninizin doğuma hazırlanma biçimi olarak yorumlarsanız, onlarla savaşmamayı öğrenmeniz daha kolay olabilir. Her kasılmada derin bir nefes alın ve bu doğum egzersizi fırsatını değerlendirin!

 

 

 

***

 

İpucu: Derin dondurucunuzda stok yapın!

Doğumdan çıkıp kucağınızda yavrunuzla yuvanıza döndüğünüzde biraz yorgun ve bir masaldan çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Sıra akşam yemeğine geldiğinde dev bir soru işareti evin içini doldurabilir: Ne yiyeceğiz?

 

Lohusalığın ilk günleri genellikle oldukça yoğun geçer. Kendini hala sizin bedeninizin bir parçası zanneden bebeğinizle sürekli ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz, emzirmenizde bir sorun yoksa yaklaşık iki saatte bir emziriyor olacaksınız, biberonla besliyorsanız da saati takip edip mamalar hazırlamanız gerekecek. Altını değiştir, uyut, uyu, dinlen derken mutfağa girip yemek yapmaya çalışmak her zamankinden daha zor gelebilir.

 

Bu yüzden şimdi dondurucunuza yemek stoklamak için harika bir zaman! Mevsim sebzelerini hazırlayın, poşetlere doldurun, buzluğa atın. Doğumdan sonra en azından yemek sorununu ortadan kaldırmış olacaksınız… Hem son günlerde oyalanmak için de harika bir bahaneniz olmuş olur.

 

***

 

Meme vermeye hazırlık

Meme vermek doğanın bebeğinize sunduğu en iyi beslenme yoludur. Bebeğinizin ilk 6 ay boyunca ihtiyaç duyacağı oranda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller anne sütünde vardır. Pek çok akademik çalışma ve Dünya Sağlık Örgütü de bunu onaylıyor.

 

Anne sütü,

 

 • Bebeğinizi ishal, solunum problemi ve kulak enfeksiyonuna karşı korur.
 • Bebeğinizde alerji, obezite ve lösemi riskini azaltır.
 • Stres seviyesini ve göğüs kanseri riskinizi azaltır.
 • Kendimi emzirmeye nasıl hazırlayabilirim?
 • Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza almak için ısrar edin ki meme verme en yakın zamanda gerçekleşsin. Sezaryen olduysanız da ameliyat biter bitmez bebeğinizin yanınıza getirilmesini isteyin. İlk denemenizde süt veremeyebilirsiniz, bunun için endişelenmeyin, çok normaldir. Eve dönmeden önce hastanedeki hemşirelerden bu konuda yardım isteyin. Her gün 8-12 kere emzirmeye çalışın.

 

Emzirme ile ilgili merak ettiğiniz her şey için HTHayat.com yazarı ve Emzirme Psikoloğu Pınar Ayata'nın köşe yazılarına göz atın!

 

 

***

 

Hamileliğin 38. Haftası ile ilgili uzman görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 38. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

Verniks kazeoza denilen bebeğin vücudun dar kayganlaştırıcı özelliğe sahip olan madde çok azalmıştır. Doğumda sadece sırt omuz ve kasıklarda olabilir.

 

40. haftayı tamamlayana kadar hala plasentada geçen bağışıklık maddelerini almaya devam eder.

 

Bebeklerin başında bulunan kemikler hala sertleşmemiş ve aralarında fontonel denilen açıklıklar mevcuttur. Normal doğum kanalından geçerken başın zorlanmasını önlerler.

 

Bebeklerde yakalama refleksi geliştiğinden dolayı, doğum sırasında çoğu zaman etrafındakileri yapıları tutmaya çalışırlar.

 

Amnion mayi 1000 ml civarında plasenta 700 gram ağırlığındadır. Doğuma yakın göbek kordonu 60-75 cm arası olup, kimi zaman daha kısa kimi zamanda daha uzun olabilir. Göbek kordonunun normalden kısa veya uzun olmasının da bebek açısından bir takım riskleri söz konusudur.

 

Son haftalarda kordon dolanmasına ait riskler artmış olup, anne adayının bebek hareketlerini düzenli takip etmesi gerekir. 40 haftaya kadar olan takipler haftalık olup, her kontrolde bebek kalp atımları dinlenmelidir.

 

 

Gebeliğin 38. Haftasında Neler Oluyor? Bebeğiniz neredeyse hazır!
38. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
60
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Temmuz 2019 Perşembe 20:37

  ben otuz sekız haftaya gırcem agrılarım cokk gece uyuyamıyom halsızı yorgunum ne yapmam lazım????

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2018 Çarşamba 14:25

  Benimde agrlarm var

  Cevapla
 •  
  06 Eylül 2017 Çarşamba 22:38

  Bende 38haftalık gebegim ve ağrılarım var

  Cevapla
 •  
  07 Temmuz 2017 Cuma 14:21

  38 haftalik bebege gelisim geriligi var dedi dr.

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2017 Salı 01:46

  Merhaba yorumu yazalı epey zaman olmuş umarım bebeğinize sağlıkla kavuşmuşsunuzdur.Bu sayfayı okuyan diğer anne adayları bebeğiniz son haftalarda kilo almayı bırakmışsa endişelenmeyin bol bol mercimek ve yumurta tüketin biz bugün iki haftadır hiç kilo almayan bebeğimizin 200 gr aldığını öğrendik:))

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2016 Salı 20:57

  38 haftalik gebeyim ama bebeğim 35 haftalik görünüyor ve kilo kaybı olmaya başladı bunun sebebini bilen varmi yazarsaniz sevinirim

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2016 Pazar 15:57

  35hafta 6 qünlük hamileyim vajinada büyüme olurmu?

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2016 Cuma 00:42

  Bnim goguslerim cok ama cok kucuk dogum yapınca buyur mu sut olur mu yeter mi

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2016 Cuma 16:50

  meme büyüklüğünün emzirmeye etkisi düşündüğünüz gibi olmaz. meme ucu veya memesi çok küçük olan anneler de rahatlıkla emzirebilir. yeter ki siz rahat olun, stres yapmayın, bebeğinizle bağ kurun, iyi beslenin ve dinlenin; gerisi gelir

 •  
  12 Temmuz 2016 Salı 10:51

  Bende 38 haftalik hamileyim uzerimde cok kotu agirlik cokuyo yoruluyom bitseydi bu haftalar

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 19:07

  Ben 16 haftalik hamileyim ağrılarım çok siddetli doktora gittim bi sorun yok dedi sizce ne yapmalıyım..

  Cevapla
 •  
  08 Temmuz 2016 Cuma 18:23

  9ekim 2015 son adeti gormusum ben kac haftalik hamileyim ve doguma ne kadar kalmis

  Cevapla
 •  
  29 Haziran 2016 Çarşamba 17:05

  Bende 38 haftalik hamileyim ama bebeğim biraz küçük doğacak aranizdada böyle olan varmı

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 19:17

  Bende 38 hafta 2 günlük gebeyim sabirsizlikla kizimi kucağıma almayi bekliyorum inşallah çok bekletmez doğar

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2016 Çarşamba 00:10

  Bende 37+5 hamıleyım vücudum alerji yaptı maf oldum

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2016 Pazar 03:01

  38 hafta tayin çıldıracak doģ gel artık kızım ya valla vücudum hormonların yerel bir oldu karnım patlicak

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2016 Cumartesi 03:35

  Bende bebisimi bekliyorum bi baba olarak.ilk olacak. Allah isteyen herkese nasip etsin

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2016 Perşembe 10:00

  Salam mende 38+2 heftelik hamileyem ikinci hamileliyimdi.son gunlerdi deye sebirsizlenirem allah her kese nesib etsin.

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2016 Cuma 18:33

  Salamlar mende 37 hefe 4 gunluk hamileyem biraz cekisi azdi ona gore biraz narahatam ama hekimim dedi narahat olma coxda az deyil ALLAH hamimizin komeyi olsun sag salamat balalarimizi qucagimiza almagi nesib etsin.

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2016 Salı 19:09

  Bende 38haftlik hamleyim. ikinci bbegim olacak inş. zamn geçmiyor son günlerde artık beğimin doğmasıni istiyorum Pabbim herkese sglkli evlat naip etsin.amiin

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2016 Cumartesi 11:20

  Bende 38 haftalık hamileyım sabırsızlıkla bekliyorum Allahım inş kucağımıza almayı nasip eder

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2016 Cumartesi 13:09

  Bende 37 haftalik hamileyim Allah herkese yardım etsin bana da inşallah

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 10:47

  37+0 alalh herkesin yardımcısı olsun bebeği olmayanada nasip etsin inşlallah.

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2016 Perşembe 14:13

  Bende 38 hafta 4 günlük hamileyim Rabbim herkesin yardımcısı olsun:-)

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2016 Çarşamba 02:08

  Bende 38. Haftamdayim allah yardımcımız olsun

  Cevapla
 •  
  01 Şubat 2016 Pazartesi 02:32

  Ben 37 .2 günlük hamileyim bende bel ağrısı çekiyorum bu konuda ne yapabilirim bana fikir veren yokmu....

  Cevapla
 •  
  31 Ocak 2016 Pazar 06:25

  Allah herkezin yardimcisi olsun son zamanlar gercekten zor bnde 38 haftaligim artik sag saglim kurtulmak istiyorum bebegimle ..

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2016 Çarşamba 18:11

  Bende 37 haftalık 3 günlük hamileyim geceleri uyuyama bu haftalarda çok normal miş bebek büyüyor ve içerde yeri daraldığı için buda bize rahatsızlık veriyor.birde ben çok kilo aldım 55 kilo ile hamile kaldım suan 77 kiloyum beni kiloda çok rahatsız ediyor allah herkese yardım etsin.kolay doğum etsin

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2016 Pazar 03:39

  38 haftalık gebeyim. İnanılmaz uykusuzluk çekiyorum saat şuan 03 40 ben hala uykum gelir diye bekliyorum. Artık doğsunda ikimizde rahat edelim

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 14:11

  Ben kaşntidan ölüyorum artik doğsun kizim dayanulacak gibi değil 5 dakika bile duramiyorum

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2016 Salı 18:48

  2 gun kaldi heyecanliyimm

  Cevapla
 •  
  06 Ocak 2016 Çarşamba 13:32

  Sabretmek gerek.. Rabbim bize en güzel hediyesini hazırlıyor.. İsteyen herkese bi duyguyu yasatsin Yüce Allahım..

  Cevapla
 •  
  05 Ocak 2016 Salı 18:21

  Zaman geçmiyor

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2016 Pazartesi 23:54

  Agrilarda cabasi

  Cevapla
 •  
  01 Ocak 2016 Cuma 20:45

  Ufff yoruldum

  Cevapla
 •  
  30 Aralık 2015 Çarşamba 11:29

  Uff zamnda geçmiyor

  Cevapla
 •  
  28 Aralık 2015 Pazartesi 12:40

  bende 38 haftama girdim ve çok korkuyorum benimde bir kızım olacak allah nasip ederse

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2015 Çarşamba 22:12

  Bende 38 haftadayim cok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2015 Çarşamba 16:32

  dünya var olduğundan beri kadın da var. kadın var olduğundan beri doğum da var..kadınlardaki bu korku neyin neyi anlamıyorum..

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 20:30

  Bnimde 38*3 ilk gebelik felaket korkuyorum

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 16:35

  38 hafdaya gecdim korkuyorum

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 22:43

  Bende 37 bitti ama cok korkuyorum

  Cevapla
 •  
  15 Aralık 2015 Salı 15:50

  slm ben 38+ 2 hamılelıgım agrım cok

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2015 Cuma 02:41

  38 haftaya girdim ikinci hamileligim cok korkuyorum Allah hepimizin yardimcisi olsunnn

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2015 Pazar 20:35

  38 haftaya girdim ama icimde dogum korkusu var nasil olacak bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  09 Ağustos 2015 Pazar 16:33

  38. haftaya girmeme iki gün var fakat merakıma yenik düşüp okudum,heyecanım en üst noktada tabii biraz korkuda var :)

  Cevapla
 •  
  09 Ağustos 2015 Pazar 15:00

  38.haftaya girdim sezeryan oluyorum bir sıkıntı olurmu

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2015 Cumartesi 01:03

  38.haftada sezeryanla doğum yapmak bebek acisindan ne gibi skntilar yaratir?

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2015 Perşembe 23:27

  bende 38. haftadayim cok sabirsizlaniyorum hayirlisiylavkucagima alsaydim

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2015 Çarşamba 21:27

  biz de 38. haftadayız. çocuk tam dönmemiş rahime yerleşmemiş acaba bır sıkıntı var mı

  Cevapla
 •  
  31 Aralık 2014 Çarşamba 17:24

  benim gelinimde yakında doğum yapacak

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2014 Salı 22:52

  38 haftalık dogum yapılabılırmı

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2014 Pazar 21:33

  38. haftadayız rabbim yardım etsin herkese

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2014 Cumartesi 13:20

  38.3haftalığım heyecan koru bır arada

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2014 Perşembe 11:21

  bizde 38 haftaya girdik hadi hayirlisi oglusumu merakla bekliyorum

  Cevapla
 •  
  15 Aralık 2014 Pazartesi 22:44

  benim kide bugün yarın çok heycanliyim bi kızım olcak

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2014 Cuma 14:36

  38 haftam bitti patlamaya hazır bomba gibiyim çok heyecanlyn:))

  Cevapla
 •  
  09 Aralık 2014 Salı 19:44

  son 2haftamız kaldı

  Cevapla
 •  
  07 Aralık 2014 Pazar 16:39

  çok az kaldı benim

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön